Monopol - příklad

Kategorie: Ostatní


Zobrazit reakce: od nejnovější - strom chronologicky

Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) 12.01.2008 15:59:42, Lenka, zhlédnuto: 1035x, reakcí celkem: 5Reagovat na příspěvek
Hlavní obrázekAhojky, opět nevím jak do jednoho příkladu. Pomůžete mi?
Firma působící v podmínkách monopolistické konkurence má následující příjmové a nákladové funkce:
MR (q) = 100-0,5q
MC(q)=3q na druhou - 43lomeno 2 *q + 118 a FC = 10.
1) Vypočtěte q a P, jestliže víte, že firma maximalizuje zisk. (výsledek je q=6 a p=98,5)
2) vypočtěte ekonomický zisk. (Výsledek je 44). Díky předem za pomoc. Ve středu dělám zkoušku a jak je vidět, tak v tom pěkně plavu..... Moc totiž nechápu jaký je rozdíl v dokonalé konkurenci a v monopolní konkurenci (tj. nedokonalé konkurenci) - ve skriptech se jaksi nějakými výpočty nezabývají.... No prostě najdi a vymysli si sám S04
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (12.01.2008 16:53:34, Lenka) Těch 6 už mi vyšlo, použila jsem MR=MC, ale těch 98,5 mi pořád nějak nevychází... reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (12.01.2008 17:19:13, Radek) ta P bude 100-0,25q. Tj. rovnice poptávkové křivky Zjistí se to podle MR co je v zadání (P má poloviční sklon než MR a vychází ze stejného bodu na ose y (tj. 100) - to je tak vždycky, u nedok.konk. (kles. křivky poptávky).
    MR je totiž derivací TR.
    TR musela být v tomhle případě 100q - 0,25q^2 (když to zderivuješ vyjde ti to MR: 100 - 0,5q). A z TR můžeš pak spočítat AR jako TR/Q, tj. AR = 100 - 0,25q. No a vždycky platí že AR = P (nedok. i dok. konkurence).:D
    Takže to P = 100 - 0,25q je křivka poptávky, neboli vztah ceny a množství.. a z té vypočteme dosazením q=6 (které jsi velmi správně určila z podmínky MC=MR) - tedy 100-0,25.6 = 100 - 1,5 = 98,5 (=P).
    Nóoo, a teď úloha 2) ekonomický zisk je TR - TC = (AR-AC)*Q.
    My tam zase potřeb. zjistit z mezních ty celkové náklady - tj. q^3 - 43/4 *q^2 + 118q, AC = TC/q = q^2 - 43/4 *q + 118
    ZISK = (100 - 0,25q - q^2 + 43/4 *q -118).q =... reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (12.01.2008 17:32:18, Radek) zisk = (dosadíme q=6) (100 - 1,5 - 36 + 258/4 - 118).6 = 54.

    že by měli ve výsledcích překlep? A nebo jsem špatně pochopil tu rovnici MC kterou jsi napsala.. (počítal jsem (43/2)*q a ne 43/(2q), je to tak správně? reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (12.01.2008 19:32:47, Lenka) Díky Radku, pochopil jsi to správně. Díky za vysvětlení, teď už tomu rozumím. A ten zisk? Já jsem to zkusila:
    TR-TC = zisk, tj. vyjádření TC z MC a TR z MR:
    TR=10*6-0,25*36=591
    a TC=6na třetí - 43/4 * 6na druhou +118*6 a teď tam tedy asi musí patřit ještě ty fixní náklady tey ještě + 10, takže TC = 547 a rozdíl je 44.
    Takže jsi tam akorát asi nedal ty fixní náklady.
    Radku děkuji moc, jsi opravdu skělý. Musím se přiznat, že když takhla někdy (a to je dost často) radíš, tak si tvé rady schovávám a dost z toho čerpám. Možná to časem vydá na praktickou a srozumitelnou učebnici:) reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (12.01.2008 20:14:15, Radek) aha.. vidíš, na těch 10 jsem zapomněl. Jsi fakt dobrá. To jsem rád že mé rady pomáhají a že si je někdo dokonce syslí :-) dík, měj se hezky, pěkný nápad - kdoví ;) reagovat zde

Podobné příspěvky:
  1. Ekonomie příklad - Ostatní
  2. Mikro - monopol, nekokonalá konkurence - Zkoušky, zápočty, státnice
  3. Ekonomie-příklad - Ostatní
  4. Příklad Mikroekonomie - prosím o radu - Ostatní
  5. příklad z účetnictví - Ostatní
  6. jednoduchý příklad z mikroekonomie - optimum firmy - Vysoká škola ekonomická v Praze
  7. priklad - Ostatní
  8. Ekonomie - příklad - Ostatní
  9. Ekonomie-příklad - Ostatní
  10. Mikroekonomie1: Náklady - příklad - Masarykova univerzita

Reakce na příspěvek

Tvé jméno:
Heslo:  pro možnost budoucí úpravy, obnovy nebo odstranění
Potvrzení hesla:
Tvůj email:   chci být emailem informován o reakcích na tento můj příspěvek

:) :D :( S04 S05 S06 ;) S08 S09 S10 S11 S12 S13 S14 S15
Tučnékurzívapodtržené  klikni a následně nahraď výraz TEXT. Např. [tucne] Toto bude tučným písmem [/tucne]

Telefon: Web: ICQ: Skype:

  Souhlasím s pravidly uvedenými níže.


Administrace příspěvku

Heslo:  pokud chceš administrovat reakci klikni u ní nejprve na "reagovat zde"

  

Obnovením se příspěvek posune na první pozici v seznamu příspěvků. Platnost zobrazení se nastaví od nového data obnovení.
Odstraněním dojde k nevratnému vymazání příspěvku včetně všech jeho reakcí z naší databáze.

Pravidla vložení

  1. Vložením příspěvku souhlasíš s jeho zveřejněním na webu vejska.cz.
  2. Pokud není zadáno heslo nebude v budoucnu možné příspěvek upravit, obnovit nebo odstranit.
  3. Při zapomenutí hesla správce doručí žadateli heslo nové pokud žádost byla zaslána z emailu uvedeného u daného příspěvku.
  4. Je na vkladateli, aby si před vložením zkontroloval správnost uvedených údajů (přes Zobrazit náhled).
  5. Obsah příspěvku nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zvyklostmi.
  6. Je zakázáno vkládat jakýkoli nezákonný obsah (vypracování bak., dipl. prací apod.) nebo obsah, který k nezákonnosti navádí.
  7. Je zakázáno vkládat duplicitní příspěvky (chceš-li příspěvěk posunout do horních pozic využij možnost Obnovit).
  8. Je zakázáno používat vulgární slova.
  9. Je zakázáno vkládat komerční sdělení.
  10. Je zakázáno vkládat odkazy, které vkladateli nebo spřízněné osobě přinášejí provizi.
  11. Je zakázáno vkládat nabídky půjček a úvěrů.

Pravidla zobrazení

  1. Příspěvek bude zveřejněn ihned po jeho vložení.
  2. Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor.
  3. Provozovatel si vyhrazuje právo příspěvek nebo jeho část vymazat.
Poslední aktualizace údajů na stránce: 19.03.2024 23:05:36.