Nejkvalitnější ekonomická škola v ČR aneb IES vs VŠE vs MUNI vs PEF


Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) 04.05.2011 09:30:44, Michal, zhlédnuto: 6953x, reakcí celkem: 7Reagovat na příspěvek
Ahoj,
mám celkem klasický dotaz. Jaká ekonomická škola je podle vás v ČR nejlepší? Vím, že každá je dobrá v něčem jiném, takže klidně nějak specifikujte. Třeba která má největší prestiž? Která má nejkvalitnější výuku? atd...

Většinou se porovnává UK IES vs VŠE, což je pochopitelné, ale celkem by mě zajímalo porovnání ekonomických škol Praha vs Brno (viz nadpis). Jsem z Brna a zatím jsem se dostal na MU ESF Finance, PEF Finance a mám více než dostatečný percentil na UK IES. Na VŠE dělám přijímačky až v červnu, na FFÚ. Má podle vás smysl stěhovat se do Prahy kvůli IES nebo kvůli VŠE? Je kvalita výuky o tolik lepší než na Masaryčce (pokud budu v Brně, preferoval bych MU ESF před MENDELU PEF).

Většina z těch škol má více fakult a tuny oborů, takže bych chtěl specifikovat, že v budoucnu bych se rád věnoval finančním trhům, obchodování na burze, investování atd. (Na MU se mi na magisterských Financích líbí, že si člověk může vybrat ze tří studijních bloků a mají tam konkrétně Finanční trhy a investování).

Tyjo tolik jsem toho napsat snad ani nechtěl :D každopádně všem moc děkuji za názory :)

Email: mi.kremlgmailcom
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (04.05.2011 14:26:25, Radek) Ahoj.
    Dotaz je vcelku klasický, to máš pravdu. Jestli je důležitější obor nebo škola tak myslím že obor, a finance mi přijdou jako dobrý obor (sám jsem studoval tento obor na VŠE). Co se týče výuky, IES učí ekonomii (jedná se spíše o tu obecnou nauku). Myslím že v ČR je známa nejobsáhlejší výukou matiky a tedy je "nejtěžší".
    VŠE má výhodu v tom, že to je celá ekonomická škola (ne jen jedna fakulta), je tam spousta oborů a zaměření... máš to hodně do šířky.. a fakt se dá přičichnout ke spoustě věcí.. záleží na tobě jak do hloubky.
    Ale jestli se to vyplatí kvůli tomu se stěhovat z Brna... to nevím.. já byl na v Praze na financích s kvalitou oborových předmětů spokojenej, ale myslím že v Brně budou taky učit kvalitní lidi.. a to jestli si vystudoval tuhle nebo tamhle, na to se tě moc ptát nebudou, bude spíš na tobě jak se prosadíš a co k tomu vzdělání přidáš.
    Finance jako obor jsou krásně široké - od práce na min.financí (veřejné finance), finančních úřadech (daně), účetních a auditorských firmách (účetnictví), přes bankovnictví a pojišťovnictví, burzy a cenné papíry, měnová politika (čnb), finance podniku (takže nějaký finanční ředitel ve firmě, nebo finanční analytik), oceňování podniku (a majetku). Finanční či pojistná matematika se ti hodí na to že tě nikdo neopije rohlíkem a vždy se dobře rozhodneš co z toho co ti nabízejí je lepší. Dlouhodobé investiční propočty se hodí třeba pro posuzování investice ve firmě a její návratnosti, nebo to člověk použije u vytváření projektů pro fondy EU. Je toho dost a dost. No co se týče práce v těchto oborech - ve financích. Tak většina bank a pojišťoven a vůbec institucí má centrálu v Praze. I když práci v bance můžeš sehnat po celé ČR, ale spíš tak jako na pobočce no, a ne jako ten co posuzuje rizika, schvaluje atd. Ale to stejně uvidíš až podle toho kde budeš chtít žít.. Fakt jestli budeš studovat MU nebo VŠE je na tobě, myslím že v zaměstnání u životopisu to řešit nebudou. No hlavně to dodělat :-) reagovat zde
    Email: radek.lexavejskacz
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (04.05.2011 16:05:42, Michal) Dík za velmi obsáhlý příspěvek. Přesně v něco takového jsem doufal. :)
      I když matika mi celkem jde a hlavně mě baví, tak na IES se mi pravda moc nechce, asi by to bylo na mě příliš teoretický. VŠE mě láká třeba tím, že tam často přednášejí špičkoví lidi z oboru atd., a taky tím, že je to prostě Praha. I kdybych studoval v Brně, tak moc nedoufám v to, že bych tu potom i pracoval :/, protože tu máme v podstatě jen Cyrrus, pár bank, pojišťoven a jiných finančních institucí, s pracovními příležitostmi v Praze se to nedá vůbec srovnat (o platech nemluvě). Spíš si říkám, že kdybych šel do Prahy hned, tak bych se tam rozkoukal, udělal si nějaký kontakty a tak. Na druhou stranu mě ale strašně odrazuje (aspoň co jsem slyšel) ta masovost na VŠE. Prej se tam s nikým moc nedá sblížit, na každý přednášce seš s někým jiným a je to tam takový strašně anonymní, což by pro mě byla asi katastrofa...přestěhovat se do Prahy, nikoho tam neznat a chodit na školu, kde se kolem mě budou lidi měnit jak počasí, to by byla noční můra celkem :/.

      Btw nevíš jak je to s jazyky na VŠE? Na IES dříve platilo (od letoška už to prý neplatí), že člověk musel umět v podstatě angličtinu a ještě jeden jazyk na středně pokročilé úrovni, což bylo pro lidi, co umí třeba jen jeden jazyk, celkem brutální. Já sice umím dobře anglicky a na gymplu jsem měl italštinu, ale té se už nehodlám dál věnovat. Chtěl bych začít s němčinou od základů, takže jsem se chtěl zeptat, jesti je tam taková možnost? A pak tak celkově, jestli kvalita výuky jazyků na VŠE za něco stojí? :)

      Dík za názor reagovat zde
      • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (04.05.2011 16:38:21, Radek) sblížit se můžeš, ale je pravda že podmínky k tomu (pro Pražáky) moc nejsou. Jsou přednášky a semináře (cvičení).. Na přednáškách máš v místnosti třeba 150 studentů - zvlášť v prvním ročníku budou z různých oborů a fakult.. A pokaždé si v přednáškové místnosti může člověk sednout někde jinde. Tak tam moc tváří nepoznáš asi. Cvičení, tam tak 15 -20 lidí, to už je lepší. V oborových předmětech čím víc oborové, tím víc tam budeš potkávat lidi z fakulty (ale i ta má dobrý tisíc studentů každý rok), z oboru..
        Prostě s těma lidma musí člověk mluvit a pak se na něčem třeba dohodnete. Lidi co jsou na kolejích se seznámí se spolubydlícíma. V prváku na tělocviku když je dobrej trenér/odborný asistent tak se taky dá vytvořit dobrá parta lidí.. Dobré jsou sporty které jsou smíšené.. třeba florbal, tam hrajou i holky což je fajn S13. No jinak když vedle VŠE a kolejí večer zajdeš do nějakého baru, určo tam najdeš spousta lidí jak z VŠE, tak třeba i VŠCHT (chémie).. tak bacha když ti nějaká holka přinese ke stolu koktejl zdarma.. aby to nebyl nějaký "pokus" S13
        Jazyky.. jeden ze kterého maturuješ.. anglina.. je to v poho.. v gramatice bereš jen sem tam nějaké vychytávky, základy musíš mít ze střední či to nějak pochytíš. Většina výuky je odborná - třeba témata co se berou v ekonomii (mikro, makro).. čtou se články, dělaj cvičení, jde o slovní zásobu z obl. ekonomie, obchodu, a později i financí. Tohle je třeba hodně dobrý protože jsem slyšel že třeba na zemědělce (PEF) ty odborné věci moc neberou ale nevim. Druhý jazyk.. no, já byl na střední z němčiny takový průměr, nic extra, němčina na vysoký jako druhý jazyk.. tak dělá se gramatika, slovíčka a tak.. odborného tam nic moc není.. jako udrží tě to v té znalosti co jsi měl ze střední a něco málo ti to asi přidá.. podle mě je důležitý že z toho člověk nevypadne. Na Fakultě mezin. vztahů jsou dva jazyky na té business úrovni, jsou tam pak ještě nějaké nástavb.kurzy, a volitelně si dáš i třetí jazyk.. Takže tahle fakulta jazykama ostatní převyšuje.. Ale je to i tím, že ty lidi se tomu i třeba sami věnujou.. Jinak výuka angličtiny té business je první dva roky na všech fakultách stejná.. jen pak na někt. fakultách mají ještě nějaký ten kurz navíc. Na financích je taky jeden navíc(spec. pro finance). Máš tam během studia i nějaké dva předměty v cizím jazyce učené komplet.(volíš si sám zaměření těch předmětů). Na VŠE si sám sestavuješ rozvrh, tedy třeba můžeš mít v pátek volno když budeš chtít. Ale nejčastěji se daří mít volný třeba čtvrtek. Musíš si vybrat nějaké předměty a někdy je dát prostě musíš. A ono to taky není dobrý mít nějaký den 12 hodin školu v kuse. To je záhul. A taky když se třeba píšou nějaké testy průběžné, a ty máš víc v jeden den, tak je to docela stresující. Ale možnosti variability tam zkrátka jsou. Zatím, musím pádit z práce. reagovat zde
        Email: radek.lexavejskacz
        • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (04.05.2011 16:47:25, Radek) z té němčiny jsme za mých časů začínali někde v 6. kapitole jedné učebnice (ze které se učí i na některých SŠ). "Německy s úsměvem". Takže po takových těch základech.. takže se rychle zopakoval takový ten základ.. Osoby a pády, pár slovíček člověk znal. Jednoduché věty třeba představení se.. a pak se pokračovalo, no. Jestli děláš němčinu úplně od začátku.. zkus najít někoho kdo ti s tím pomůže, vysvětlí na co se máš zaměřit, a sežeň si dopředu tu učebnici kterou budete používat abys do toho trochu mrknul. A musíš tomu ze začátku zkrátka dát trochu víc, no.
          Stejně tak jako lidi z obch. akademií musí být ve střehu v matice aby jim neujel vlak, a gympláci v účetnictví apod. Ale to si vysvětlí pak lidi navzájem.. něco za něco :-) reagovat zde
          Email: radek.lexavejskacz
          • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (06.05.2011 15:27:57, Michal) Děkuju moc za všechny obsáhlé odpovědi
            Ještě uvidím, 13.6. dělám přijímačky na VŠE FFÚ, tak když se dostanu, tak to ještě pořádně promyslím...taky podle osobních dojmů, přeci jen v budově/budovách VŠE jsem ještě nikdy nebyl, zato na MU ESF už jsem zavítal a to prostředí tam je fakt parádní, všechno nový, moderní, čístý, architektonicky brutálně zpracovanej vstup do budovy a tak, prostě dokáže to na člověka pozitivně zapůsobit :)...zatím jsem ale nakloněn spíše MU ESF obor Finance a zkusil bych si k tomu ještě přidat z Přírodovědecké fakulty Finanční a pojistnou matematiku, mohlo by se to dobře doplňovat a měl bych aspoň nějakou konkurenční výhodu v budoucnu :) ale kdo ví, jak to budu zvládat že :/
            Jazyky má (co jsem slyšel) asi lepší VŠE, ale tak co už, stejně budu chodit asi do jazykovky, tak to se nějak nadežene. Po studiu kdyby nebyla práce v Brně, tak prostě povalím do Prahy...
            Každopádně dík moc za rady a...mám o čem přemejšlet :) reagovat zde
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (18.06.2011 17:26:23, Torheven) Ahoj, už jsem přijat na IES i na FFÚ VŠE obor Finance a stále se nemůžu úplně rozhodnout. Zatím vede IES, protože na ní nestuduje tolik flákačů a studium je náročnější. Na druhou stranu mi poněkud vadí, že bakalář na IES je jen přípravou na magistra a tudíž se moc neučí aplikované a specifické předměty jako např. kapitálové trhy, bankovní produkty apod., ale spíše je kladen důraz na obecnou ekonomii a matematiku. Jak je to tedy s užitečností těchto aplikovaných předmětů v praxi? A jsou lidi na VŠE opravdu takoví flákači? Díky reagovat zde
      Email: new.town92gmailcom
      • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (26.06.2011 17:10:31, Michal) Jestli jsou lidi z VŠE opravdu takoví flákači? To mě docela pobavilo . Když porovnáme celkovou náročnost studia, vede asi opravdu IES, to je fakt (hlavně kvůli matematice). Záleží hodně na tobě, co by sis potom představoval dělat. Jsem také přijat na oboje, ale rozhodl jsem se pro FFÚ (zatím, zápisy na obě školy teprve budou). Pročetl jsem tuny fór, mluvil s mnoha lidmi, ať už přímo z IES nebo i z ostatních ekonomických škol v republice, ale i s lidmi, kteří o IES třeba jen slyšeli, nebo tam mají známé atd....a v podstatě všichni se shodují na jednom......IES je prostě mnohem mnohem více teoreticky zaměřenou školou, je více vědecká, ze spousty studentů se pak stávají třeba vědečtí pracovníci, profesoři ekonomie atd (samozřejmě to není pravidlo!). Už z názvu oboru "ekonomické teorie" je cítit, o čem to studium vlastně bude :).
        VŠE je lehčí, ale tady to chce upozornit, že FFÚ je (prý) ze všech fakult nejnáročnější (ale i tak méně náročná než IES). Celkově je VŠE brána prostě jako Business School. Mně osobně se líbí ta obrovská nabídka předmětů, rozvrh si skládáš sám a prostě záleží jen na tobě, jak těžkou si tu školu uděláš. Já prostě věřím v to, že i když tam ta možnost trochu to flákat bude, tak že to neudělám, protože mě ten obor prostě zajímá a chci v něm být sakra dobrej. Dal jsem si teda nakonec Bankovnictví (i když to je celkem fuk, skladba předmětů je v podstatě stejná, jako na Financích). Další výhoda je, že při studiu VŠE se dá (kvůli flexibilitě rozvrhu a celkově větší volnosti) více pracovat, což je třeba pro mě také dost důležité. Prestiž obou škol je podle mě naprosto srovnatelná. Takže záleží spíše na tobě, jak si sám sebe představuješ v budoucnu a jestli bys tu teoretickou ekonomii a matematiku překousnul (mně třeba matika jde a fakt mě baví, takže kvůli tomuhle trochu lituju, byla by to výzva :). Celkově bych to zhodnotil tak, že VŠE ti může dát více možností do života (nemyslím jen předměty, ale kontakty do budoucna atd.) a kvalitní vzdělání jak v oboru, tak i v jazycích, ALE bude potřeba více sebekázně a vůle, protože tam nad tebou nebude takový bič, jako na IES :). reagovat zde

Podobné příspěvky:
  1. Nejlepší ekonomická škola??? - Výběr vysoké školy
  2. Zkušenosti na VŠEM- ANEB PROČ JSEM SI VYBRALA TUHLE ŠKOLU - Ostatní
  3. Genetika na MUNI - Výběr vysoké školy
  4. Panevropská Vysoká Škola - obor Právo - Panevropská vysoká škola
  5. ESF MUNI vs. PEF MENDELU (Finance) - Výběr vysoké školy
  6. Jaká škola je dobrá? - Ostatní
  7. Vysoká škola ekonomická - FPH - magisterské studium - obtížnost - Vysoká škola ekonomická v Praze
  8. Studium ekonomky na MUNI, MENDELU nebo VUT? - Výběr vysoké školy
  9. Ekonomická škola - Výběr vysoké školy
  10. VUT (FP) vs MUNI (ESF) - informatika - Výběr vysoké školy

Reakce na příspěvek

Tvé jméno:
Heslo:  pro možnost budoucí úpravy, obnovy nebo odstranění
Potvrzení hesla:
Tvůj email:   chci být emailem informován o reakcích na tento můj příspěvek

:) :D :( S04 S05 S06 ;) S08 S09 S10 S11 S12 S13 S14 S15
Tučnékurzívapodtržené  klikni a následně nahraď výraz TEXT. Např. [tucne] Toto bude tučným písmem [/tucne]

Telefon: Web: ICQ: Skype:

  Souhlasím s pravidly uvedenými níže.


Administrace příspěvku

Heslo:  pokud chceš administrovat reakci klikni u ní nejprve na "reagovat zde"

  

Obnovením se příspěvek posune na první pozici v seznamu příspěvků. Platnost zobrazení se nastaví od nového data obnovení.
Odstraněním dojde k nevratnému vymazání příspěvku včetně všech jeho reakcí z naší databáze.

Pravidla vložení

  1. Vložením příspěvku souhlasíš s jeho zveřejněním na webu vejska.cz.
  2. Pokud není zadáno heslo nebude v budoucnu možné příspěvek upravit, obnovit nebo odstranit.
  3. Při zapomenutí hesla správce doručí žadateli heslo nové pokud žádost byla zaslána z emailu uvedeného u daného příspěvku.
  4. Je na vkladateli, aby si před vložením zkontroloval správnost uvedených údajů (přes Zobrazit náhled).
  5. Obsah příspěvku nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zvyklostmi.
  6. Je zakázáno vkládat jakýkoli nezákonný obsah (vypracování bak., dipl. prací apod.) nebo obsah, který k nezákonnosti navádí.
  7. Je zakázáno vkládat duplicitní příspěvky (chceš-li příspěvěk posunout do horních pozic využij možnost Obnovit).
  8. Je zakázáno používat vulgární slova.
  9. Je zakázáno vkládat komerční sdělení.
  10. Je zakázáno vkládat odkazy, které vkladateli nebo spřízněné osobě přinášejí provizi.
  11. Je zakázáno vkládat nabídky půjček a úvěrů.

Pravidla zobrazení

  1. Příspěvek bude zveřejněn ihned po jeho vložení.
  2. Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor.
  3. Provozovatel si vyhrazuje právo příspěvek nebo jeho část vymazat.
Poslední aktualizace údajů na stránce: 19.03.2024 23:05:36.