VŠ - IT, ekonomika?


Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) 24.12.2015 16:47:22, Jirka, zhlédnuto: 1108x, reakcí celkem: 15Reagovat na příspěvek
Zdravím, jsem v maturitním ročníku na gymnáziu a dál bych chtěl studovat IT. Ne ale IT čistě technické, ale spíš spojené s ekonomikou, marketingem, managementem... Na to programování moc nejsem, prošel jsem jen opravdovými základy na gymplu. Z matematiky mám po celé 4 roky dvojky, jednou trojku. V hledáčku mám VŠE FIS - aplikovaná informatika, nebo UHK - informační management. Moje otázka směřuje tedy k těmto školám. Jak je to s náročností studia, pracovním uplatněním atp. Je mi jasné, že UHK je regionální škola, a tak nebude tak kvalitní jako VŠE, ale UHK zase může mít jiné přednosti. Proto bych byl rád, kdybyste mi napsali názory na obě školy, nejlépe studenti, či absolventi těchto oborů a škol.

ČVUT FEL, FIT, FJFI; MFF UK, VUT Brno a podobné jsem zavrhnul.

Email: ripa.jirigmailcom
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (24.12.2015 18:04:47, Egon Lansky) Když hledáš informatiku bez programování (minimum) a minimem matiky. Měl by ses buďto poohlídnout po IT oborech na Pedagogických fakultách (i mimo Prahu) nebo soukromá VŠMIEP v Praze. reagovat zde
    Email: lakaiemailcz
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (24.12.2015 20:22:33, Jirka) Já jsem ovšem neřekl, že hledám informatiku bez programování a matematiky. Pouze jsem vypsal moje výsledky z matematiky po dobu středoškolského studia a zmínil jsem, že programováním jsem skoro neprošel. To ovšem neznamená, že chci programování úplně vypustit. Spíš se chci více orientovat na ekonomické disciplíny, což si myslím, je náplní obou mých vybraných oborů. Zajímalo by mě spíš, jestli se dá škola zvládnout, když jsem jakožto programátor naprostý začátečník. reagovat zde
      Email: ripa.jirigmailcom
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (24.12.2015 20:05:11, x) Informatika prakticky bez programování a bez matematiky je z podstaty věci nesmysl. Tedy ne že bys něco takového nemohl vystudovat, ale zajímavé místo na vrub takového vzdělání získáš spíš náhodou. A to i na "managerském" postu.

    UHK rozhodně není kvalitní škola, takže nemá potenciál oslovit kvalitní profesionály. Studium na takové škole je vhodné jen pro naprosté zoufalce, kteří z důvodu závazků nebo neschopnosti nemůžou vytáhnou paty z Mechova. Pokud už chceš studovat jakoinformatiku, tak už má snad větší smysl studium "informatických" oborů na zemědělce. reagovat zde
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (24.12.2015 20:28:47, Jirka) Jak jsem již zmínil v reakci výše, neřekl jsem, že nechci programovat a ani, že nechci matematiku.

      Spíš by mě ale zajímalo, dle čeho hodnotíte, že UHK není kvalitní škola. Například Fakulta informatiky a managementu získala v soutěži Fakulta roku - 1. místo. To je soutěž, ve které je fakulta hodnocena především studenty. Vím, že FIM UHK bude určitě méně náročná a asi i tedy méně kvalitní, jak vy říkáte, přeci jen je to regionální škola, ale zase mi může přinést více možností. Například větší možnost vycestování do zahraničí, skloubení studia s prací (abych si na to studium také vydělal). Chtěl bych tedy znát konkrétní příklad toho, proč by na UHK měla být škola vhodná pro naprosté zoufalce, jak jste napsal.

      Dále jestli myslíte „jakoinformatikou“ to, že se v daném oboru nehledí jen na technické disciplíny, ale i na ekonomické, to už je váš názor. Každého zajímá něco jiného. reagovat zde
      Email: ripa.jirigmailcom
      • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (24.12.2015 20:54:54, x) Informatika - tedy kvalitní informatika - má jeden velký problém: I jen lehce nadprůměrný absolvent dostane v praxi podstatně více, než kdyby se věnoval "teorii" na fakultě. Ve výsledku se tedy tomu základnímu věnují spíše nadšenci a i ti se budou soustředit tam, kde budou mít možnost se zapojit dalšími úvazky např. do výzkumu v Akademii věd nebo do zajímavé práce pro soukromý sektor. Z toho důvodu je i z pohledu studenta "ne-zoufalce" lepší jít tam, kde spíše narazí na kvalitní pedagogy. Například je něco jiného, když základy databází vyučuje člověk, který zhruba ovládá principy a jako přívýdělek učí informatiku na střední škole, a když totéž učí člověk, který se podílí na řešení několika vědeckých projektů a který pracuje pro firmy.

        Soutěž Fakulta roku je taková online taškařice, která naprosto nemá vztah ke skutečným kvalitám školy. Měří jen ochotu studentů a absolventů hodnotit svoji školu jako dobrou. Studenti lepších škol mají náhled na faktické slabiny a proto jsou kritičtější, zatímco studenti špatných škol jsou na tom tak špatně, že ani nevidí hloubku vlastních neznalostí. Proto jsou také v jejich žebříčcích na špici slabé školy, zatímco kvalitní školy jsou tak někde uprostřed.

        Co se týče možností výjezdu, tak to je nesmysl, Ve skutečnosti mají no-name regionální školy dosti omezené možnosti výjezdu, protože mají kontakty jen s podobnými nebo horšími školami v zahraničí. Ono je "malinko" rozdíl vyjet na stáž na TU Košice nebo na TU Wien. Navíc větší a lepší fakulta má více kontaktů pro zhruba stejný nebo dokonce větší podíl studentů - jen jsou přísnější podmínky (jazykové i odborné), takže obtížnost stáže je jen zdánlivá, prostě není zadarmo.

        Co se týče přívýdělku, tak je to problematické. Když skoro nic neumíš, můžeš si přivydělat jen doplňováním regálů. Pro přívýdělek v oboru je třeba něco umět.

        IT je obor na pomezí matematiky a techniky ze své podstaty. To není o názoru, to je prakticky vzato definice. Jistě, můžeš mít své pojetí, ale pak se musíš smířit s tím, že když se prohlásíš za "ajťáka", budeš pokládán spíše za bIbce. Doporučuji ti projít si starší diskuze např. na rootu nebo na zdrojaku o tom, jakou VŠ na IT: Většina lidí od fochu se shodne, že pokud něco skutečně umíš, tak na VŠ nesejde, ale pokud hledáš VŠ na to, abys získal nějaké znalosti a nejlépe i co největší šanci na zajímavé místo, je dobré volit co nejlepší školu. A to i v případě, že hledáš obor na pomezí informatiky a něčeho dalšího, třeba ekonomických oborů. reagovat zde
      • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (25.12.2015 08:23:30, x) Nemohu hodnotit, jak moc je UHK dobrá nebo špatná, nemám s ní vůbec nic společného v žádném směru. Ale obecně skutečně regionální (=cokoliv mimo Prahu a Brno) školy bývají spíš méně kvalitní. Nicméně i na nich můžeš získat dobré vzdělání, pokud sám budeš aktivní.

        "Fakulta roku" nemá žádnou vypovídající hodnotu, právě proto, že ji hodnotí studenti - typicky bez větších (pokud vůbec nějakých) zkušeností s jinými školami a fakultami a každý s trochu jinak posazenými kritérii. Vycestování do zahraničí na technických školách nebývá problém, většinou je víc míst než zájemců. Skloubení s prací je zase jednoznačně doména VŠE. reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (25.12.2015 08:15:29, x) VŠE FIS není špatná škola, počítej ale s tím, že to není "studium IT spojené s ekonomikou, marketingem, managementem...", ale studium ekonomie, managementu atd. s takovým základem IT, abys byl schopný vést programátory a přibližně vědět, co asi tak dělají. Včetně základů programování. Pokud tě láká IT a chceš k tomu mít nějaký ekonomický základ, tak to je podle mě spíš špatná volba - většinu času budeš dělat věci, které jsou tomu IT velmi vzdálené. Ale pokud tě láká kariéra projektového managera v IT, tak je to velmi dobré vzdělání.

    Podobně je to s informačním managementem i jinde - základ bude spočívat v něčem jiném než v IT, to dostaneš jako bonus. A rovnou se připrav na to, že jak "čistokrevní ekonomové" tak "čistokrevní IT" tě budou vnímat jako někoho, kdo neumí pořádně ani jednu disciplínu, na rozdíl od nich. Ale tak to budeš mít s kombinací IT/eko všude, i kdybys šel třeba na nějaký IT obor s ekonomickým zaměřením na ČVUT, tak na tebe čistí IT budou koukat jako na někoho, kdo není dost dobrý na to, aby mohl dělat IT, tak šel na změkčenou variantu. (Neříkám, že IT/eko je jednodušší a pod úrovní, ale většina lidí to tak bude vnímat, tak se na to připrav.) reagovat zde
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (26.12.2015 17:09:31, Jirka) Taky díky za odpověď, možná, že by mě ta "ekonomika s trochou IT zajímala přece jenom víc." Lákala by mě především kariéra projektového manažera, IT analytika, IT konzultanta nebo podobně zaměřené typy pozic. Čistý programátor rozhodně být nechci. Jinak mi je úplně jedno, že mě budou vnímat jako někoho, kdo danou věc umí napůl. Byla to moje volba a já jí tak chtěl, mimochodem jsem fotbalový rozhodčí, takže jsem zvyklý i na jiné přezdívky :-D. Ještě jednou díky za odpověď. reagovat zde
      • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (26.12.2015 20:27:17, x) Tak v tom případě bych vůbec neváhal a rovnou šel na VŠE FIS. reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (26.12.2015 17:37:26, x) „V praxi se také velice dobře uplatňují studenti z Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové a Fakulty informatiky a statistiky VŠE.“ - Filip Řehořík, manažer Microsoft CZ, [2010] reagovat zde
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (28.12.2015 08:47:01, x (ten původní)) Demagogie v akci. Filip Řehořík vyjmenoval v této anketě (bylo více oslovených) pro Hospodářské noviny z února 2010 polovinu fakult, na kterých se vyučuje IT. V první řadě zmínil MFF UK, pak FEL ČVUT (FIT ČVUT byl v plenkách) a FIT VUT. reagovat zde
      • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (06.01.2016 14:49:34, x (ten původní)) Komentář v 8:47 jsem nepsal já (x původní), to byl nějakej troll. reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (06.01.2016 13:57:03, yy) Doporučuju FIS VŠE, ta je v této oblasti nejlepší. " Jako informatika" na PEF ČZU je krok vedle, s informatikou to nemá nic společného, podivně poskládané předměty bez ladu a skladu. Kdysi se pokusil prof. Vaníček s tím něco udělat, od jeho úmrtí to jde jen dolů. Často je to odkladiště studentů po vyhození odjinud. Raději Hradec než zemědělka.
    Hradec není tak špatný a z regionů ( jak to jmenuje x) je určitě dobrá Ostrava, Olomouc, Plzeň.

    reagovat zde
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (27.05.2016 10:06:07, broc) Zdravím, mám stejné dilema, akorát v Brně. Rozhoduji se mezi MENDELU PEF Ekonomická Informatika X VUT FP Manažerská Informatika X Masarykova un. ESF Podniková informatika.
      Poprosím o jakékoliv info. Čisté IT dělat nechci, mám obchodní akademii (IT) a chci nějaké IT na nějaké eko fakultě. Díky za cenné rady....
      reagovat zde

Podobné příspěvky:
  1. Finance vs Podniková ekonomika a management - Vysoká škola ekonomická v Praze
  2. Zdanění - VŠE versus MU-ESF-Veřejná ekonomika versus PeF Mendelu-ekonomicko.manažer. - Výběr vysoké školy
  3. Vše fakulta managementu nebo Mendelova univerzita Ekonomika a management???????? - Výběr vysoké školy
  4. Vše fakulta managementu nebo Mendelova univerzita Ekonomika a management???????? - Výběr vysoké školy
  5. obor ekonomika a management VŠB vs UTB - Výběr vysoké školy
  6. Ekonomika cestoního ruchu - Ostatní
  7. Veřejná ekonomika a správa vs. Regionální rozvoj a správa - Masarykova univerzita
  8. Opravdu tak těžké studium- matematika-ekonomika MU - Informace o studiu
  9. Prodám skripta FAME utb ekonomika a mnagement 1-3 ročník - Ostatní
  10. obor Podniková ekonomika a mgmt na MUNI - Masarykova univerzita

Reakce na příspěvek

Tvé jméno:
Heslo:  pro možnost budoucí úpravy, obnovy nebo odstranění
Potvrzení hesla:
Tvůj email:   chci být emailem informován o reakcích na tento můj příspěvek

:) :D :( S04 S05 S06 ;) S08 S09 S10 S11 S12 S13 S14 S15
Tučnékurzívapodtržené  klikni a následně nahraď výraz TEXT. Např. [tucne] Toto bude tučným písmem [/tucne]

Telefon: Web: ICQ: Skype:

  Souhlasím s pravidly uvedenými níže.


Administrace reakce

Heslo:

 

Odstraněním dojde k nevratnému vymazání příspěvku včetně všech jeho reakcí z naší databáze.

Pravidla vložení

  1. Vložením příspěvku souhlasíš s jeho zveřejněním na webu vejska.cz.
  2. Pokud není zadáno heslo nebude v budoucnu možné příspěvek upravit, obnovit nebo odstranit.
  3. Při zapomenutí hesla správce doručí žadateli heslo nové pokud žádost byla zaslána z emailu uvedeného u daného příspěvku.
  4. Je na vkladateli, aby si před vložením zkontroloval správnost uvedených údajů (přes Zobrazit náhled).
  5. Obsah příspěvku nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zvyklostmi.
  6. Je zakázáno vkládat jakýkoli nezákonný obsah (vypracování bak., dipl. prací apod.) nebo obsah, který k nezákonnosti navádí.
  7. Je zakázáno vkládat duplicitní příspěvky (chceš-li příspěvěk posunout do horních pozic využij možnost Obnovit).
  8. Je zakázáno používat vulgární slova.
  9. Je zakázáno vkládat komerční sdělení.
  10. Je zakázáno vkládat odkazy, které vkladateli nebo spřízněné osobě přinášejí provizi.
  11. Je zakázáno vkládat nabídky půjček a úvěrů.

Pravidla zobrazení

  1. Příspěvek bude zveřejněn ihned po jeho vložení.
  2. Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor.
  3. Provozovatel si vyhrazuje právo příspěvek nebo jeho část vymazat.
Poslední aktualizace údajů na stránce: 19.03.2024 23:05:36.