Maturita - Kam potom?


Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) 01.02.2016 21:10:08, Daniel, zhlédnuto: 419x, reakcí celkem: 6Reagovat na příspěvek
Dobrý den,
předem se omlouvám za svůj dotaz který zde tak úplně nepatří ale zkouším se ptát kde můžu ať mám přehled a vím jak to tom jsem.
Momentálně jsem na střední škole, obor truhlář (3-letý). Tento rok končím a tak už si pomalu hledám kam dál.
S tímto oborem nejsem moc kamarád a rád bych směřoval někde úplně jinde. Úplně! Jsem tak trochu malý fyzik a samouk ale s tím co bych se mohl naučit ve škole se to nedá srovnávat.
V době kdy jsem se rozhodoval kam na střední jsem to o sobě ještě nevěděl tak jsem skončil tam kde jsem.
Ale co teď? Rád bych si dodělal nástavbové studium zakončené maturitou a poté pokračoval někde na vysokou školu se zaměřením právě na fyziku.
Ale kam jít na nástavbu? Abych nešel na výšku s ničím? Já opravdu nevím.....
Děkuji moc za každou radu!

Email: dovariseznamcz
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (01.02.2016 22:16:35, Inkvizitor) Zdravím,
    technicky je naprosto jedno, kde si uděláte maturitu. Prakticky s jakoukoliv maturitou můžete být přijat ke studiu fyziky resp. fyzikálního inženýrství. Proto pro vás bude asi nejjednodušší si udělat nástavbový obor, který nabízí vaše SOU/ISŠ, byť to bude nejspíš nějaké ekononěco. Moc lepších oborů nenaleznete a nakonec je to stejně jedno.

    Doporučuji ale věnovat pozornost dvěma "drobnostem":
    1. Lingua franca vědy je angličtina. Bohužel (soukromý povzdech, němčina mi přijde praktičtější a francouzština hezčí). Pokud tedy tímto jazykem nevládnete, rozhodně na něm zapracujte. Nejde jen o to, zda budete skutečně někdy dělat vědu a produkovat své výsledky v angličtině. Jde i o to, že většina i jen lehce pokročilejších studijních materiálů (pro VŠ) je v angličtině. Bez znalosti angličtiny tak budete ochuzen o řadu zajímavých informací.

    2. Jazykem fyziky je matematika. Představa, že by bylo možné studovat fyziku bez matematiky, je mimo realitu. I tomu byste měl pomoci. Nemělo by smysl se naučit předem dejme tomu Jarníka (klasická učebnice matematické analýzy), ale rozhodně byste se měl systematicky věnovat středoškolské matematice na vyšší úrovni. Například na úrovní Přehledu středoškolské matematiky od Poláka (vč. Středoškolské matematiky v úlohách I+II). To vám výrazně usnadní start, pokud se rozhodnete k solidnímu studiu fyziky, tedy ke studiu na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy nebo Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské Českého vysokého učení technického.

    Pokud do myslíte s fyzikou skutečně vážně, můžu vám doporučit knihu, která je sice poměrně drahá, ale která je dobrým úvodem do fyziky pro někoho ve vaší situaci: http://www.vutium.vutbr.cz/fyzika/ Kniha je sice koncipována jako kniha pro úvodní kurzy na univerzitě, ale je tak dadaistická, že je při troše vůle snadno stravitelná. Podle mě dokonce lépe, než kdybyste se pokoušel naučit se fyziku ze středoškolské učebnice. Ještě lepší, ale bez předběžného náhledu hůře stravitelné, jsou Feynmanovy přednášky z fyziky (v řadě obchodů už jsou rozebrané, ale vyšly opakovaně, takže možná budou k sehnání v antikvariátech). reagovat zde
    Web: https://www.youtube.com/watch?v=gpCquUWqaYw
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (02.02.2016 15:46:47, Daniel) Děkuji moc za užitečné rady. Věc se má tak že jak angličtina tak matematika právě na téhle škole nestojí ani za zmínku. Ale zase co se týká angličtiny tak na tom nejsem zase až tak popravdě špatně. Problém bude matika...
      Né že by mi nešla, to ne, ale žádnou "pořádnou" matematiku taky ani nemáme, což budu muset dohnat právě na nástavbě, kde bych si právě chtěl domluvit nějaké extra hodiny (nebo tak něco).
      Spíše se bojím jestli už pro mne není pozdě....
      Každopádně ještě jednou děkuji, ani nevíte jak mi právě vaše odpověď nakopla, představte si mojí situaci. Kdykoliv se zmíním o fyzice tak se mi lidé smějí a myslí si jenom jak jsem pošetilý a naivní.
      Naštěstí jsem znamením beran. I když je jen mizivá šance, a já tomu něčemu věřím, tak se nezastavím. A nehledím na to jestli lidé okolo mne věří taky. Takže asi tak..
      reagovat zde
      Email: dovariseznamcz
      • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (03.02.2016 18:35:27, Inkvizitor) Obávám se, že na extra hodiny nebude mít učitel matematiky zrovna chutě, případně si to nechá zaplatit. Když jsem já, ještě jako student, doučoval matematiku, byla moje taxa 200 Kč za jednu lekci trvající cca 90 minut.

        Ale to nevadí. Sám se člověk jen špatně naučí hrát na housle, samotnému jde špatně učit se cizí jazyk a z pochopitelných důvodů se sám nenaučí tančit klasické tance. S matematikou je to ale jinak. S nadšením, za použití mozku, s dobrou knihou a s občasnými dotazy na specializovaných fórech (např. forum.matematika.cz nebo matematické vlákno na Aldebaranu) to jde celkem dobře. Jen to chce být na sebe přísný a vypočítat si dostatek příkladu (středoškolská úroveň) a neflákat důkazy (vyšší úroveň). reagovat zde
        Web: https://www.youtube.com/watch?v=Rv2ZRZPOHgg
        • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (03.02.2016 21:08:16, Daniel) Ano, jistě, to naprosto chápu. A proto chci najít a využít každé příležitosti která se mi naskytne, bohužel né vždy je to právě jednoduché a pro mne možné.
          Ale chci se zeptat jestli by jste mi nemohl doporučit nějaké knížky popř. internetové stránky kde bych mohl čerpat . Výše jste zmiňoval např. přehled matematiky od Poláka nebo právě učebnice fyziky (vysokočkolské)...
          Jsou nějaké knížky na které bych se měl podívat dříve?
          Jinak jsem opravdu vděčný za vaší ochotu a že se mnou ztrácíte čas. Opravdu. Děkuji... reagovat zde
        • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (05.02.2016 14:56:39, Petr) Dovolím si Inkvizitora doplnit a přihodit některé vysokoškolské materály ze svojí fakulty (FEL ČVUT).

          Na matematiku je již výše zmiňovaný Polák. Na řešené úlohy se hodí dvoudílná sbírka úloh ze středoškolské matematiky od Kubáta. V žádném případě nedoporučuji zprofanovanou sbírku od Petákové, neboť v ní nejsou ani naznačeny postupy řešení a ke každému příkladu je tam pouze číselný výsledek.

          Na fyziku je dobrá kniha Přehled středoškolské fyziky. V ní je ale jenom teorie bez příkladů. Na příklady je dobrá sbírka od O. Lepila (na CD jsou postupy řešení).

          Na vysokoškolské úrovni je již výše zmiňovaný Feynmann nebo také přednášky prof. Kulhánka z ČVUT (http://www.aldebaran.cz/studium/index.php).

          Pro studium elektromagnetismu na vysokoškolské úrovni jsou dobré na začátek materiály doc. Pankráce, který má velmi lidsky napsanou učebnici. (http://old.elmag.org/cs/A1B17EMP-elektromagneticke-pole)

          Určitě se neboj toho, že jsi vyučený. Prorektor ČVUT začínal jako vyučený elektrotechnik a dnes je profesorem :-) reagovat zde
          • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (07.02.2016 20:00:34, Daniel) Děkuji za rady. Já si prozatím pořídím právě matematiku od Poláka a půjčím si z knihovny Feynmanovy přednášky z fyziky a uvidím jak mi to bude vyhovovat. Popř. bych si pořídil Halliday, David – Resnick, Robert – Walker, Jearl: Fyzika.
            Pro začátek bych řekl že mi to bude stačit. Ale někam si napíšu všechny ostatní zmiňované a třeba bych si je pořídil později.
            Děkuji moc za pomoc! reagovat zde
            Email: dovariseznamcz

Podobné příspěvky:
  1. MATURITA - Ostatní
  2. maturita - Výběr vysoké školy
  3. Maturita - Ostatní
  4. MATURITA AŽ NAPODRUHÉ -> VŠ = NA KTERÉ VŠ JE TO MOŽNÉ??? - Výběr vysoké školy
  5. Maturita - sloh - Ostatní
  6. Statni maturita - Ostatní
  7. Přijímačky z psychologie, maturita z psychologie - Přijímačky, přípravné kurzy
  8. Přijímačky z psychologie, maturita z psychologie - Ostatní
  9. Přijďte studovat - stačí maturita - Výběr vysoké školy

Reakce na příspěvek

Tvé jméno:
Heslo:  pro možnost budoucí úpravy, obnovy nebo odstranění
Potvrzení hesla:
Tvůj email:   chci být emailem informován o reakcích na tento můj příspěvek

:) :D :( S04 S05 S06 ;) S08 S09 S10 S11 S12 S13 S14 S15
Tučnékurzívapodtržené  klikni a následně nahraď výraz TEXT. Např. [tucne] Toto bude tučným písmem [/tucne]

Telefon: Web: ICQ: Skype:

  Souhlasím s pravidly uvedenými níže.


Administrace příspěvku

Heslo:  pokud chceš administrovat reakci klikni u ní nejprve na "reagovat zde"

  

Obnovením se příspěvek posune na první pozici v seznamu příspěvků. Platnost zobrazení se nastaví od nového data obnovení.
Odstraněním dojde k nevratnému vymazání příspěvku včetně všech jeho reakcí z naší databáze.

Pravidla vložení

  1. Vložením příspěvku souhlasíš s jeho zveřejněním na webu vejska.cz.
  2. Pokud není zadáno heslo nebude v budoucnu možné příspěvek upravit, obnovit nebo odstranit.
  3. Při zapomenutí hesla správce doručí žadateli heslo nové pokud žádost byla zaslána z emailu uvedeného u daného příspěvku.
  4. Je na vkladateli, aby si před vložením zkontroloval správnost uvedených údajů (přes Zobrazit náhled).
  5. Obsah příspěvku nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zvyklostmi.
  6. Je zakázáno vkládat jakýkoli nezákonný obsah (vypracování bak., dipl. prací apod.) nebo obsah, který k nezákonnosti navádí.
  7. Je zakázáno vkládat duplicitní příspěvky (chceš-li příspěvěk posunout do horních pozic využij možnost Obnovit).
  8. Je zakázáno používat vulgární slova.
  9. Je zakázáno vkládat komerční sdělení.
  10. Je zakázáno vkládat odkazy, které vkladateli nebo spřízněné osobě přinášejí provizi.
  11. Je zakázáno vkládat nabídky půjček a úvěrů.

Pravidla zobrazení

  1. Příspěvek bude zveřejněn ihned po jeho vložení.
  2. Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor.
  3. Provozovatel si vyhrazuje právo příspěvek nebo jeho část vymazat.
Poslední aktualizace údajů na stránce: 19.03.2024 23:05:36.