Výbět IT vysoké - MU, VŠE, VUT, ČVUT?


Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) 02.08.2016 12:37:05, P, zhlédnuto: 2106x, reakcí celkem: 14Reagovat na příspěvek
Zdravím,
za měsíc nastupuji do maturitního ročníku na OA a trošku začínám uvažovat o vysoké. Výsledky mám docela dobré - nejhorší známka na vysvědčení je zatím dvojka. Mám jen základní znalosti programování a hodně se mi ten IT sektor líbí celkově - nejen ta práce, ale i prostředí těch IT firem, benefity, flexibilní pracovní doba, finanční ohodnocení atd. Na druhou stranu ale vím, že určitě nechci celý den sedět za počítačem a psát program, spíše by se mi líbilo jednat se zákazníky nebo řídit týmy programátorů. Ale vím, že asi těžko hned po vystudování nastoupím jako manažer, což bych ani nechtěl, a pokud by to bylo možné, chtěl bych si alespoň na pár let odpracovat na pozici těch lidí, které bych v budoucnu třeba řídil.
Jako olomoučák to za většinou kvalitního ekonomického i IT vzdělání (UPOL nic pořádného nenabízí a stejně chci vypadnout pryč), takže je mi celkem jedno, jestli to bude Brno nebo Praha. Tudíž k úvahu pro mě připadají čtyři školy - FIS VŠE, FI MU, FIT nebo FEL ČVUT a FIT VUT.
Hodně lidi mě jako "moraváka" posílá na VUT (prakticky s každým, kdo se v oblasti vysokých škol nebo IT vyzná, s kým jsem mluvil). Ale četl jsem o něm dost negativních článků, a že ani navazující obor "management IT a podnikování" (nevím přesně ten název) nemá nic moc ekonomické předměty. Ale zase se mi líbí možnost vycestovat a to i do zemí mimo EU (například do mé vysněné Austrálie).
FI má slušnou pověst, výborné uplatnění i finanční ohodnocení, spoustu volitelných předmětů, ale slyšel jsem, že je tam málo "praxe" (to jako neprogramují? - má první otázka). Přímo ekonomicky zaměřený obor tam není, ale vzhledem k možnosti zapsat si předměty z jiných fakult na tom moc nezáleží, furt si něco můžu zapsat z ESF. Určitě bych to také využil k rozvoji svých jazykových znalostí, zejména němčiny a nejspíše bych si přibral ještě jeden z nádherných germánských jazyků - dánština, švédština, holandština...
Na FIS by mě nejspíše vzali i bez přijímaček (průměr do 2,0 mám z AJ i matematiky), ale nevím, jestli to platí i pro obchodní akademie nebo jen pro gympláky? - má druhá otázka. A četl jsem hodně odstrašujících článků, že po jedné neudělané zkoušce letím ze školy, protože není možnost opravy? (To jako vážně? - třetí otázka).
Co se týče ČVUT, tak to se mi také hodně líbí, ale hádám, že s ekonomickým zaměřením to bude něco jako VUT. Ale líbí se mi o trošku víc, a také pro to hraje fakt, že na rozdíl od VUT si vybírám zaměření hned od prváku. Opravdu je to tak nezvladatelné, jak lidé tvrdí, že bych například nemohl pracovat během studia?

Rád bych se zeptal, co byste mi doporučili. Matematiky se nebojím, koneckonců jako zálohu si budu dávat přihlášku asi na finanční matematiku na PřF MU. Velmi by můj postoj ovlivnila (ale není to klíčové) možnost studia dalších jazyků na škole - minimálně němčiny, možnost pracovat v oboru během studia (předpokládám, že u VŠE a MU tohle asi nepůjde kvůli malým praktickým znalostem z IT?), možnost vycestovat do zahraničí, ideálně Austrálie, případně Kanada či USA. Také by mě zajímalo, jak to je s projekty na těchto školách a jak vlastně fungují. Vím něco o projektech na VUT (i když ne moc, takže za rozšíření znalostí bych byl vděčný), ale o ostatních jsem nic nenašel.

Na VŠE se mi líbí ještě jeden navazující obor, ale už ne v oblasti IT - Finanční inženýrství na FFU. Četl jsem, že pro ty, co se nebojí matematiky je to super, a že na něm studuje hodně lidí, co mají bakaláře na FISu, tak by mě zajímalo, jestli to jsou informatici nebo jiné obory z FISu?

Všem moc předem děkuji za odpověď.

Email: bane001seznamcz
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (02.08.2016 14:53:48, x) Jen drobná poznámka. FI si v minulosti zadělala na problémy tím, že předpokládali přílišnou soudnost studentů, takže mohl v zásadě proplout absolvent, který sice měl základy logického a funkcionálního programování, ale neuměl základní procedurální programování. FI je orientovaná mnohem víc na to, jak to všechno funguje, na matematická střeva computer science, se všemi výhodami i nevýhodami.

    Z výčtu možností ti vypadly ještě dvě velmi dobré školy, na kterých bys mohl získat IT vzdělání: Matematicko-fyzikální fakulta UK a Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT. Studium je sice orientované teoreticky, ale dostal bys i poměrně výraznou programátorskou drezuru. Na druhou stranu je fakt, že pokud tě neláká čistá IT, bylo by to pro tvé potřeby, podobně jako FI MU, zbytečně teoretické. Ale je třeba zdůraznit, že MFF (FJFI zevnitř neznám) dost podporuje zápis předmětů nad rámec studijních plánů, takže bys mohl absolvoval několik ekonomických předmětů - ovšem opět víceméně teoreticky orientovaných - spolu se studenty finanční a pojistné matematiky.

    Nejlépe asi uděláš, když si projedeš studijní plány jednotlivých oborů, které by tě zajímaly, a zamyslíš se nad tím, který by tě nejvíc bavil. Projevil jsi dost soudnosti při výběru škol, které bys chtěl studovat, takže je jen malé riziko, že bys šlápl vedle při výběru oboru. reagovat zde
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (02.08.2016 19:39:23, P) Díky moc za odpověď. Na tu FJFI jsem se díval. Kamarádka tam teď nastupuje od letoška na obor experimentální a částicová fyzika, tak se jí budu moct poptat osobně :) Slyšel jsem, že je to konkurence FISu, je to pravda?
      Ano, Matfyz jsem vynechal úplně. Jsem z obchodky a netroufnu si na (zřejmě) nejelitnější fakultu v tomto oboru. I když mám matematiku rád a daří se mi v ní, tak se bojím, že oproti lidem z gymnázií budu v obrovské nevýhodě (nemám matematiku 5x týdně, ale jen 3x), z toho důvodu si na to netroufnu. reagovat zde
      • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (03.08.2016 07:50:00, xx) FJFI určitě není přímá konkurence FISu. Je konkurencí MFF a FIT/FEL a to, čím si projdeš, tě dobře připraví na to, aby ses relativně snadno doučil cokoliv jiného - v tomto smyslu její absolvent může konkurovat FISu. Ovšem má to požadavek, že musíš projít, a to není jednoduché - FJFI je s přehledem nejtěžší fakulta na ČVUT.

        Pokud z matematiky zvládáš obsah středoškolského učiva, tak se IMHO nemusíš MFF bát. Gymnazisté nemají zase takovou výhodu, tak by se zdálo, většina těch hodin matematiky je jen neustálé opakování téhož a i je čeká šok, až na VŠ zopakují celou středoškolskou matematiku ve dvou přednáškách a zbytek pro ně bude nový. Navíc VŠ běžně počítají s tím, že středoškoláci matematice nerozumí, takže to, co potřebují, vezmou od začátku - tj. důležitější je, jestli ti to leze do hlavy, než to, jestli to v té hlavě na začátku máš. Jen by ses měl slušně (ovšem středoškolsky) orientovat v tom, co je to funkce, jaké vlastnosti mají nejběžnější funkce a mít nějaké základy kombinatoriky. reagovat zde
        • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (03.08.2016 16:41:41, P) Tak to je pohoda :) funkce jsem moc nemusel, ale zvládal jsem je. A kombinatorika a následně pravděpodobnost byly mé nejoblíbenější témata z matematiky zatím :) Děkuji za odpověď. reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (03.08.2016 07:42:28, xx) VŠE má na běžné zkoušky (ne souborné) jeden pokus, ale není to tak, že když neuděláš, letíš. Prostě jsi ten předmět neudělal, další rok nebo další semestr si ho zapíšeš znovu. Teprve když toho neuděláš tolik, že vyčerpáš všechny nadbytečné kreditní poukázky, tak končíš.

    Na ČVUT FIT/FEL lze pracovat během studia a spousta studentů to tak dělá. Ti slabší nebo s horší programátorskou praxí na tom vyletí, studium je práce na plný úvazek a obtížně se to zvládá, pokud je to pro tebe zcela nové. Ale určitě to není "nezvladatelné", pokud máš nějaké zkušenosti z dřívějška.

    Vzhledem k tvým plánům ("nechci celý den sedět za počítačem a psát program, spíše by se mi líbilo jednat se zákazníky nebo řídit týmy programátorů") si myslím, že pro tebe MFF ani žádná ze tří zmiňovaných fakult ČVUT není vhodná. Brněnské školy neznám, takže se k nim nebudu vyjadřovat, ale znám VŠE a řekl bych, že tvému profilu odpovídá docela dobře. Je zaměřená hlavně na tu ekonomickou, analytickou a manažerskou stránku, počítačová je spíš o tom, abys poznal počítač, když ho uvidíš, a abys měl trochu ponětí o tom, co tebou vedení programátoři dělají. Čistokrevní IŤáci tebou budou pohrdat, protože přece z VŠE nemůže být dobrý IŤák, ale z toho si nic nedělej - časem třeba pochopí, že vedení IŤáků vyžaduje jiné znalosti a schopnosti než bytí IŤákem. No a když to nepochopí, pořád se můžeš utěšovat tím, že máš třikrát větší plat než oni :-). reagovat zde
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (03.08.2016 16:38:26, P) Děkuji za odpověď. Ta VŠE u mě zatím vede a ty jsi mi to jen potvrdil (že je to pro mě nejlepší). Dám si asi přihlášku na aplikovanou informatiku.
      Jen ještě jeden dotaz - viděl jsem, že když mám průměr na vysvědčeních 2,0 z angličtiny a matematiky, že mě vezmou na přijímaček. Budu mít z obou předmětů přesně 2,0 pokud se něco nepokazí nebo nezlepší, takže to by mě vzít měli. Ale platí to i pro ty, co nejsou na gymplu? Abych nepočítal, že půjdu bez přijímaček a oni mi nenapsali, že to je jen pro gympláky :) reagovat zde
      • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (03.08.2016 17:18:04, xx) Nevím, ale ty přijímačky jsou tak jednoduché, že je to asi jedno. reagovat zde
        • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (04.08.2016 00:52:19, P) Jen ještě jeden dotaz - je možnost najít si práci přímo v oboru při studiu aplikované informatiky na VŠE? Nezáleží mi ani na tom, jak bude placená, spíše nechci být úplně závislý na rodičích, a také nechci vyjít ze školy jako 25 starý absolvent s nulovou praxí? Pokud ano, od kdy zhruba ta možnost pracovat tam je? Třeba už po prvním semestru na nějaké nižší pozici? reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (04.08.2016 01:38:58, Kamil) Ahoj, asi ti neporadím, protože se v této oblasti neorientuji, ale dovolím si malou poznámku.

    Moc hezký text, vše dává smyl.

    Tak nějak přemýšlím, kolik studentů OA by dokázalo napsat takhle hezký text (jak formou, tak obsahem). Rozhodně ne více než 2 %.
    reagovat zde
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (04.08.2016 02:01:56, P) jo, už jsem párkrát slyšel, že je škoda, že nechci jít na žurnalistiku :D díky :) reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (10.08.2016 10:45:28, broc) A co VUT - fakulta podnikatelská, obor Manažerská informatika? Ekonomických předmětů je tam hodně, není to čisté IT, takže by to mohlo splňovat požadavky.... reagovat zde
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (10.08.2016 12:51:48, P) O té jsem neslyšel nic dobrého, takže určitě ne. reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (12.08.2016 22:28:16, P) Lidi, tak neví někdo, jak je to s možností práce na částečný úvazek v oboru při bakalářském studiu aplikované informatiky na FISu? reagovat zde
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (24.07.2023 21:57:04, Andrej) Ahoj, zajímalo by mě, jak si sis nakonec vybral a jestli bys mi dokázal dát info ohledně tvého studia. Já za měsíc taky nastupuji do maturitního ročníku a podle tvého příspěvku mám až na mé podivení hodně společné zájmy a cíle. Už předem jsem se rozhodl o VŠE FIS (Aplikovaná informatika), a chtěl bych si to jenom potvrdit. Mohl bys mi prosím odpovědět na to, jak je to s tou prací při studování aplikované informatiky na této fakultě? Pokud by sis tuhle správu náhodou přečetl tak bych byl velice vděčný za tvou odpověď. :) reagovat zde
      Email: flamboyant.braun05gmailcom

Podobné příspěvky:
  1. Rozhodování se mezi ČVUT FEL / FJFI - Výběr vysoké školy
  2. VSE FIS x CZU PEF x CVUT FEL - Vysoká škola ekonomická v Praze
  3. VUT FSI vs ČVUT FD-LED - Výběr vysoké školy
  4. Studium na Vysoké škole zdravotnické v Praze - Vysoká škola zdravotnická, o.p.s.
  5. VŠE nebo ČVUT, názory a zkušenosti? - Vysoká škola ekonomická v Praze
  6. ČVUT FEL EEM/EEK/EK vs FS TZSI - IB (Mgr.) - České vysoké učení technické v Praze
  7. CVUT FIT nebo TUL informatika - Výběr vysoké školy
  8. IT + ekonomie - ČVUT FIT/FEL nebo VŠE FIS - Výběr vysoké školy
  9. Dopravní fakulta ČVUT- prosím poraďte!! - České vysoké učení technické v Praze
  10. Programování na FEL ČVUT -EEM - České vysoké učení technické v Praze

Reakce na příspěvek

Tvé jméno:
Heslo:  pro možnost budoucí úpravy, obnovy nebo odstranění
Potvrzení hesla:
Tvůj email:   chci být emailem informován o reakcích na tento můj příspěvek

:) :D :( S04 S05 S06 ;) S08 S09 S10 S11 S12 S13 S14 S15
Tučnékurzívapodtržené  klikni a následně nahraď výraz TEXT. Např. [tucne] Toto bude tučným písmem [/tucne]

Telefon: Web: ICQ: Skype:

  Souhlasím s pravidly uvedenými níže.


Administrace příspěvku

Heslo:  pokud chceš administrovat reakci klikni u ní nejprve na "reagovat zde"

  

Obnovením se příspěvek posune na první pozici v seznamu příspěvků. Platnost zobrazení se nastaví od nového data obnovení.
Odstraněním dojde k nevratnému vymazání příspěvku včetně všech jeho reakcí z naší databáze.

Pravidla vložení

  1. Vložením příspěvku souhlasíš s jeho zveřejněním na webu vejska.cz.
  2. Pokud není zadáno heslo nebude v budoucnu možné příspěvek upravit, obnovit nebo odstranit.
  3. Při zapomenutí hesla správce doručí žadateli heslo nové pokud žádost byla zaslána z emailu uvedeného u daného příspěvku.
  4. Je na vkladateli, aby si před vložením zkontroloval správnost uvedených údajů (přes Zobrazit náhled).
  5. Obsah příspěvku nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zvyklostmi.
  6. Je zakázáno vkládat jakýkoli nezákonný obsah (vypracování bak., dipl. prací apod.) nebo obsah, který k nezákonnosti navádí.
  7. Je zakázáno vkládat duplicitní příspěvky (chceš-li příspěvěk posunout do horních pozic využij možnost Obnovit).
  8. Je zakázáno používat vulgární slova.
  9. Je zakázáno vkládat komerční sdělení.
  10. Je zakázáno vkládat odkazy, které vkladateli nebo spřízněné osobě přinášejí provizi.
  11. Je zakázáno vkládat nabídky půjček a úvěrů.

Pravidla zobrazení

  1. Příspěvek bude zveřejněn ihned po jeho vložení.
  2. Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor.
  3. Provozovatel si vyhrazuje právo příspěvek nebo jeho část vymazat.
Poslední aktualizace údajů na stránce: 19.03.2024 23:05:36.