Zde je prostor pro Vaši reklamu.
Kontaktujte nás.
Navigace.
Kategorie.
Vysoké školy.
Reklama.
Doporučujeme: Vysoká škola managementu a psychologie NEWTON College – 3 roky po sobě nejlépe hodnocená soukromá VŠ v ČR.
Přidej se k nám.
Anketa.
Podle čeho vybíráš zejména vejšku?

Obtížnosti (15%)
 
Prestiže (12%)
 
Vyučovaného oboru (50%)
 
Ceny (10%)
 
Blízko domova (11%)
 

Celkový počet odpovědí: 2333.
Napiš nám.
Upozorni nás na chybu,
navrhni doplnění.
1 + 7 = 
Zpětné odkazy.
Reklama.

FI MUNI vs. FIT VUT - uplatnění


Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) 07.06.2017 14:54:17, Informatik, zhlédnuto: 735x, reakcí celkem: 7Reagovat na příspěvek
Zdravím,
jsem přijatý na všechny 3 školy, kam jsem se hlásil - FIT VUT i FIT ČVUT a FI MUNI, rozhodl jsem se ale že bych chtěl do Brna, takže jsem ČVUTčko vyloučil z rozhodování.
Našel jsem spoustu článků na rozdíly mezi informatikou na VUT a informatikou na MUNI, takže na ty rozdíly se ptát nechci. Teda ne na ty rozdíly základní (vím, že na VUT jsou projekty a makačka, na MUNI volnost a pohodička) atd.
Ale dost jsem si prostudoval weby obou škol a hodně mě zarazilo, že i když VUT je těžší, praktičtěji zaměřené atd. tak jsem na jejich webu (nebo někde v nějakém letáčku, co mi dali na DOD, už si nejsem jistý), četl, že jejich absolventi mají plat 33.000, na MUNI je to 45.000. Abyste mě špatně nepochopili, nejde mi o peníze, obě částky jsou pro mě sci-fi, který jestli někdy budu mít, tak budu šťastný, ale proč má Masarykova univerzita o tolik víc nástupní platy, jestli je VUT těžší a praktičtěji zaměřená škola. Nemělo by to být opačně? Nemanipuluje někdo nějakým způsobem s těmi statistikami?

Abyste pochopili, dostat se na Masarykovu univerzitu byl můj vysněný sen už prakticky od prváku nebo od druháku, kdy jsem si ještě myslel, že ze mě bude právník nebo ekonom a informatice jsem neměl ani tušení (programování přišlo až pozdějc). Asi je to tím, že u nás na škole (Olomouc) nám někteří učitelé tu Masárnu všťěpovali jako to nejlepší, co na Moravě existuje a tak ji mám asi (a možná neoprávněně) zafixovanou jako nej. školu vůbec. Učitelé, spolužáci, rodiče, příbuzní atd. samozřejmě byli nadšeni, že jsem se dostal na takovou univerzitu bez ohledu na to, co tam jdu studovat, ale několik málo lidí, co znám a do informatiky trošku vidí (bratranec, učitel informatiky na střední, kamarád atd.) si klepou na čelo, proč jdu na Masárnu, když jsem se dostal na VUT a ČVUT, že je to chyba varují, že se moc dobře neuplatním, protože i když se to jmenuje informatika, tak vesměs budu studovat spíše matematiku (což mi nevadí, matematika mě baví). Ale uplatním se? Přiznám se, že jít na MUNI je pro mě komfortní zóna, protože od prváku jsem neměl fyziku a na VUT bych ji zase měl a nevím, jak bych to zvládal, a protože mě moc nebaví grafika a HW, které jsou na VUT údajně povinné a těžké. Navíc na FIT VUT jsem nestihl DOD kvůli stejnému termínu s DOD na Fakultě informatiky a statistiky na VŠE, takže nevím, jak to tam vypadá a slovní spojení "Starý klášter" mě prostě děsí, i když kamarád, co tam byl říká, že je to supermoderní tam. Masárnou jsem byl nadšen (vzhled a vybavení). Je to tam opravdu taková flákárna, jak se říká? Asi nejsem úplně super dříč, ale na sš jsem nemusel 4 roky prakticky ani otevřít učebnici doma (až do maturity) a odmaturoval jsem s vyznamenáním, takže vím, že další roky takového "nic nedělání" a promrhaného času, by bylo zbytečné.

Díky moc, jestli jste dočetli až sem a jestli odpovíte ;)
 • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (11.06.2017 17:51:12, Informatik) Nikdo? Prosím o odpověď reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (21.08.2017 08:28:55, Fiona) Je to poněkud složitější.
   FI bývala "volnost a pohodička", ale skladba předmětů na Bc. studiu se poněkud změnila a teď už jsou i tu povinné projekty.
   Pořád ovšem platí, že je tu flexibilní rozvrh a že hodně závisí na studentovi, kolik si toho odnese. Potřebné kredity lze "nahnat na jednoduchých předmětech", ale stejně tak můžeš být v labu, zapisovat si pokročilé věci a dokonce předměty přímo od Průmyslových partnerů.
   Diplomku i bakalářku také můžeš dělat pro průmyslového partnera. Nikdo ti ji neproplatí, ale v rámci ní nejspíš uděláš i nějakou práci a ta ti proplacena bude. Taky není neobvyklé mít ke studiu nějaký menší úvazek, vzít si volno na státnice a po nich plynule nastoupit. Plat je vyšší úměrně nabytým zkušenostem.
   A samozřejmě FI vychovává odborníky a podařilo se jí chytit několik vln. Například je velký hlad po bezpečácích a nástupní platy bezpečnostního experta s právnickým a sociologickým pozadím jsou nyní třeba třikrát vyšší, protože ti lidi prostě nejsou. Tím, že FI součástí univerzity mohla zde vzniknout unikátní spolupráce FI a PrF (právnická) i FSS (sociologie). Samozřejmě studenti mají možnosti si zapisovat předměty z celé MUNI, což se sejde,a pokud se sami rozhodnou profilovat nějakým směrem nebo podnikat.
   Tím se dostávám k tomu, že na FIT sice píšou "přizpůsobte si rozvrh", ale znamená to volit pár předmětů. Na FI je sice doporučený průchod, ale student se ho nemusí držet, jediné, co musí, je někdy odstudovat"povinné" předměty, ale nikdo neříká kdy. To je jen jedna z věcí, kterou Fi vede lidi k flexibilitě, svobodě a zodpovědnosti. Což je zajímavé pro personalisty.
   FIT není těžší ani lehčí, ale drtivá většina jeho absolventů umí kódit, v lepším případě programovat. Zaměstnání seženou, s platem pořád krásným, ale na FI to nemá, protože ta vychovává lidi, kteří umí informatiku a jsou odborníci. Ti, co si to chtějí ulehčit, už teď musí umět minimálně programovat. reagovat zde
   Email: Fionastarseznamcz
 • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (12.06.2017 08:10:04, x) Ahoj,
  u platů absolventů hodně závisí na referenčním období a na tom, kdo se bere v potaz. Něco jiného je nástupní plat, něco jiného plat po prvním roce - obojí má dobré zdůvodnění, ale je to špatně porovnatelné. Dalším problémem je to, jak se počítá - např. někdo nebere v potaz nezaměstnané. Další otázkou jsou doktorandi - někde dostanou asistentský úvazek, což je sice poměrně málo (podle univerzity obvykle 15-20 tis.), ale někde ne (a pak mají jen směšné stipendium a nepočítají se jako zaměstnanci); takže v této položce může být snižování průměru způsobeno lepším životem doktorandů. Každopádně u FI MU se mi ten údaj zdá hodně nadhodnocený, když už nic jiného, tak FI MU vychovává i učitele a ti vesměs začnou relativně nízkou tabulkou...

  Jde o to, proč vlastně chceš studovat. Pokud máš v úmyslu si nad rámec své vlastní výuky zapisovat předměty zejm. z matematického a fyzikálního základu, tak MU je lepší volba, protože některé fakulty umožňují velmi snadný zápis předmětů v rozsahu "na co se cítíš" (atraktivní předměty, tj. právní, psychologické, ekonomické a jazykové, obvykle nejdou). Na druhou stranu, pokud chceš být připraven co nejlépe pro praxi (v to myslím i praxi ve vědě a výzkumu), je zcela na místě vybrat si to nejnáročnější studium. A VUT v tomto jednoznačně vede. Pokud byses snad cítil být po bakalářském studiu zcela vyčerpán, nebyl bys první ani poslední, kdo s bakalářem z FIT VUT bez problémů dostuduje magistra na FI MU; o opačném způsobu jsem nikdy neslyšel (to neznamená, že neexistuje, jen jsem o něm nikdy neslyšel - a protože jsem matematik, nemusí to být zrovna signifikantní). reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (12.06.2017 14:03:33, Informatik) Děkuji moc za odpověď, i když na to, jestli se absolvent FI MUNI uplatní nebo jestli je to opravdu flákárna jsi vlastně moc neodpověděl, i když podle tvé zprávy jsi to nestudoval, takže to chápu (že to asi nemůžeš posoudit) a děkuji za odpověď i tak :)
   K tvé otázce - ano, matematika mě baví, ale několikrát jsem četl, že je rozdíl mezi SŠ a VŠ, takže nemůžu zaručit, že mě bude bavit i dál, každopádně za současné situace bych si určitě nějaké nepovinné matematicko-informatické předměty vzal. Čistě matematické asi ne nebo ne moc, protože přece jen jdu studovat hlavně IT a ne matematiku.
   Něco jiného je fyzika. Na VUT je povinná a to je pro mě jeden z důvodů (ale malých důvodů), proč u mě převažuje MUNI, protože s fyzikou (elektrotechnika atd.) a HW moc kamarád nejsem. Ano, do určité míry mě to zajímá, ale ne moc detailně, určitě nemám v úmyslu si fyziku zapisovat nad rámec :)
   reagovat zde
   • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (12.06.2017 15:26:05, x) Po absolventech IT je stále docela poptávka. A i když pokládám FI za snazší FIT (a ještě jednou, na obě fakulty mám pohled zvnějšku), tak to rozhodně není flákárna, aby absolvování představovalo červenou kartu pro každého alespoň trochu orientovaného a nezoufalého personalistu. Trend bude setrvávat, takže o uplatnění se bát nemusíš.

    Co se týče IT, tak ta nonHW část, to je především aplikovaná matematika. Takže ať chceš nebo ne, matematiku si užiješ - jen její těžiště nebude v matematické analýze a v numerické matematice, ale spíše v diskrétní matematice/strukturách (např. algebra -> matematická logika, gramatiky, reprezentace čísel, teorie grafů -> vyčíslitelsnost a složitost, automaty, teorie sítí,...), lineární algebře (např. matematická střeva počítačové grafiky,...) a částečně i v teorii pravděpodobnosti (např. data mining, složitost,..). Pokud si chceš udělat představu o vysokoškolské matematice, můžeš se podívat např. na stránky projektu Matematika pro inženýry 21. století.

    Pokud máš nepříliš kamarádský vztah k fyzice a železu vůbec, asi pro tebe bude FI lepší. Na zaměření je stále vidět, že FI MU vznikla oddělením od matematiků působících na PřF MU. reagovat zde
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (12.06.2017 18:05:09, x) Teď koukám, že to mohlo vyznít tak, že si myslím, že FI MU je dávačka. To není, jen je prostě snazší než FIT VUT, zejména pokud chce student jen projít. Pokud chce student vědět víc, může si toho naložit až na hranici svých schopností ;-) reagovat zde
     • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (12.06.2017 19:00:31, Informatik) Jinými slovy, pokud se ke škole postavím zodpovědně a zapíšu si pořádné a užitečné předměty, tak se můžu vyrovnat těm s FITu nebo je překonat? Takže FI má tu slabinu, že si studenti můžou zvolit lehký průchod, a pak se VUT nevyrovnají, ale pokud si sami zvolí těžké, ale užitečné věci, tak mají větší potenciál stát se "mistry v oboru" než VUT? reagovat zde

Podobné příspěvky:
 1. MUNI FF Anglický jazyk a literatura magisterské studium- přijímačky - Přijímačky, přípravné kurzy
 2. Uplatnění absolventů TF ČZU x FS ČVUT - Výběr vysoké školy
 3. ESF MUNI vs. PEF MENDELU (Finance) - Výběr vysoké školy
 4. VŠE fph vs. Muni ESF vs. UTB Fame - Výběr vysoké školy
 5. FPH VŠE versus ESF MUNI - Výběr vysoké školy
 6. Výběr oboru na FI MUNI - Výběr vysoké školy
 7. obor Podniková ekonomika a mgmt na MUNI - Masarykova univerzita
 8. VŠE vs ECON.MUNI - Ostatní
 9. Nejkvalitnější ekonomická škola v ČR aneb IES vs VŠE vs MUNI vs PEF - Výběr vysoké školy
 10. MUNI vs. UHK ??? - Výběr vysoké školy

Reakce na příspěvek

Tvé jméno:
Heslo:  pro možnost budoucí úpravy, obnovy nebo odstranění
Potvrzení hesla:
Tvůj email:   chci být emailem informován o reakcích na tento můj příspěvek

:) :D :( S04 S05 S06 ;) S08 S09 S10 S11 S12 S13 S14 S15
Tučnékurzívapodtržené  klikni a následně nahraď výraz TEXT. Např. [tucne] Toto bude tučným písmem [/tucne]

Telefon: Web: ICQ: Skype:

  Souhlasím s pravidly uvedenými níže.


Administrace příspěvku

Heslo:  pokud chceš administrovat reakci klikni u ní nejprve na "reagovat zde"

  

Obnovením se příspěvek posune na první pozici v seznamu příspěvků. Platnost zobrazení se nastaví od nového data obnovení.
Odstraněním dojde k nevratnému vymazání příspěvku včetně všech jeho reakcí z naší databáze.

Pravidla vložení

 1. Vložením příspěvku souhlasíš s jeho zveřejněním na webu vejska.cz.
 2. Pokud není zadáno heslo nebude v budoucnu možné příspěvek upravit, obnovit nebo odstranit.
 3. Při zapomenutí hesla správce doručí žadateli heslo nové pokud žádost byla zaslána z emailu uvedeného u daného příspěvku.
 4. Je na vkladateli, aby si před vložením zkontroloval správnost uvedených údajů (přes Zobrazit náhled).
 5. Obsah příspěvku nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zvyklostmi.
 6. Je zakázáno vkládat jakýkoli nezákonný obsah (vypracování bak., dipl. prací apod.) nebo obsah, který k nezákonnosti navádí.
 7. Je zakázáno vkládat duplicitní příspěvky (chceš-li příspěvěk posunout do horních pozic využij možnost Obnovit).
 8. Je zakázáno používat vulgární slova.
 9. Je zakázáno vkládat komerční sdělení.
 10. Je zakázáno vkládat odkazy, které vkladateli nebo spřízněné osobě přinášejí provizi.

Pravidla zobrazení

 1. Příspěvek bude zveřejněn ihned po jeho vložení.
 2. Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor.
 3. Provozovatel si vyhrazuje právo příspěvek nebo jeho část vymazat.
Poslední aktualizace údajů na stránce: 19.02.2018 02:00:13.