prosím, poradte VŠ - prírodné, lekárske, farmaceutické odbory


Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) 13.06.2017 09:15:38, Lucita, zhlédnuto: 335x, reakcí celkem: 7Reagovat na příspěvek
Ahojte,
som tu nová, avšak už dlhšie čítam toto fórum. A podľa mňa je výborným nástrojom na to, aby mi niekto fundovaný poradil. Mám skoro 30 rokov, PhD., vlastne VŠ na Slovensku. Na tom by nebolo nič zlé, no ja mám pocit, že v odbore som sa nenašla (právo). A ani v tom nechcem robiť. Zrejme som vyhorela (nenaplnenosť v práci, žiadna zmyslupnosť, ľudské intrigy a závisť, nemožno sa kariérne uplatniť, pocity úplnej nekompetentosti v odbore). A to ma posunulo si splniť sny. Od mala ma baví chémia, biológia a fyzika. Vždy ma bavila, len rodičia ma dosť odhovorili aj od samotnej chémie, biológie, že to nemá uplatnenie. Lenže ja v humanitných smeroch na plno zlyhávam (jednak ma to nebaví, jednak viem, že nechcem robiť niekde ekonomiu, právo sekretárku, v štátnej správe, na súde a pod.). Baví ma vedecká práca, lenže to, čo mám vyštudované - nie je veda a tým pádom si neviem naplniť svoj potenciál. Uvažujem o zmene. Uvažujem nad farmáciou, medicínou či prírodovedeckou fakultou. Mojím snom je medicína. No uvedomujem si, že som už trošku dosť stará :-(
Viete mi, poradiť prípadne dať nejakú predstavu, typ, čo je také fajn, kde by bola aj vedecká cesta aj dobré uplatnenie? Hlavne to uplatnenie, aj keď ja si myslím, že človek aj má rád čo robí, a našiel sa, nájde uplatnenie aj s prírodnými vedami :-)
Ďakujem Vám za všetky rady ohľadne štúdia. A veľmi si cením Váš čas :-)S11

Email: simunova.lgmailcom
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (13.06.2017 10:30:40, x) Zdravím,
    začít ve 30 studovat medicínu, zejména pokud uvažuješ i o vědě, je docela drsná cesta - nejméně 6 let studia medicíny, 3-4 roky postgraduál, pak na nejméně půl roku do světa a pak teprve se dostaneš na post odborného asistenta, který má plat alespoň k přežití.

    Pokud uvažuješ o vědě, je pro tebe nejlepší cestou přírodovědecká fakulta. Studium je nejméně o rok kratší, dokonce pokud bys měla znalosti např. biologie na úrovni bakaláře biologických oborů, mohla byses hlásit (v ČR, jen na některé fakulty) rovnou na navazující magisterské studium a tak byl mohla být Mgr. v biologickém oboru za 2-3 roky. Zejména pokud by to byl obor, který by vyžadoval spíše znalosti než zběhlost v laboratorních metodách - na PřF UK v Praze např. teoretická a evoluční biologie (ovšem ve tvém případě spíše filozofické zaměření, další uplatnění by bylo nejisté) nebo antropologie a genetika člověka (pak byl mohla zkusit nastoupit na anatomii nebo na histologii na některé z lékařských fakult). Samozřejmě nejvíc "sexy" by byla molekulární biologie, ale tam je třeba i zběhlost v laboratorních metodách, kterou jen tak nezískáš.

    Případně je tu ještě jedna varianta, která by pro tebe mohla být přijatelná finančně. VŠCHT v Praze nabízí některé obory v kombinované formě (zhruba dálkové studium). Letošní přihlášky jsi už promeškala, ale můžeš se podívat na studuj.vscht.cz, kde si uděláš obrázek o tom, co chemického bys mohla studovat při zaměstnání. reagovat zde
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (13.06.2017 11:02:15, Lucita) ďakujem za odpoveď. Ono, čo sa týka medicíny - tam by som už nešla na PhD. keďže už jedno mám a je to docela bieda. V práve teda kariéru vedkyne neurobím. Platovo je to OK. (aspoň na Slovensku), ale stres z toho, že každý rok či mi znova predĺžia zmluvu a tá buzerácia okolo toho - neuniesla som to psychicky. Som vo fáze, kedy si chcem ísť za svojimi snami. Možno by to bolo OK. kebyže si vyberiem hneď moje blízke predmety a nie právo. No rodičia ma v 18 tke za ten svet nechceli dať na niečo prírodovedné. takže tak. ono, uvažujem aj o farmácii, s chémiou a biológiou nemám problém (veľmi ma bavia). fyzika je tiež u mňa pochopiteľná. Uvažujem tak: biotechnológie (napríklad VUT Brno - len tam sa bojím matiky, Praha myslím nemá tento odbor - alebo som ho nenašla), farmácia, PriF (len neviem ktorá), medicína (tam mám možnosť sa zamestnať).
      Ide mi naozaj o ten pocit, že niečo perspektívne, lebo som dosť frustrovaná z tejto situácie v oblasti práva (je to na figu - nedá sa ísť ani do cudziny, kvoli odlišným právnym poriadkom).

      ďakujem veľmi pekne :-) reagovat zde
      • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (13.06.2017 11:54:18, x) Pokud bys chtěla dělat spíše vědu, bylo by biomedicínské PhD celkem nutné, pokud bys chtěla někdy pokročit z postu lepší laborantky. Dokonce by bylo "jen PhD" svým způsobem lepší.. Ale máš pravdu, doktorské studium na univerzitách je často bída, žádná jiná přidaná hodnota než jen spoluúčast na výzkumu. Ale někde se to lepší, součástí povinností doktoranda bývá i několik předmětů, které skutečně systematicky rozšiřují znalosti.

        Biotechnologie jsou v Praze na VŠCHT: http://studuj.vscht.cz/vyber-si-obor/bakalarske-obory Biotechnologie je rozhodně perspektivní obor. Jen to nepůjde bez matematiky. Ta je sice poměrně snadná (z mého pohledu), ale přesto je příčinou většiny neúspěchů na VŠCHT.

        Co se týče přírodovědy, tak biologické obory mají trochu problém s uplatněním. Studium chemie (bez ohledu na konkrétní fakultu) bývá co do matematizace snazší než na VŠCHT, ale pro praxi to moc nevadí (pro vědu jen v některých oblastech).

        Farmacie je prakticky orientovaný obor pro přípravu lékárníků. Pokud chceš dělat nějakou vědu v oboru, je obvykle lepší vystudovat molekulární biologii, biochemii, biofyziku, organickou chemii,... reagovat zde
        • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (13.06.2017 15:37:55, Lucita) ďakujem za odpoveď. Fu, nečakala som takú pomoc v zorientovaní sa. Ja som pozerala VUT Brno (biotechnologie)...ešte sa chcem spýtať takú vec..môžem s biotechnologiami napríklad robiť mikrobiologiu, parazitologiu, DNA, či šľachtiteľstvo? lebo nie som si tým istá, kde sa dá s tým uplatniť. a či je tam potrebné PhD?
          Zvažujem aj farmu: je to 5 rokov a potom môžem podľa mňa - výrobu liečiv cez predaj liekov, reprezentant (aj keď to si už neviem predstaviť). Skôr čo si viem predstaviť je práca v nejakom výskumnom ústave/prípadne pre nejakú lepšiu firmu.
          Ono, musím sa priznať, že pozerám aj na finančné ohodnotenie i perspektívu.
          čo sa týka matiky, na strednej som mala 1,2 a občas i nejakú trojku. No bojím sa toho, lebo otec ma od chémie odrádzal už pred x rokmi..no a vdaka tomu som podľa mňa dnes na tomto fóre - nespokojná so svojou profesiou...:-( takže sa nechcem seknúť...
          Viem sa predstaviť naozaj v labáku (parazitológia, mikrobiologia, DNA, embro, atĎ) firmy, ústavu, (neviem či VŠ po skúsenostiach - mám strach...je to tam čistá psychiatria), cez lekára detského, reumatolóa či imunológa (niekde vlastná ambulancia ).
          reagovat zde
          • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (13.06.2017 20:23:13, x) Co se týče vědecké práce, tak rámcová příbuznost oborů stačí. Např. jeden známý je zoolog (vč. zoologického PhD) a nakonec je vědec v buněčné biologii (s výhledem na habilitaci). Jeden z našich výborných vědců-mikrobiologů vystudoval fyzikální chemii. Znám několik buněčných biologů, kteří vystudovali matematiku a k biologii se dostali až když se seznámili s konfokálním mikroskope a bylo třeba jejich služeb k získání obrazu (člověk + Java/Matlab byl levnější než proprietální SW i tam, kde se nedělaly psí kusy). Pro uplatnění ve zdravotnictví je požadavek na vzdělání vymezen vágně, v zásadě se např. nemocničním mikrobiologem může stát nejen biolog-mikrobiolog, ale v zásadě kdokoliv od agnonoma po veterináře. Pro práci v průmyslu a v R&D je to hlavně o portfoliu znalostí a stáží.

            PhD je třeba pro splnění pravidel kariérního řádu. Vlastně není specifikované, takže bys to plnila i se svým právním PhD. Ale mohl by to být problém při hodnocení grantů a projektů.

            Farmaceutického reprezentanta, tedy vlastně cesťáka s léky, můžeš dělat hned. To často dělají lidé, kteří mají vystudovanou např. speciální pedagogiku nebo andragogiku. Na vyšší posty už vyžadují PhD a zkušenost s pořádáním klinických studií, typicky se očekává, že vyšší pozice zastane někdo, kdo si udělal klinické PhD.

            Práce pro firmu ve vývoji bude lepší z hlediska chemika - třeba obor syntéza a výroba léčiv na VŠCHT (a nejspíš je ekvivalent i na VUT), případně biotechnologie. Jen je to trochu sázka do loterie, protože inovativní průmysl se na východ od Aše vyskytuje jen pomálu, za zajímavou prací bys musela vyrazit do světa.

            Jestli ti můžu poradit, tak si projdi studijní plány a zamysli se nad tím, co by tě vlastně bavilo. Na finální rozhodnutí máš dost času, protože letos budou už jen doplňovací kola jen na pár oborů. Takže si klidně můžeš objednat pár skript (zakoupit, případně zapůjčit v knihovně) pro obory, které tě zaujaly a prolistovat si je, jestli je to to pravé, jestli tě to bude bavit. No a až dojde začátkem příštího roku na podávání přihlášek, budeš sama cítit, co by pro tebe bylo to pravé z hlediska studia. Pokud se totiž chceš uplatnit ve výzkumu, ale nemáš úplně jasno kde konkrétně, není volba oboru, zejména oboru bakalářského, tak kritická.

            Co se týče medicíny, tak to je trochu specifické. Je to přece jen šest let studia, navíc studia docela náročného, takže pokud se tomu chceš věnovat naplno (tj. skutečně žít medicínou), nebudeš mít moc času na přívýdělek při studiu. Jistě, jsou lidé, kteří si zvládnou při studiu medicíny vydělat i poměrně hodně. Sám jsem znal několik takových, ale s výjimkou jedné kolegyně (ale ta se vyznačuje až chorobnou vštípivostí paměti a i na poměry univerzity velmi vysokým IQ) nastupovali do praxe s většími či menšími defekty ve znalostech a ve schopnosti medicínsky myslet. Takže tato cesta by byla vhodná jen v případě, že bys měla na šest let zajištěné zázemí. reagovat zde
            • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (14.06.2017 08:28:45, Lucita) Ďakujem za odpoveď. Sám asi pracuješ v týchto odboroch, že?
              No pre mňa by bola asi najideálnejšia medicína, pretože v rodine mám lekárov a sú mi ochotní pomôcť, plus viem, že mám vyhliadku na pomoc v ambulancii a potom prevezmem ambulanciu. A úprimne, medicína, ma láka najviac (už asi odkedy existujem). Len problém bol vždy s peniazmi. Nemohla som vycestovať za štúdiom a zobrala som čo prišlo v nádeji, že ma to bude baviť a držala som dlho rokov, ale už sa tak nechcem klamať. Je mi to ľúto, lebo ľudia čo ma poznajú, vidia, že by som bola veľmi ľudská a dobrá lekárka (samozrejme už nedám chirurgiu a podobne ťažké odbory). A mňa to do medicíny ťahá dlhé, predlhé roky. Už si niekedy prídem ako ťava na púšti bez vody. Ale mám dobré zázemie - síce nie finančné, ale manžel ma veľmi podporuje, lebo vidí, ako veľmi som sa nenašla a ako veľmi mrhám svojim potenciálom.
              a poviem ti trošku váham s tou vedeckou dráhou, lebo sama ma nenaplnila za tých 6 rokov, čo ju robím. Ale neviem, či je to tým, že som bola v zlom odbore, ale bolo to aj tými vzťahmi, nemožnosťou sa Ďalej uplatniť, rozvíjať...:-/po intrigy a silné ohováranice...Ďakujem, neprosím.
              reagovat zde
              • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (16.06.2017 09:27:01, x) V tom případě bys měla zkusit medicínu, jinak si to budeš do konce života vyčítat. reagovat zde

Podobné příspěvky:
  1. poradte - Výběr vysoké školy
  2. Prosím o pomoc ve výběru VŠ - Výběr vysoké školy
  3. Poraďte prosím kam na vysokou - Výběr vysoké školy
  4. Prosím poradte - Ostatní
  5. Dopravní fakulta ČVUT- prosím poraďte!! - České vysoké učení technické v Praze
  6. Modelovky lékařské fakulty - Přijímačky, přípravné kurzy
  7. Poraďtě mi - Výběr vysoké školy
  8. POMOZTE, PORAĎTE, PROSÍM - Výběr vysoké školy
  9. prosím, poraďte - Ostatní
  10. Prosím poradte - Ostatní

Reakce na příspěvek

Tvé jméno:
Heslo:  pro možnost budoucí úpravy, obnovy nebo odstranění
Potvrzení hesla:
Tvůj email:   chci být emailem informován o reakcích na tento můj příspěvek

:) :D :( S04 S05 S06 ;) S08 S09 S10 S11 S12 S13 S14 S15
Tučnékurzívapodtržené  klikni a následně nahraď výraz TEXT. Např. [tucne] Toto bude tučným písmem [/tucne]

Telefon: Web: ICQ: Skype:

  Souhlasím s pravidly uvedenými níže.


Administrace příspěvku

Heslo:  pokud chceš administrovat reakci klikni u ní nejprve na "reagovat zde"

  

Obnovením se příspěvek posune na první pozici v seznamu příspěvků. Platnost zobrazení se nastaví od nového data obnovení.
Odstraněním dojde k nevratnému vymazání příspěvku včetně všech jeho reakcí z naší databáze.

Pravidla vložení

  1. Vložením příspěvku souhlasíš s jeho zveřejněním na webu vejska.cz.
  2. Pokud není zadáno heslo nebude v budoucnu možné příspěvek upravit, obnovit nebo odstranit.
  3. Při zapomenutí hesla správce doručí žadateli heslo nové pokud žádost byla zaslána z emailu uvedeného u daného příspěvku.
  4. Je na vkladateli, aby si před vložením zkontroloval správnost uvedených údajů (přes Zobrazit náhled).
  5. Obsah příspěvku nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zvyklostmi.
  6. Je zakázáno vkládat jakýkoli nezákonný obsah (vypracování bak., dipl. prací apod.) nebo obsah, který k nezákonnosti navádí.
  7. Je zakázáno vkládat duplicitní příspěvky (chceš-li příspěvěk posunout do horních pozic využij možnost Obnovit).
  8. Je zakázáno používat vulgární slova.
  9. Je zakázáno vkládat komerční sdělení.
  10. Je zakázáno vkládat odkazy, které vkladateli nebo spřízněné osobě přinášejí provizi.
  11. Je zakázáno vkládat nabídky půjček a úvěrů.

Pravidla zobrazení

  1. Příspěvek bude zveřejněn ihned po jeho vložení.
  2. Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor.
  3. Provozovatel si vyhrazuje právo příspěvek nebo jeho část vymazat.
Poslední aktualizace údajů na stránce: 19.03.2024 23:05:36.