VŠE FPH x PEF ČZU, případně IT?


Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) 02.11.2017 17:28:37, Honza, zhlédnuto: 768x, reakcí celkem: 14Reagovat na příspěvek
Zdravím,

Chtěl bych se dotázat na již několikrát zde opěvované téma. Letos maturuji na průmyslovce, kde studuji IT, ale obor je napůl provázaný s ekonomií, takže bereme i účetnictví, základy ekonomie, marketing a management. Jde o to, že průmyslovka mi můj obor velmi znechutila výukou programování i mnohým dalším, a více se mi začali zamlouvat předměty ekonomické. Z výběru vysokých škol se mi nejvíce líbí FPH na VŠE, ale říkám si, jestli to má pro kariérní život vůbec význam a proto raději nestudovat jednodušší PEF (spousta lidí mi říká: titul, jako titul). A nebo zůstat u IT? - ale musel by to být obor, kde není programování (což jsem zatím u žádného studijního programu, který mě zajímal, nezpozoroval), protože tento předmět ze mě opravdu vysává veškerou životní energii. Nemyslím, že jsem na toto hloupý, ale zkrátka mě brutálně nebaví. (ostatní IT mi až tolik nevadí - asi jako každý jiný předmět :D) Dále mám obavy z náročnosti VŠE... četl jsem, že nejjednodušší obor tam je na FMV Hotelnictví a reg. rozvoj, ale tam si myslím, že se nedostanu, kvůli mizerné výuce druhého jazyka na naší škole.

Budu moc vděčný za veškeré rady a odpovědi, díky :)
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (02.11.2017 23:12:51, x) Zdravím,
    velmi stručně: Na výběru školy obvykle záleží. Na škole nezáleží tam, kde se jeden podle jedněch osnov, pořádají se ve velkém společné pedagogicko-vědecké akce akademických pracovníků, kde se ve velkém míchají absolventi a kde - a to především - chybí absolventi na trhu práce. Takže se to vlastně týká jen lékařských fakult. Co se týče IT, tak je sice stále velká poptávka, ale jméno školy rozhoduje - zatímco IT z dobrých škol má dveře otevřené všude, IT ze slabších škol bude spíš dělat méně zajímavou a hůře placenou práci. No a co se týče absolventů ekonomických oborů, tak tam už je trh práce dávno přesycen, takže zatímco absolventi VŠE patří mezi nejlépe placené absolventy vysokých škol vůbec (ale hodně záleží na fakultě), absolvent nějakého rádobyekonomické fakulty v Kotěhůlkách je vděčný za tabulkový plat ve státní správě. I PEF ČZU není zrovna výhra, smysl by měla snad jen jako druhá vysoká škola při zaměstnání, nebo jako formální ale neurážející splnění požadavku na vysokoškolský diplom. Pokud tedy chceš dělat ekonomický obor, rozhodně směřuj na VŠE, případně na IES FSV UK.

    Programování ve něco, co je základní dovednost, takže tomu neutečeš. Můžeš se podívat na nabídku oborů na FEL ČVUT (nejen OI), třeba tam bude něco hraničně o železe a zaujme tě to. Případně, pokud chceš kombinaci technického a ekonomického vzdělání, zkus se juknout i Masarykův ústav vyšších studií ČVUT. No a kdybys chtěl skutečně něco nestandardního až exotického - ale nejsem si jistý uplatnitelností - můžeš se podívat na nabídku VŠCHT, konkrétně na obory inženýrská informatika a procesní inženýrství a management (může mást studijní plán, je to jen příprava na magisterský obor ekonomika a management chemických a potravinářských podniků). reagovat zde
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (03.11.2017 16:19:30, Honza) Ono s těmi IT obory namíchanými s ekonomií si myslím zas opatrně... vidím to u nás, že člověk se nemůže na 100% věnovat obojímu a těžko říci jaké by to mohlo mít uplatnění.

      Dál bych si dovolil podotknout, že téměř každý ajťák mi vždycky řekl, že v žádné práci se ho neptali na titul, ale na to co umí. - což většinou i když studujete IT školu, se musíte naučit sám doma. Titul je prý jen jakýsi předpoklad pro to, že tuto práci můžete vykonávat. - říkám jen, co jsem slyšel :)

      Jinak asi bych to viděl, že zkusím tu FPH na VŠE. Máte s VŠE, příp. jinou vysokou školou zkušenosti? Jak moc je studium náročné? reagovat zde
      • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (03.11.2017 18:39:43, ...) Nenech se zmýlit, IT obor "promíchaný" s ekonomií není nic špatného. V zahraničí normálně funguje to, že máš "hlavní obor" a pak "vedlejší", který s hlavním nemusí mít mnoho společného. Když tedy vybereš dobře, tak aby jeden z těchto dvou směrů byl méně než ten druhý a pouze ho doplňoval, tak neuděláš chybu. Tyto obory jsou u nás docela časté, myslím, ale třeba v Brně, co vím, je mají všechny tři univerzity (mendelu, MUNI, VUT), ale mají to spíše dělané tak, že polovina je ekonomika, polovina informatika, což mi připadá jako ***ost. Ale to nevím, může to být dobré, je to jen můj odhad.

        Na každé slušné ekonomce holt musíš počítat s tím, že tam bude pořádně těžká angličtina i druhý cizí jazyk, který bys ideálně měl vybrat tak, aby se hodil pro náš region a zároveň byl použitelný v celé Evropě, tj. němčina. I když na výběr asi máš z více možností.

        Ekonomů je každopádně hodně a tak na rozdíl od informatiky, kde "nějakou" práci seženeš, i kdybys to vystudoval bůhví kde, tak ekonomy už si může zaměstnavatel vybírat. Tady už nemůžeš vybrat to nejlehčí a "hlavně, že mám titul". ČZU bych vyloučil - na druhou stranu, pokud jsi z vesnice nebo plánuješ žít na vesnici, tak si jeden z mála mladých a malá zemědělská družstva mají problém najít účetní, protože tam jednak berou pár šupů a zadruhé to nikdo moc nechce dělat, protože je tam jeden/jedna účetní na všechno, tj. účtuje mzdy, faktury atd. a mnohdy ještě žádá o nejrůznější dotace z EU, což je taky administrativně náročné (tj. musí/měl by to být člověk, co má vysokou, chce žít/pracovat na vesnici za méně než lidi, co mají jen střední OA berou v účtárnách velkých podniků ve městech).
        Pokud nic takového neplánuješ, a to předpokládám, že asi ne, tak holt VŠE je jediná možnost, doporučil bych nějaký pěkný manažerský obor nebo něco na FFU, kde mají pěkné obory.
        IES pro tebe, jako člověka z průmyslovky není. Tohle je teoretická ekonomie, která toho nemá moc společného s tím, co jste asi dělali na střední (předpokládám, že jste počítali mzdy, učili se něco o výrobních faktorech, nabídka, poptávka a jejich grafy, odpisy, a v účetnictví účtování faktur, mezd, možná nakupování zboží a materiálu a jejich spotřeba atd.). reagovat zde
        • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (03.11.2017 22:02:13, ???) Zemědělku vyluč, je to ztráta času, PEF je opravdu slabá a stále slabší. A titul z ní je k ničemu. IES je špičková škola, ale z průmky na ni asi nebudeš mít a podle toho, co píšeš, ani nebude pro tebe to pravé.
          IT obory promíchané s ekonomií mají velmi dobré uplatnění a nejlépe, pokud ještě k tomu znáš trochu nějaký obor ( chemii, stavebnictví, atd. prostě pokud máš o něčem jiném páru). Po takových lidech je hodně shánka. Asi vol VŠE nebo i něco třeba na ČVUT, také se tam najde. reagovat zde
          • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (03.11.2017 22:34:22, x) Průmyslovky jsou tradičně velmi rozkolísané v kvalitě, na jedné straně de facto technická lycea, na druhé odpadní instituce, kde polovina "maturantů" nedá státní maturitu z matematiky. Maturanty z prvního typu průmyslovek lze nalézt nejen mezi adekvátními techniky/inženýry, ale i mezi právníky, filozofy, lékaři, biology, ekonomy,... Tvrdit, že někdo nemá na studiu nějakého oboru předpoklady, jen na základě toho, že maturoval na průmyslovce, je projevem neznalosti reality. reagovat zde
            • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (03.11.2017 22:50:03, ...) Vím, že to bylo na kolegu `???`, který tvrdí, že na IES mít tázajcí nebude kvůli průmce, ale má odpověď "IES pro tebe, jako pro člověka z průmyslovny není" měla význam ten, že autor dotazu píše, že ho ekonomika zaujala, ale tato věta ho má upozornit na to, že to, co může vědět o ekonomice z průmky, kde se jen klouzá po povrchu, není to, co by se učil na oboru "Ekonomie" na IES nebo např. na národohospodářské fakultě VŠE. To nebylo ve smyslu, že by na to neměl nebo na to neměl předpoklady, ale že nebude studovat nic (z mého pohledu) zajímavého, co ho možná na ekonomice zaujalo, ale jen tu nejnudnější teorii, která v ekonomice vůbec existuje (opět z mého pohledu) reagovat zde
            • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (03.11.2017 23:38:45, ????) Moje věta byla "ale z průmky na ni ASI nebudeš mít" tedy ASI.
              IES je škola velmi dobrá, ale velmi náročná. Matematiku zde mj. vyučují lidé z MFF UK.

              Určitě jsou nějaké vynikající průmky, ale není to pravidlem. Obvykle trpí nedostatkem výuky matematiky, např. Právě proto, že realitu znám celkem dobře, píšu toto.

              Pokud někdo přemýšlí nad tím, že by studoval PEF, pak asi opravdu není vhodný typ pro IES. reagovat zde
      • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (04.11.2017 10:33:12, q) Mohu potvrdit, že se mě nikdo nikdy neptal na titul, a ani neznám nikoho, koho by se na titul ptali. Ale to je jen druhá jedna stránka věci. Druhá stránka je, že když srovnám kvalitu práce lidí z různých škol, tak tam jsou obrovské rozdíly - nejen mezi VŠ a SŠ, ale i mezi jednotlivými školami. Délka zkušenosti a rozsah samostudia samozřejmě mají vliv, pochopitelně je rozdíl mezi středoškolákem, co programuje už 10 let, a vysokoškolákem, který jde poprvé do praxe, ale v žádném případě bych si netroufl tvrdit, že ten středoškolák je lepší programátor (kvalita kódu většinou nic moc, nezná principy, na kterých je to postavené; jeho výhoda je v tom, že dokáže kód produkovat rychleji), a už vůbec ne, že jím bude i za tři roky. Ale podobné rozdíly jsou vidět i mezi absolventy různých VŠ. Pokud by ke mě za jinak stejných podmínek přišel člověk z Matfyzu nebo ČVUT FIT, tak se na něj zcela jistě budu dívat jinak než na člověka z ČZU nebo na samouka. Zdůrazňuji - za jinak stejných podmínek. Je častým nešvarem těchto diskusí srovnávat nesrovnatelné a argumentovat, jako kdyby každý středoškolák měl mnohaletou praxi a žádný vysokoškolák ji mít nemohl. reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (04.11.2017 00:33:59, zzz) Já miluju tyhle debaty plný ubrečenejch ***ečků, kteří vyletěly z PEF ČZU, protože nezvládly předměty jako je Matematika (derivace/integrály), EMM I, EMM II apod.

    Zakladateli, povím ti, jak funguje české vysoké školství. Jsou tu dva přístupy, jak vézt vysokou školu:

    1) Uděláš těžké přijmačky, vybereš si ty "lepší" studenty a pak už nemusíš řešit nějaký "vyřazovací" mechanizmy, tedy nabereš relativně málo lidí a pak už jen studiem "proplouváš". Obecně takhle fungují např. Právnické fakulty (UK, MU) ale i třeba VŠE. Jinými slovy na VŠE je největší problém se dostat, jakmile se tam ale člověk dostane, pak už tam studium absolvují klidně třeba tři čtvrtiny nebo čtyři pětiny všech přijatých lidí, tedy šance na dostudování je opravdu vysoká, jenom se tam dostat.

    2) Uděláš lehké přijmačky, nabereš hromadu lidí, v podstatě odfiltruješ jen ty největší "***ce", a pak průběhem studijního programu musíš vytvořit systém "likvidačních" mechanizmů (nejčastěji různých druhů matematiky), kterými zabezpečíš, že studijním programem projde jen relativně úzká skupina "vyvolených". Tímhle stylem funguje ČVUT, ale i ČZU.

    Zakladateli popřemýšlej, nad tím, který z těchto dvou přístupů je ti bližší a podle toho se rozhodni, kam jít. a vykašli se na nějaký nesmysly, že s touhle nebo tamtou školou budeš dělat jenom to či ono, nebo že s touhle nebo tamtou školou budeš brát tolik a tolik peněz. Takhle to na světě nechodí a vždy, když někam přijdeš jako nováček, tak ti budou chtít v první řadě dat co nejmíň, a z tvé práce vesměs budou profitovat starý pardálové, kteří jsou v té dané firmě už dlouho, a věděj, jak to chodí. Neohlížej se tedy na názory, tady zdejších diskutujících a jejich zaručený rady, kterou školu si vybrat. Tady jsou vesměs jen lidi, kteří z těch škol vyletěly, nebo na nich nikdy nebyly, prostě nevzdělaná lůza :) reagovat zde
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (04.11.2017 09:08:55, ????) Zakladateli, tady (zzz) máš ukázku intelektuální úrovně studenta PEF. Samozřejmě, že z VŠE se vyhazuje ( ti pak často skončí na PEF a pochvalují si, jaká to je fákárna). I z PEF se vyhazuje, protože berou na tak nízká procenta, že se tam dostávají lidé, kteří nepatří na žádnou vysokou školu. Odkud se vyhazuje více, se dá najít, tak si to najdi...
      Ono totiž s PEF tě dneska už často k pohovoru ani nepozvou. Jinak rozdíl platů se dá lehce dohledat, je dost velký po 5 letech atd.....tak si vyber podle svého.
      Mrkni na LI, podívej se, co bys tak chtěl dělat a podívej se, co ti lidé vystudovali.
      Jdi na VŠE a pokud tě vyhoději, vždy můžeš přejít na PEF, takových lidí tam jsou stovky, které odněkud vylili. Mj. včetně děkana :-))) reagovat zde
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (04.11.2017 09:35:47, ...) To já zase miluji ty rozhořčené příspěvky studentů těch škol, které se prostě s těmi elitními nedají srovnávat.
      Jen mi řekni - když je to stejně těžké jako VŠE nebo IES, tak proč jsi nešel tam? Přece jen tyto dvě školy mají větší jméno než ČZU, a podle svých slov bys to hravě zvládal, zvládáš-li ČZU.
      A pak mi také řekni, proč lidé, které z těchto dvou škol vyletí, jdou právě na ČZU a zvládají to? reagovat zde
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (04.11.2017 10:31:54, x) Musím říct, že v době, kdy jsem se o to zajímal, statistiky průchodnosti VŠE vůbec neodpovídaly tomu, co píšeš - odpad tam byl zhruba stejný jako na těžších fakultách ČVUT. Akorát pro to byly jiné důvody (požadavky na zápočty a zkoušky na ČVUT vs. požadavky na samostatnost a zodpovědnost u VŠE). Ale co já vím, třeba už je to jinak. reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (04.11.2017 11:31:07, Honza) Vážení diskutující, koukám, že ta diskuze se dostala tam, kam v ostatních vláknech, kde se porovnává ČZU s ostatními pražskými školami

    Vězte, že na PEF chodí jedna moje kamarádka a já jsem si dost dobře vědom mizerné kvality této fakulty... ale právě mě zajímalo, jestli má cenu se "trápit" na VŠE, když mi spousta lidí tvrdí, že je "titul jako titul" - děkuji vám za poučení, toto obhajování mizerných škol platí i pro středoškoláky, ani nevíte kolik mých přátel obhajuje maturitní obor na SOU a tvrdí mi, že je náročnější než průmyslovka (přitom kdo tady nedá průmku, jde tam)

    O kvalitu naší průmyslovky se nebojím (možná kvalita odborných předmětů pokulhává) teď ve čtvrťáku nás je 19, původně nás bylo 29 a během studia k nám 5 propadlo z vyšších ročníků, takže z původního počtu nás je 14. Ostatní obory, to mají podobně, ale tam jich zůstalo o trošku více. I když kvalitu školy to nutně značit nemusí... ale každého si tam nenechají. Nicméně studium na gymplu o pár ulic vedle, je určitě o něco náročnější.

    IES určitě vylučuji... nejvíce se mi zkrátka zamlouvá FPH, když to nevyjde tak bych přešel na ČZU :D Zkusím ale ještě omrknout nějaké IT obory, kde by programování nebylo alfou a omegou. :)

    Jste tu někdo z VŠE, že by jste mi napsali jak to tam chodí, jak často se učíte, jestli stíháte mít i brigádu ke studiu atd...? Budu vděčný za jakékoliv rady :) reagovat zde
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (04.11.2017 16:19:33, x) IMHO: Jestli jdeš do státního sektoru a hodláš tam vydržet celý život, může mít smysl jít na odpadní školu jen kvůli titulu. Ve všech ostatních případech bych ti doporučil jít na nejlepší školu, na jakou si troufáš. Přejít na horší můžeš vždycky i dodatečně, když během prvního roku zjistíš, že to nedáváš.

      Na VŠE jsem chodil, nějaké zvláštní učení nebylo potřeba, práce při studiu bez problémů. reagovat zde

Podobné příspěvky:
  1. Ukončení studia a přechod na jinou VŠ - případné budoucí poplatky - Informace o studiu

Reakce na příspěvek

Tvé jméno:
Heslo:  pro možnost budoucí úpravy, obnovy nebo odstranění
Potvrzení hesla:
Tvůj email:   chci být emailem informován o reakcích na tento můj příspěvek

:) :D :( S04 S05 S06 ;) S08 S09 S10 S11 S12 S13 S14 S15
Tučnékurzívapodtržené  klikni a následně nahraď výraz TEXT. Např. [tucne] Toto bude tučným písmem [/tucne]

Telefon: Web: ICQ: Skype:

  Souhlasím s pravidly uvedenými níže.


Administrace příspěvku

Heslo:  pokud chceš administrovat reakci klikni u ní nejprve na "reagovat zde"

  

Obnovením se příspěvek posune na první pozici v seznamu příspěvků. Platnost zobrazení se nastaví od nového data obnovení.
Odstraněním dojde k nevratnému vymazání příspěvku včetně všech jeho reakcí z naší databáze.

Pravidla vložení

  1. Vložením příspěvku souhlasíš s jeho zveřejněním na webu vejska.cz.
  2. Pokud není zadáno heslo nebude v budoucnu možné příspěvek upravit, obnovit nebo odstranit.
  3. Při zapomenutí hesla správce doručí žadateli heslo nové pokud žádost byla zaslána z emailu uvedeného u daného příspěvku.
  4. Je na vkladateli, aby si před vložením zkontroloval správnost uvedených údajů (přes Zobrazit náhled).
  5. Obsah příspěvku nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zvyklostmi.
  6. Je zakázáno vkládat jakýkoli nezákonný obsah (vypracování bak., dipl. prací apod.) nebo obsah, který k nezákonnosti navádí.
  7. Je zakázáno vkládat duplicitní příspěvky (chceš-li příspěvěk posunout do horních pozic využij možnost Obnovit).
  8. Je zakázáno používat vulgární slova.
  9. Je zakázáno vkládat komerční sdělení.
  10. Je zakázáno vkládat odkazy, které vkladateli nebo spřízněné osobě přinášejí provizi.
  11. Je zakázáno vkládat nabídky půjček a úvěrů.

Pravidla zobrazení

  1. Příspěvek bude zveřejněn ihned po jeho vložení.
  2. Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor.
  3. Provozovatel si vyhrazuje právo příspěvek nebo jeho část vymazat.
Poslední aktualizace údajů na stránce: 12.03.2024 23:05:05.