Radiologie??


Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) 01.02.2019 16:51:57, Ztracená, zhlédnuto: 154x, reakcí celkem: 1Reagovat na příspěvek
Potřebuji poradit. Ráda by jsem studovala Radiologickou fyziku. Původně jsem myslela, že by šlo jít na Radiologického asistenta a z toho na Radiologickou fyziku, ale z toho co jsem zjistila, jsem pochopila, že to asi nejde. Potřebovala bych poradit z kterého bakalářského oboru se tam dá dále jít. Také by jsem potřebovala zjistit, jestli tam budu muset dělat přijímačky z matematiky, protože jsem teprve ve 2. ročníku gymnázia a máme si vybrat volitelné předměty na příští 2 roky. Zatím jsem si vybrala chemii, fyziku a biologii, protože mou druhou volbou je obor Genetiky nebo Farmacie, ale pokud by jsem na Radiologii musela dělat přijímačky z matematiky byl by to pro mě celkem problém, protože volitelné předměty jsou jen 3. Předem díky za odpověď.:)

Email: kaja2277seznamcz
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (01.02.2019 23:10:27, x) Ahoj,
    velmi zhruba, pokud chceš pracovat jako radiologický fyzik, máš dvě možnosti:
    1. Vystuduješ obor radiologická fyzika akreditovaný jako zdravotnický. To je jen na FJFI ČVUT - a asi u dlouho bude, protože to směšné pinožení, které předvádí PřF MU v Brně je obrazem bídy a utrpení tamní fyziky (a pro hatery, poměry na PřF MU znám, špatná je jen fyzika).
    2. Vystuduješ jakýkoliv fyzikální obor (v zásadě i fyzikální inženýrství a teoreticky třeba i matematiku) a zdravotnickým pracovníkem se staneš až při zaměstnání (prostě budeš muset po promoci absolvovat pár kurzů).

    ad 1: Doporučený bakalářský obor pro navazující magisterský obor (Ing.) Radiologická fyzika je obor Dozimetrie a aplikace ionizujícího záření, viz https://jaderka.fjfi.cvut.cz/obor/dozimetrie-a-aplikace-ionizujiciho-zareni
    Přijímací zkoušky na FJFI ČVUT se dělají pouze z matematiky. Jestli ti do toho můžu lehce mluvit, preferuj matematiku před fyzikou. Středoškolská fyzika je spíš takové hraní si, pokud budeš studovat fyziku na vysoké škole, zjistíš, že to moc užitečné nebylo. Totéž se týká i případného studia biologie (pod hlavičkou které se v různých formách genetika studuje). Farmacie je na tom podobně, navíc např. na FaF UK se, pokud se nemýlím, dělají přijímací zkoušky toliko z biologie a z chemie.

    ad 2: Doporučený postup je bakalář v oboru obecná fyzika (na MFF UK v Praze) nebo odpovídající obor na PřF UP v Olomouci následovaný navazujícím magisterským oborem jaderná a subjaderná fyzika na MFF UK v Praze. Výhodou je větší flexibilita, pokud zjistíš, že tě třeba mnohem víc zajímá kvantová fyzika, teoretická fyzika, biofyzika,..., tak budeš snáze plynule pokračovat. Nevýhoda je, že z MFF bys nebyla zdravotnický pracovník. Protože je ale radiologických fyziků málo, neměl by to být takový problém, jen můžeš mít plus mínus půl roku po promoci menší plat.

    Ještě si dovolím několik poznámek, které by tě mohly zajímat:
    - Po bakaláři máš relativně velkou volnost. Například pokud budeš mít bakaláře z FJFI, můžeš celkem bez problémů jít i na poměrně divoký (biofyzika, astrofyzika,..) obor na MFF. Obráceně to nejde, FJFI požaduje po uchazečích k navazujícímu magisterskému studiu bakaláře z technické vysoké školy - aby mohli garantovat, že absolvent má základy technických disciplín.
    - Pokud máš v oborech, o kterých uvažuješ, radiologickou fyziku a genetiku (předpokládám, že ti jde spíš o molekulární biologii), třeba se nakonec dostaneš k hraničním oborům mezi biologií a dalšími obory, zejména k biofyzice, bioinformatice nebo matematické biologii. Zajímej se, třeba tě to osloví.
    - Genetika má poměrně blízko ke studiu biochemie i některých dalších chemických oborů (makromolekulární chemie, biofyzikální chemie,..). Takže se můžeš podívat i po těchto oborech.
    - Fyzika bez adekvátní matematiky není moc užitečná. Takže pokud už máte tak malý podíl přírodovědných předmětů ve výuce, silně doporučuji matematiku. Fyziku si můžeš klidně číst po večerech, v rozsahu zhruba knihy Halliday Resnick Walker to tak jde celkem snadno. Matematika, dokonce i matematika středoškolská, jde samospádem podstatně hůř. Navíc další studium fyziky je především o tom, že se snažíš pochopit fyzikální význam matematického popisu fyzikálních procesů - a to jde bez dobré znalosti matematiky špatně. reagovat zde

Reakce na příspěvek

Tvé jméno:
Heslo:  pro možnost budoucí úpravy, obnovy nebo odstranění
Potvrzení hesla:
Tvůj email:   chci být emailem informován o reakcích na tento můj příspěvek

:) :D :( S04 S05 S06 ;) S08 S09 S10 S11 S12 S13 S14 S15
Tučnékurzívapodtržené  klikni a následně nahraď výraz TEXT. Např. [tucne] Toto bude tučným písmem [/tucne]

Telefon: Web: ICQ: Skype:

  Souhlasím s pravidly uvedenými níže.


Administrace příspěvku

Heslo:  pokud chceš administrovat reakci klikni u ní nejprve na "reagovat zde"

  

Obnovením se příspěvek posune na první pozici v seznamu příspěvků. Platnost zobrazení se nastaví od nového data obnovení.
Odstraněním dojde k nevratnému vymazání příspěvku včetně všech jeho reakcí z naší databáze.

Pravidla vložení

  1. Vložením příspěvku souhlasíš s jeho zveřejněním na webu vejska.cz.
  2. Pokud není zadáno heslo nebude v budoucnu možné příspěvek upravit, obnovit nebo odstranit.
  3. Při zapomenutí hesla správce doručí žadateli heslo nové pokud žádost byla zaslána z emailu uvedeného u daného příspěvku.
  4. Je na vkladateli, aby si před vložením zkontroloval správnost uvedených údajů (přes Zobrazit náhled).
  5. Obsah příspěvku nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zvyklostmi.
  6. Je zakázáno vkládat jakýkoli nezákonný obsah (vypracování bak., dipl. prací apod.) nebo obsah, který k nezákonnosti navádí.
  7. Je zakázáno vkládat duplicitní příspěvky (chceš-li příspěvěk posunout do horních pozic využij možnost Obnovit).
  8. Je zakázáno používat vulgární slova.
  9. Je zakázáno vkládat komerční sdělení.
  10. Je zakázáno vkládat odkazy, které vkladateli nebo spřízněné osobě přinášejí provizi.
  11. Je zakázáno vkládat nabídky půjček a úvěrů.

Pravidla zobrazení

  1. Příspěvek bude zveřejněn ihned po jeho vložení.
  2. Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor.
  3. Provozovatel si vyhrazuje právo příspěvek nebo jeho část vymazat.
Poslední aktualizace údajů na stránce: 19.03.2024 23:05:36.