
1) Diplom bez praxe
Ti, kteří při škole získali praxi v oboru, mají samozřejmě při hledání zaměstnání nespornou výhodu. Pokud Vám tak do státních závěrečných zkoušek ještě nějaký ten rok chybí, neváhejte a hledejte, kde byste se mohli něčemu přiučit už při škole. Již dávno totiž neplatí, že kdo má vysokoškolský diplom, automaticky získá i práci. Je třeba prokázat opravdovou praktickou znalost oboru, anebo sundat růžové brýle a přiznat, že praxi nemáte. V tom případě pak ale neočekávejte ihned při nástupu do prvního zaměstnání ani vysoké platové ohodnocení, ani možnost získání vedoucí pozice.
2) Využijte pozice absolventa
Nejen s praxí, ale také s dalšími chybějícími zkušenostmi souvisí i to, že byste jako absolventi, kteří hledají práci pro absolventy nebo nastupují na své první místo, neměli mít přehnaná očekávání a požadavky. I pokud jste výjimečně talentovaní, personalisté to často z životopisu nebo pohovoru nemají možnost poznat. Automaticky Vás tak zařadí do škatulky „absolvent“. A právě zde je dobré ukázat i své absolventské přednosti. Vaše největší výhoda spočívá v tom, že se chcete učit nové věci a jste na přijímání nových informací a postupů zvyklí, můžete se tak plně přizpůsobit danému místu. Dejte proto najevo, že máte opravdu zájem se ve svém oboru vzdělávat i po dokončení studia.
3) I hledání chce snahu
Pokud jste se již smířili s tím, že na Vás nikde nečekají s otevřenou náručí, ale že o své místo budete muset bojovat, udělali jste první krok k Vaší nové práci. Tím druhým je zaměstnání opravdu nalézt a hlavně ho získat. Nabídky můžete samozřejmě hledat prostřednictvím internetových pracovních portálů, jako je Flek.cz, nebo prostřednictvím pracovních agentur. Velmi účinnou metodou je také návštěva firmy, kde toužíte místo získat, a pomoci vám může i úřad práce v místě Vašeho pracoviště.
U všech těchto způsobů však počítejte s tím, že bude potřeba hodně trpělivosti, hodně napsaných emailů a úprav životopisů. Vy ale ve své snaze nesmíte i přesto polevit a musíte se snažit o každou pracovní pozici žádat tak, jako kdybyste měli pouze tuto jedinou možnost. Upravujte životopis dle dané pozice, pište pro každou nabídku osobní motivační dopis, připravujte se precizně na pracovní pohovor a nepodléhejte laxnímu hromadnému rozesílání odpovědí na pracovní inzeráty.
4) Přijímejte brigády, zvyšujte si kvalifikaci
Pokud se Vám stále nedaří, snažte se dál, přitom ale nezapomínejte i na další sebevzdělávání nebo možnost získat krátkodobou praxi. Neustále můžete navštěvovat nejrůznější kurzy související s Vaším vzděláním nebo sledovat samostatně novinky ve Vaší oblasti. Nebojte se také zabrousit na pracovních portálech i do kategorie brigád a najít si zde krátkodobý přivýdělek v oboru, který Vám pomůže zvýšit Vaši hodnotu pro budoucího zaměstnavatele. Pozor ale na situaci, kdy jste evidováni na úřadu práce. V tom případě si totiž přivydělávat nesmíte!