Zase ekonomie...

Kategorie: Ostatní


Zobrazit reakce: od nejnovější - strom chronologicky

Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) 01.01.2008 17:28:46, Lenka, zhlédnuto: 407x, reakcí celkem: 10Reagovat na příspěvek
Hlavní obrázekAsi jsem fakt blb, ale opět si nevím rady s jedním příkladem, kreslila jsem si to, zkoušela ruůzné vzorečky, probírala s matemtiky a nic....
takže kdyby někdo věděl, budu mít oborovksou radost:
takže - poptávka po rumu má tvar P=144-4q a funkce nabídky P=60+2q. Vláda se rozhodla vzhledem k deficitnímu rozpočtu uvalit na výrobce daň (x Kč/ks).
a) jak vysoká musí být daň na 1 výrobek, aby příjem státu z daně byl maximální?
b) jaké budou za této situace příjmy státu, tržní cena a rovnovážné množství?
Výsledky jsou: daň= 42, příjmy státu=294, tržní cena=116 a rovnovážné množství = 7. Vítě někdo kudy do toho???? Předem děkuji:D
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (02.01.2008 00:32:19, Radek) ahoj, to fakt nejsi, tohle je už docela zdlouhavý výpočet. Graficky dojde k posunu nabídkové křivky nahoru. P = 60 + (2+x)q ... (to jest součet původní nabídkové funkce + funkce daně x.q )
    Původní rovnováhu jsme spočítali 144-4q = 60+2q (řešením rovnice dojdeme k q=14, p = 88, ale to tady vlastně ani nepotřebujeme).

    Počítáme-li novou rovnováhu, dojdeme úpravami ke q = 84 / (6+x).
    P s daní = 60 + (2+x) . 84 / (6+x)
    P bez daně = 60 + 2 . 84 / (6+x)
    Rozdílem P s daní a P bez daně je výše daně. Zároveň to tvoří i stranu obdélníku, který činí výnos státu. Druhá strana tohoto obdélníku je množství q po zavedení daně (tedy odpovídající 84 / (6+x)).
    obsah obdélníku výnos státu = a . b = daň . q nové = (P s daní - P bez daně) . q = [60 + (2+x) . 84 / (6+x) - 60 - 2 . 84 / (6+x)] * 84 / (6+x) ...
    z hranaté závorky zbyde jen 84x / (6+x), což vynásobíme 84 /(6+x), máme 7056x / (6+x)^2 .
    reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (02.01.2008 00:56:32, Radek) maximum funkce "výnos státu" zjistíme, když tuto funkci zderivujeme a derivaci položíme rovnu nule. Derivace podílu.
    = f´.g - f.g´ / g^2 = [7056.(6+x)^2 - 7056x.2.(6+x)] / (6+x)^4 = 0
    .. zlomek se rovná nule když čitatel se rovná nule. Musí tedy platit (6+x)^2 = x.2.(6+x), tedy x^2 + 12x + 36 = 12x + 2x^2, tedy nakonec x^2 = 36, x = +6 nebo -6 (přičemž -6 je logicky nesmysl, daň na jeden ks je kladná). Tak a tímhle jsme vlastně za vodou. Teď už můžeme dosadit x všude, spočítat novou nabídkovou přímku P = 60 + (2+6).q = 60 + 8q. Položíme rovno poptávce P = 144 - 4q, vyjde nám 12q = 84 (odpovídá to našemu q = 84 /(6+x)), q = 7, no a P spočítáme z nové nabídkové křivky, nebo z poptávkové (to je jedno), P = 60 + 8q = 60 + 56 = 116. Daň = x.q = 6.7 = 42 (se také rovná 116 - (60+2.7)). Výnos státu = 42 . 7 = 294 ... a je to :)
    Zvládneš znázornit graficky? reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (02.01.2008 09:03:54, Lenka) Radku,
    ty jsi fakt užasný!!!! A hlavně ochotný!!! Mockrát děkuji!!!! Mít tvojí hlavu, tak zkoušku udělám levou zadní! Teď jsem v práci, takže se na to musím podívat večer doma v klidu a zkusit si to znázornit graficky - teď musím jít makatS13 reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (02.01.2008 12:40:21, Radek) není zač, rádo se stalo, je to zajímavý příklad, myslím že by někteří zákonodárci čubrněli, co se dá všechno spočítat;). Problém v praxi je že by se musela odhadnout ta nabídka a poptávka což je obtížné až nemožné ;)
    kdyžtak pro kontrolu ten graf zde:
    www.vejska.cz/profiles/radek-lexa/files/graf-mie-lenka.doc
    hodně zdaru v práci, při písemce i tak vůbec všude.. ahoj reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (02.01.2008 12:44:13, Radek) a jako vedlejší efekt se snížila spotřeba alkoholu na polovinu (ze 14 na 7) :). reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (02.01.2008 21:40:32, Lenka) Tak jsem si to prošla a nejen že jsi geniální v tom, že to vymyslíš, ale umíš to i krásně vysvětlit!!! Už to chápu, ale bez tvé pomoci bych byla v háji! Takže ještě jednou moc díky!!! Jsi skvělý! Je opravdu málo lidí, kteří v dnešní době jsou ochotni takto neziště pomoci. Měj se krásně!!!
    PS: opravdu si myslíš, že by se v ČR snížila spotřeba alkoholu? :D
    Když už jsme v té ekonomie, tak si můžeme říci, že by se zvýšila poptávka po substitučních statcích - takže by se pilo ještě více piva než doposud ;) reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (03.01.2008 00:04:31, Radek) hmmm, díky za pochvalu, ale musím se přiznat k tomu že tak geniální nejsem, je to špatně, i když ty kroky výpočtu obecně jsou hodné zapamatování. Udělal jsem chybu, že jsem přičítal k nabídkové přímce x.q, protože cena P je cena za 1 výrobek, takže při každé hodnotě q mělo být přičteno pouze x, tj. nabídka se posunula nahoru rovnoběžně. P = 60 + x + 2q !!! Výpočty a graf please see on www.vejska.cz/profiles/radek-lexa/files/graf-mie-lenka-op.doc
    x = 42, P s daní = 116, P bez daně = 74, q nové = 7, výnos státu = 294. Takže čísla skoro stejná. Až na to, že ta daň 42 je na 1ks. Stejně tak i celý graf. Promiň(!) za mírné zmatení, pochopíš nyní již snadno.

    S těmi substituty máš samozřejmě pravdu.;) Poptávka po alkoholu v širším smyslu je málo elastická. Podobně jako u cigaret. U takovéhoto zboží se vládě vyplatí zvyšovat daně, protože poptávka neklesne tolik, výtěžek daní se zvýší. :)

    reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (03.01.2008 10:19:38, Lenka) No vidíš a přesto to vyšlo:D
    Díky moc za tu opravu. tato druhá varianta mi přijde jednoduší. A v jakém případě by se to počítalo dle té první? Bylo by to v případě že by se jednalo o více výrobků (tj. za všechny výrobky)? Chápu to správně? reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (03.01.2008 11:32:36, Radek) Na tu první už radši moc nemysli - to by musel být nějaký souhrn (výnosů z prodeje?) na ose y - jako že by se to všechno vztahovalo k různým množstvím, a pak tedy i ta daň. Jako zprvu jsem měl radost že mně to vyšlo podle výsledků a tak jsem to moc neřešil. Ale pak první věc - sazba daně x za 1 ks je 6, tak jakto že se cena po zdanění zvýší z 88 na 116 (o mnohem víc)!! To už jsem pak tušil že ty daně tam nehrajou. A další věc - ten výnos státu - to by jedna strana toho obdélníku byla x.q a další strana q. To qvé by tam bylo jakoby dvakrát. Tak jsem se to snažil převést na 1ks, spočítal jsem to, a když to vyšlo dle výsledků, nebylo co řešit. Je to jednodušší a je to správně. Toho se držme.:) Měj se. reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (03.01.2008 16:08:34, Lenka) Tak fajn, na to první zapomenu. Díky moc! reagovat zde

Podobné příspěvky:
  1. ekonomie - Ostatní
  2. Opět ekonomie - Ostatní
  3. Ekonomie-příklady - Ostatní
  4. Ekonomie-příklady - Ostatní
  5. EKONOMIE - Ostatní
  6. Ekonomie-příklady - Ostatní
  7. A zase ty koleje!! UPOL - Univerzita Palackého v Olomouci
  8. MZLU - Ekonomicko- spravni fak., socialni ekonomie - Ostatní
  9. Ekonomie-příklad - Ostatní
  10. VŠEM - Vysoká škola ekonomie a managementu - interní info - Ostatní

Reakce na příspěvek

Tvé jméno:
Heslo:  pro možnost budoucí úpravy, obnovy nebo odstranění
Potvrzení hesla:
Tvůj email:   chci být emailem informován o reakcích na tento můj příspěvek

:) :D :( S04 S05 S06 ;) S08 S09 S10 S11 S12 S13 S14 S15
Tučnékurzívapodtržené  klikni a následně nahraď výraz TEXT. Např. [tucne] Toto bude tučným písmem [/tucne]

Telefon: Web: ICQ: Skype:

  Souhlasím s pravidly uvedenými níže.


Administrace příspěvku

Heslo:  pokud chceš administrovat reakci klikni u ní nejprve na "reagovat zde"

  

Obnovením se příspěvek posune na první pozici v seznamu příspěvků. Platnost zobrazení se nastaví od nového data obnovení.
Odstraněním dojde k nevratnému vymazání příspěvku včetně všech jeho reakcí z naší databáze.

Pravidla vložení

  1. Vložením příspěvku souhlasíš s jeho zveřejněním na webu vejska.cz.
  2. Pokud není zadáno heslo nebude v budoucnu možné příspěvek upravit, obnovit nebo odstranit.
  3. Při zapomenutí hesla správce doručí žadateli heslo nové pokud žádost byla zaslána z emailu uvedeného u daného příspěvku.
  4. Je na vkladateli, aby si před vložením zkontroloval správnost uvedených údajů (přes Zobrazit náhled).
  5. Obsah příspěvku nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zvyklostmi.
  6. Je zakázáno vkládat jakýkoli nezákonný obsah (vypracování bak., dipl. prací apod.) nebo obsah, který k nezákonnosti navádí.
  7. Je zakázáno vkládat duplicitní příspěvky (chceš-li příspěvěk posunout do horních pozic využij možnost Obnovit).
  8. Je zakázáno používat vulgární slova.
  9. Je zakázáno vkládat komerční sdělení.
  10. Je zakázáno vkládat odkazy, které vkladateli nebo spřízněné osobě přinášejí provizi.
  11. Je zakázáno vkládat nabídky půjček a úvěrů.

Pravidla zobrazení

  1. Příspěvek bude zveřejněn ihned po jeho vložení.
  2. Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor.
  3. Provozovatel si vyhrazuje právo příspěvek nebo jeho část vymazat.
Poslední aktualizace údajů na stránce: 19.03.2024 23:05:36.