Obory jen pro studium?

Kategorie: Ostatní


Zobrazit reakce: od nejnovější - strom chronologicky

Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) 22.07.2008 11:29:58, Bára, zhlédnuto: 930x, reakcí celkem: 31Reagovat na příspěvek
Hlavní obrázekAhoj, mám možná trochu zvláštní dotaz. V katalogu vysokých škol je mnoho oborů jako filosofie, animátor sportovních aktivit, historie literatury....Zajímalo by mě, s jakým cílem jste na podobné obory šli a co myslíte, že pak budete dělat (čím se živit?). Mám na mysli i další obory, u kterých se v oboru uplatní jen pár lidí a to ještě za neveliké peníze...Díky
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (22.07.2008 11:50:26, Alte) Podle mého názoru tam berou dost málo lidí (např. na FF UK jen pár, max. 50 studentů), takže konkurence bude malá a uplatnění se najde. Jinak každá vysoká škola musí při akreditačním řízení dokazovat, že o daný obor je zájem (např. statistikou úřadu práce). Pak jsou ale obory, které některé vysoké školy (v poslední době třeba MUNI a také soukormé školy), akreditují snadno, aby získaly peníze (od studentů či státu), a tak na tyto obory přijímají hooodně studentů. Jedná se třeba o obor manažer kultury na MUNI (v tomto roce obor s největším počtem přijatých) a třeba obor marketingová komunikace... Na ty jsou přijímány tisíce studentů a je to jen kvůli penězům (což připustil i bývalý rektor MUNI, pan prof. Zlatuška). reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (22.07.2008 12:01:03, UPC) Já bych sázel na tutovky - lékař, právník, učitel, kněz, programátor, herec atd. Jedná se tedy o etablované profese. Třeba manažer není žádná profese, která by vyžadovala zvláštní kvalifikaci. Správný manažer je člověk, který se orientuje v určitém oboru - např. manažer obráběcích stroj musí mít především technické vzdělání a pokud je dobrý a schopný, navíc vychází s lidmi, tak se z něj časem stane manažér (mimochodem, dříve se tomu říkalo vedoucí:). Takže pozor na takové nové obory. Pokud se nejedná o etablované zaměstnání, tak bych to vážně rozmýšlel. Mám firmu, a kdyby ke mě přišel na manažerskou pozici člověk, který vystudoval ekonomii nebo třeba i učitelství matematiky a spolu s ním člověk, který vystudoval management, tak beru toho prvního... a to je případ, který se mi už stal. reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (22.07.2008 12:01:49, Bára) Alte: To je strašné...nedovedu si představit, co by s takovým oborem dělal jen jeden člověk, natož tisíc reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (22.07.2008 12:05:14, Bára) UPC: Ano, přesně to jsem myslela. Stejně jako v HR profesích má obvykle přednost ekonomka před nějakým studiem lidských zdrojů...ekonomka je v tomto případě ten "čistčí" obor.

    Já mám studium práva a k tomu psychologie, takže už si nevybírám, spíš mě to tak nějak zajímalo.. reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (22.07.2008 12:36:00, Alte) Kdo chce, ať studuje filosofii. Já ji mám moc rád a filosofy obdivuji. Ale poctivý je přístup třeba FF UK, která na ten obor přijme malý počet uchazečů, kteří se poté uplatní. Národ takové lidi potřebuje, ale v malém množství. Pak jsou ty obory čistě účelové (aby škol uživily ty skutečně potřebné obory...). Když budeme mít 20 semiotiků v republice, je to v pořádku, oni budou mít práce dost. A přitom je to skutečně obor potřebný. Co budeme dělat s marketéry, co nemají třeba ekonomické a právnické vzdělání... reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (22.07.2008 12:37:24, Bára) ale o to mi jde...co se dá třeba s filosofií dělat? Nemyslím zrovna prodavače, ale něco "filosofického"?
    reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (22.07.2008 12:48:45, Alte) Mám kolegu, který to vystudoval. Částečně učí, částečně pracuje na nějakých projektech EU. Také pracoval v jednom komunitním centru jako terapeut a analytik(psal politologické rozbory). Musím říci, že dnes bych šel jedině k psychologovi, který má hluboké filosofické vzdělání. Jinak si všimněte, že tyto obory už se studují jako dvojkombinace (často třeba s jazyky), on to má s anglistikou, takže taky překládá. Ale s tím asi člověk také musí počítat, že to uplatnění nebude takové. Když jde někdo studovat medicínu či učitelství, tak ví, že to je otročina za nuzný peníz... ale stejně si to vybere. A myslim, že všichni bychom měli být rádi. reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (22.07.2008 13:47:51, Bára) No jo, takže učitel... Jinak já ybch zase psychologovi nevěřila, bez patřičného vzdělání. U nás musíme mít filosofii povinně.

    Jazyky jsou užitečné, to ano.

    No, já rozumím, že ten člověk s tím musí počítat. Ale spousta lidí s tímhle nepočítá vůbec, co já vím, a pak si stěžují. reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (22.07.2008 13:51:29, Jitka) A stěžují si i oprávněně, podle mého. V civilizované a vyspělé společnosti by to nemělo být tak, že si vydělají jen právníci a programátoři, zatímco učitelé, lékaři, jazykoví odborníci a vědci ať klidně dřou bídu. Společnost potřebuje tyto všechny a měla by je také po zásluze ohodnotit. reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (22.07.2008 14:00:05, Bára) Cenu práce stanovuje trh...Zřejmě o filosofy není takový zájem a především je neplatí velké nadnárodní firmy.

    A on je taky rozdíl umět jazyky, mít praxi a vybojovat si místo v právu a nebo číst knížky a nad nima diskutivat. Já osobně stíhám oboje, ne tak filosof reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (22.07.2008 14:03:17, fero) Spousta univerzit (a to i renomovaných, např. ZČU) založila humanitní obory, které masově přijímají méně nadané studenty. Vycházejí vstříc společenské poptávce lidí, kteří si netroufají studovat technický obor. Úroveň je pak přirozeně nevalná. reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (22.07.2008 14:18:53, Bára) Přesně....

    Takové ty obory typu literatura jsou dost zvláštní. Přítel studuje finance, ale je sečtělý jako student takového oboru.... reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (22.07.2008 14:38:27, Alte) No, ono se ale nejedná jen o filosofy. Podívejte se na učitele a lékaře. Představte si, že vystudujete učitelství matematiky a fyziky (žádnou filosofii), třeba na MFF nebo PeF a pak dostanete, stejně jako lékař 14.000! Pak je ale na tom trhu asi něco špatně. A další obory - mám dva známé, architekty, oba dostali asi 15.000 hrubého a z toho už tři roky živoří... Na humanitní obory se masově nepřijímá, na rozdíl od technik. Dostat se na anglistiku, kde třeba berou z 2000 jen 100 studentů mi nepřipadá jako nějaké masové přijímání... Na humanitní obory se totiž, na rozdíl od ČVUT, dělají přijímací zkoušky. reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (22.07.2008 14:52:11, Ariana) Přesně tak, souhlasím s Alte. Na většinu humanitních oborů se dělají velmi náročné dvoukolové zkoušky, a dostat se na ně je téměř zázrak. Na anglistiku ani překladatelství je skoro nemožné se dostat, na první letos brali na FF UK 80 ze 600 uchazečů a na PT AJ dokonce jen 40 z 850! velmi těžké to bylo letos na filozofii a religionistice, kamarádka neudělala ani jedno. Já měla velké štěstí na skandinavistice, kde brali 25 ze 125, protože se o tyto země zajímám, a na PT ruština, protože jsem jako dítě žila s rodiči v Rusku, protože tam pracovali. Jinak bych si ani neškrtla.
    A zpět k věci: ano, lékařský a učitelský obor je velmi nedoceněný finančně, vzhledem k tomu, jak je to studium náročné. Souhlasím, že společnost by si měla vážit všch profesí, které potřebuje, nejen některých. :-) reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (22.07.2008 15:01:39, Bára) Já jsem se dostala na psychologii, šance asi 4% a taky jako budoucí plat nic moc :-) To mi má někdo platit za to, že se na ten obor hlásí moc lidí? reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (22.07.2008 15:07:17, Jitka) Problém je ten, že v česku jsou obecně moc nízké platy, třikrát až čtyřikrát pod průměrem zemí Evropské unie. Programátoři, právníci a matematikové jsou lépe placeni než učitelé, překladatelé a psychologové všude v Evropě, jenže tam je to o něčem jiném, protože platy tam jsou mnohem vyšší. Programátor vydělává skvěle, učitel mnohem méně, ale neusí tlouct bídu jako v Česku. reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (22.07.2008 15:12:22, Bára) No, to bych tedy neřekla...Dokonce absolventi práv tam dostávají mnohem méně než tady. Nejde samozřejmě jen o výši mzdy, ale i o to, co si za ní koupím. byt, který tady stojí tři miliony, tam pořídíš za pět...atd.

    Kdo by tedy měl přidat třeba psychologům, když zůstanu u svého oboru? naše škola je totální flákárna, vždycky vzhlížím k matfyzu nebo informatikům, protože TO jsou obory, kde se uplatní mozek. Škoda že to vím až teď... reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (22.07.2008 15:18:40, Jitka) Správně, byt, který tady stojí tři miliony, tam pořídíš za pět...jenže tam máš plat 2500-300 Eur a tady tak 700-800 EUR. Takže tam si ho koupíš možná do čtyřiceti let, tady nikdy. :-)
    Jenom matfyz a informatici uplatní mozek? No tak to zkus studovat jazyky na FF UK - angl., něm., latina, rus., ukr. a staroslov., zkus studovat šest jazyků - a to jde o normální dvouoborovou kombinaci - najednou bez uplatnění mozku. :D
    reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (22.07.2008 15:40:37, Bára) No, to se dostáváme trochu jinam. Cenu práce prostě určuje trh. nic jiného. Takže pokud někdo vidí, že o animátory sportovních programů není takový zájem, a jde na to, tak si pak nemá co stěžovat. Když jsem podnikatel, taky neprodávám něco, čeho je nadbytek a nedivím se, že na tom moc netrhnu reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (22.07.2008 15:55:22, Jitka) Tak jistě pokud někdo dělá nějaký obor pro koníčka, třebas egyptologii nebo klínopis či kdovíco, tak musí počítat s tím, že na to nezbohatne - ale zase bude dělat něco, co ho baví. Na druhou stranu není důvod, proč tak špatně platit učitele, vědce a lékaře, vždyť je to intelektuální opora společnosti, nezbytná pro všechny, a bez ní by se společnost dostala zpět na strom. reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (22.07.2008 16:34:38, Bára) Ale tak to, že ta práce má jistou hodnotu, neznamená, že ji bude mít i v penězích. Ano, měli by dostat přidáno, tedy, spíš ti lékaři. O učitelích, aspoň těch, co jsme zažila, si to nemyslím reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (22.07.2008 18:11:46, nejlonka) co se tyka ucitelu, tak zase na druhe strane, kdyby ucitele meli vysoke platy, byl by o praci ve skolstvi mnohem vetsi zajem a nejlepsi studenti, kteri nyni davaji od ucitelstvi ruce pryc, by tuhle moznost zvazili. Za malo penez se bude malokdo snazit, obvzlast kdyz deti/studenti nejevi zajem a ucitel ma pocit, ze 50% sveho casu stravi napominanim, co kdo musi a nesmi delat. Koneckoncu proc je tak dobre skolstvi ve Finsku? Protoze studovat ucitelstvi je vysadou jen tech nejlepsich studentu - tomu taky odpovida plat a kredit ucitele v ocich verejnosti ... reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (22.07.2008 18:15:50, Bára) Jistě, ale srovnávat Finsko a Čr...to je něco zcela odlišného. Když vedle sebe postavím člověka z matfyzu či techniky, který umí tři jazyky a byl na praxi třeba v zahraničí...a naše absolventy pedagogické fakulty, u kterých není problém (u lepších žáků) vědět víc než oni....

    Samozřejmě, kdyby dostali přidáno, možná tam půjdou ti lepší. Ale holt náš stát na to nemá. A kdo chce lepší plat, tak do učitelství nepůjde, protože zná tržní mechanismy reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (22.07.2008 18:29:23, Tereza) Bára - kde prosím tě bereš lidi z matfyzu nebo techniky se třema jazykama?? Za prvé jim dělají převážně jazyky problémy za další nemají čas se učit třem jazykům a za další by v každe jinak cizojazyčné zemi museli strávit min. rok a pak sli zase do jine. Hmmm dost neobvykle.
    A s těmi absolventy peďáku to myslíš taky vážně??
    Na každé škole je plebs od medicíny až po peďák. reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (22.07.2008 18:40:27, nejlonka) je pravda, ze jsem chodila do kurzu anglictiny spolu se studentkou ucitelstvi anglictiny (PedF), ktera naprosto zapadla do prumeru jazykovych schopnosti v dane tride, a to to byl pripravny kurz ke zkousce CAE (na bezne jazykove skole), takze uroven sice advanced (cili pro normalniho smrtelnika dobra), ale zase jsem myslela, ze pro studentku anglictiny na VS by to mela byt malina, coz bylo daleko od pravdy. U zkousky mela stejnou znamku jako 50% vsech lidi, co ji sli zkusit.

    Ale ja to nechci pausalizovat a apriori rikat, ze vsichni absolventi PedF/ vsichni ucitele jsou spatni. Dokazu to videt i z te druhe strany, ze ucitelstvi je opravdu nekdy tvrdy chleba - ukocirovat 30 teenageru stoji sily. Kazdopadne jsi Baro asi mela na ucitele blbou smulu, neverim, ze je to plosne zas az takhle spatne ... ale to je holt vec nazoru. reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (22.07.2008 18:48:37, nejlonka) a Tereza ma pravdu, ze matfyzak nebo student/absolvent CVUT se tremi jazyky je spis neobvykly ukaz. Pro studenty technickych/prirodovednych oboru je po dobu univerzitnich studii anglictina nebo kterykoliv jiny jazyk ta nejposlednejsi starost. Povinnou zkousku z anglictiny nejak ukrouti i se svymi stredoskolskymi znalostmi, takze vzdycky se najde duvod, proc se misto anglictiny radeji venovat priprave na odborne predmety. Pak prijde diplomka a potreba cist clanky z odborne anglicke literatury a najednou ma spousta lidi problem. Az na svetle vyjimky pak jazyky vsichni dohaneji az po skole. reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (23.07.2008 12:34:48, Alte) to nelonka: ja mam podobnou zkusenost z kurzu anglictiny se studentkou PedF UK. Nedokazala se radne vyjadrit. Tak sem se s ni dal do hovoru a ona mi to vysvetlila. Studium filologie, at uz ucitelstvi, translatologie nebo lingvistiky spociva predevsim v tom, ze studujes jednotlive lingvisticke discipliny v danem jazyce plus literaturu, pak z techto rpedmetu v tom jazyce delas zkousky. Prakticky jazyk se moc nevyucuje, tvori jen zanedbatelne procento toho studia, nebot ho mas umet uz pri vstupu na fakultu (proto ty tezke prijimacky na filologicke obory). Takze ona byla schopna mluvit plynule a kosate o socilingvistickych aspektech reci, ale zacala zapominat bezne uzivane vyrazivo. Na fakulte jim rekli, aby chodili na prakticky jazyk do jazykove skoly. Na druhou stranu, stacil ji asi mesic a rozpoviala se tak, ze nam vsem utekla a CPE slozila s prospechem B. Tohle asi nejde zobecnovat, je to individualni. Jsou emdici, u kterych bych si nenechal osetrit ani zlomeny prst. Jsou spatni architekti, programatori i pravnici (a ze jich je:)). reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (23.07.2008 13:05:46, Bára) no, to se docela mýlíte, dneska hoděn dobře placené zaměstnání nedostanete bez znalosti alespon angličtiny. dělám v personalistice a neřekla bych, žew to technikům dělá problém. reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (23.07.2008 13:11:38, Lucie) Přesně tak, bývalá spolužačka z gymplu dnes velmi úspěšně studuje Matfyz a pokud vím, hovoří plynně dvěma jazyky a pasivně ovládá ještě další dva k tomu. Nelze zobecňovat, že technici jsou méně nadaní na jazyky. Naproti tomu jiná spolužačka studující PedF neměla na jazyky nikdy moc nadání a hlavně ani vůli se je učit. Kdo chce, řečem se naučí, kdo je líný a má jiné zájmy, mluvit prostě nebude. reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (23.07.2008 13:24:51, Alte) Taky si to myslim. Domnivam se, ze i matematiku se clovek muze naucit. Je to o tom, jestli je nebo neni liny myslet. V kazdem pripade je treba odlisit studium praktickeho jazyka a filologie. Spousta lidi to vubec neoddeluje. Pak nastoupi na filologii a vyleti hned v prvaku na fonetice a fonologii. A desne se divi, ze se neuci jen prakticky jazyk. Ale filolog nema vedet jen jak, ale take proc (koneckoncu jako kazdy vysokoskolak ve svem oboru). reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (23.07.2008 17:36:46, nejlonka) Bara: existuje taky neco, do ceho nedelas :D? A ze dobre placene zamestnani se bez anglictiny horko tezko sezene (resp. nesezene), o tom tady nikdo nepochyboval ani nepolemizoval. Taky jsem myslim nerekla, ze by jazyky technikum delaly problem, jen jsem rekla, ze na to nemaji cas behem studii. Vetsina z nich ale ma vuli to po vysoke dohnat.

    Lucka: myslim, ze tu nebylo receno, ze by technici byli mene nadani na jazyky, to je samozrejme hloupost. A pripad jedne spoluzacky bych nezobecnovala na vsechny studenty matfyzu. Ale je jasny, ze tam asi studuji nadprumerni inteligenti reagovat zde

Podobné příspěvky:
  1. Odvolání na VŠE FINANCE (na ostatní obory FFU přijata) - Výběr vysoké školy
  2. Dva obory - Ostatní
  3. Prodám materiály k szz a studiu-učitelské obory - Zkoušky, zápočty, státnice
  4. Přírodovědné obory VŠ - Informace o studiu
  5. Obory - Ostatní
  6. Definiční obory?! - Ostatní
  7. Obory na VŠCHT - Výběr vysoké školy
  8. Poradenství v odborném vzdělávání (a podobné obory) - Česká zemědělská univerzita v Praze
  9. VŠE FFÚ - magisterské obory - Vysoká škola ekonomická v Praze
  10. Na jaké obory VŠ se dá lehce dostat? - Výběr vysoké školy

Reakce na příspěvek

Tvé jméno:
Heslo:  pro možnost budoucí úpravy, obnovy nebo odstranění
Potvrzení hesla:
Tvůj email:   chci být emailem informován o reakcích na tento můj příspěvek

:) :D :( S04 S05 S06 ;) S08 S09 S10 S11 S12 S13 S14 S15
Tučnékurzívapodtržené  klikni a následně nahraď výraz TEXT. Např. [tucne] Toto bude tučným písmem [/tucne]

Telefon: Web: ICQ: Skype:

  Souhlasím s pravidly uvedenými níže.


Administrace příspěvku

Heslo:  pokud chceš administrovat reakci klikni u ní nejprve na "reagovat zde"

  

Obnovením se příspěvek posune na první pozici v seznamu příspěvků. Platnost zobrazení se nastaví od nového data obnovení.
Odstraněním dojde k nevratnému vymazání příspěvku včetně všech jeho reakcí z naší databáze.

Pravidla vložení

  1. Vložením příspěvku souhlasíš s jeho zveřejněním na webu vejska.cz.
  2. Pokud není zadáno heslo nebude v budoucnu možné příspěvek upravit, obnovit nebo odstranit.
  3. Při zapomenutí hesla správce doručí žadateli heslo nové pokud žádost byla zaslána z emailu uvedeného u daného příspěvku.
  4. Je na vkladateli, aby si před vložením zkontroloval správnost uvedených údajů (přes Zobrazit náhled).
  5. Obsah příspěvku nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zvyklostmi.
  6. Je zakázáno vkládat jakýkoli nezákonný obsah (vypracování bak., dipl. prací apod.) nebo obsah, který k nezákonnosti navádí.
  7. Je zakázáno vkládat duplicitní příspěvky (chceš-li příspěvěk posunout do horních pozic využij možnost Obnovit).
  8. Je zakázáno používat vulgární slova.
  9. Je zakázáno vkládat komerční sdělení.
  10. Je zakázáno vkládat odkazy, které vkladateli nebo spřízněné osobě přinášejí provizi.
  11. Je zakázáno vkládat nabídky půjček a úvěrů.

Pravidla zobrazení

  1. Příspěvek bude zveřejněn ihned po jeho vložení.
  2. Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor.
  3. Provozovatel si vyhrazuje právo příspěvek nebo jeho část vymazat.
Poslední aktualizace údajů na stránce: 19.03.2024 23:05:36.