Studium dvou VŠ najednou a přerušení jedné z nich

Kategorie: Ostatní


Zobrazit reakce: od nejnovější - strom chronologicky

Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) 23.07.2008 12:08:45, Lucka, zhlédnuto: 2806x, reakcí celkem: 8Reagovat na příspěvek
Hlavní obrázekAhoj, mám konkrétní dotaz, cílený především na ty, kdo řešili naprosto totožnou situaci (ne "něco podobného", jelikož podmínky jsou hodně specifické, ale i tak díky za jakoukoliv snahu poradit ;) ). Tak abych popsala situaci:
Začnu v témže akademickém roce prezenčeně studovat 4. ročník dvou fakult jedné univerzity současně. Po 1. semestru studium jedné z fakult oficiálně PŘERUŠÍM - tedy neukončím studium, jen je na 1 rok (=2semestry) přeruším s úmyslem pokračovat v něm napřesrok. Ve studiu druhé z fakult budu řádně pokračovat.
S čím mám počítat? Příjdu o ubytovací stipendium? Budu si muset dokončení přerušené fakulty v budoucnu platit? Jak by se situace změnila, požádám-li na jedné z fakult o přestup na kombinovanou formu studia?
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (23.07.2008 12:47:54, Monika) Pokud čekáš od někoho přesnou odpověď nebo radu, nezbude Ti, než sdělit o co konkrétně jde; tzn. zda-li se jedná o:
    a) dva bakalářské obory nebo
    b) jeden obor bakalářský a k tomu např. druhý obor akreditovaný jako pětiletý magisterský; těch je sice minimum, ale jsou - právo, psychologie, medicína, kulturologie ...
    Neumím si představit, jak je možné souběžně začít studovat 4. ročník dvou fakult, když bakalářské studium má v drtivé většině oborů standartní dobu studia 3 roky. 1. ročník magisterského navazujícího studia není 4. ročník VŠ. reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (23.07.2008 12:59:36, Lucka) OK, tak teda pro úplnost, jde o 1. ročník navazujícího magisterského studia na obou fakultách. (Původně jsem to v textu měla, jelikož mi všakpřipadal kvůli rozsahu mírně nepřehledný, zkrátila jsem jej co možná nejvíce a doufala, že "4.ročník" bude pochopen ;) ). A máš tedy nějakou radu? reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (23.07.2008 16:10:52, Monika) Než se k čemukoliv odhodláš, zkus proniknout do studijního a zkušebního řádu pro danou školu, a též do řádu stipendijního. Ty jsou jednotné pro celou univerzitu. Pro souběh dvou navazujících magisterských programů platí odlišné podmínky, než pro souběh dvou bakalářských oborů, které studují ti, co zatím nic neabsolvovali.
    Tuším, že jedině na studijním zjistíš, jak daná fakulta aplikuje § 58 odst. 4 zákona č. 111/1998 Sb. o vysokých školách - je to část týkající se poplatků spojených se studiem. Tady Ti moc nepomůže ani advokát.

    "Studuje-li absolvent bakalářského nebo magisterského studijního programu v dalším bakalářském nebo magisterském studijním programu, stanoví mu veřejná vysoká škola poplatek za studium, který činí za každý další započatý jeden rok studia nejvýše základ podle odstavce 2 (moje pzn. - je to buď O nebo jen třeba 3.000,- Kč za rok);
    to neplatí, studuje-li absolvent bakalářského studijního programu v navazujícím magisterském studijním programu či jde-li o souběh řádných studijních programů nepřesahující standardní dobu studia programu jednoho. Pokud celková doba dalšího studia překročí standardní dobu studia, stanoví veřejná vysoká škola poplatek za studium podle odstavce 3." (Moje pozn. - odst. 3 se týká studentů, kteří dosud nejsou absolventi žádného stupně vysokoškolského studia.)

    Totiž, pokud započneš souběžně obě prezenční nav.mag.studia, jedno přerušíš a pokračuješ v druhém, o ubytovací stipendium bys přijít neměla. Situace se může změnit v okamžiku, kdy studium na jedné fakultě ukončíš. Pak by mohlo být s ohledem na výše citované ustanovení zákona tvé druhé neukončené a pokračující studium považováno za DALŠÍ, přestože jsi ho zahájila souběžně, a třeba by se i přidaly problémy právě s ubytovacím stipendiem. Tato varianta může nastat, pokud by ses vrátila k přerušenému studiu po úspěšném absolvování toho druhého.
    Fakulty ust. § 58 odst. 4 z. č. 111/1998 nevykládají jednotně. Já jsem se spíš setkala s drsnou aplikací části věty za středníkem "to neplatí, studuje-li absolvent ...".
    Zásadní je zjistit datum, do kdy musíš mag.nav.studium ukončit - to se dá vyčíst v údajích o průběhu studia - a pak se rozhodnout. Tzn., zda povolená "bezplatná" doba studia umožní při souběhu bez přerušení např. jedno studium zpomalit a natáhnout třeba o semestr či rok. Co se týká kombinované formy studia, snadnější je přestup z prezenční formy studia na kombinovanou než opačně. Obvykle to jde udělat i během semestru. reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (23.07.2008 20:12:14, Lucka) No, na studijním toho zatím moc nezjistím, poněvadž na jedné fakultě mi nezvedají telefon a na té druhé zavedli navazující magisterské studium pro rok 2008/2009 poprvé v historii (dříve jen doktorské), takže přestože jsou tam velmi příjemné a ochotné paní, samy chudiny ještě netuší, jak budou takové -pro ně podřadné- věci probíhat, řeší tam momentálně mnohem důležitější věci. Přesto dík za snahu.

    Nenajde se tu ještě někdo, kdo v praxi tento problém řešil?
    Jinak mi asi nezbude nic jiného, než se nechat překvapit,jak se to v zimáku vyvrbí (v současné době jsem v zahraničí, takže osobní obíhání jednotlivých oddělení univerzity nepřipadá v úvahu). reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (23.07.2008 21:17:41, Monika) To je pozitivní zpráva, že na oné fakultě otevírají mag.nav. studium poprvé. Takto máš naději, že unikneš úřední mašinerii typické pro školy s rozvinutými informačními systémy studia jako je třeba MU nebo VŠE.
    Mám několik známých, kteří studují souběžně 2 fakulty jedné VŠ a nikdo z nich neuvažuje o přerušení, protože se bojí, že by jim pak po návratu bylo studium zpoplatněno. Souběhy studia jsou pro školy, resp. pro studijní referentky, jistou komplikací.
    Přerušení znamená, že fakticky přestáváš být studentem oné fakulty. Brněnská MU běžně umožňuje zkombinovat studium dokonce i více než dvou fakult, ale pak je prý téměř nemožné dosáhnout přerušení jenom některého z nich.
    Budeš-li mít dobu studia stanovenou na 2 + 1 rok s ukončením do 31.8.2011 a nedosáhneš-li přerušení studia, věřím, že už během prvního semestru zjistíš, půjde-li dostudovat i bez přerušování.


    reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (24.07.2008 08:07:33, Lucka) ..teda jistá si úplně stoprocentně nejsem, neboť jsem to zatím neřešila, ale domnívám se, že přerušit může úplně bez problémů..Osobně mám také 2 vysoké a také o jedné uvažuju, že ji za rok "hodím na chvíli k ledu" kvůli bakalářce a myslím, že je to tak, že tím, že ztratíš na té jedné status studenta, tak se Ti na ní ani nepočítají dny za studium, tudíž tu maximální dobu logicky taky nemůžeš překročit.. reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (24.07.2008 09:58:16, Monika) Možnost přerušení je závislá na libovůli jednotlivých fakult. Při přerušeném studiu se skutečně doba tohoto přerušeného studia nezapočítává, protože není student. Ale nepodařilo se mi nikde zjistit, co se při soubězích studia děje po návratu k tomu přerušenému studiu.
    Nastane situace, kdy jedno studium je ukončené a druhé pokračuje, ale už se nejedná o souběh. A Lucka už jedno bakalářské studium ukončila. Podle mne se v daném okamžiku dostane do režimu DALŠÍHO studia podle zák. č 111/1998 § 58 odst. 4, první části věty. Takže by fakulta, kde dokončuje další studium, od ní mohla chtít poplatek za "další" studium. Ve srovnání s poplatky za překročenou dobu studia se jedná o symbolické částky. Některé fakulty nevybírají vůbec nic.
    Limitní doba studia pro dvouleté navazující mag.studium je 1095 dní, tzn. 2 + 1 rok. Pokud Lucka "další" studium ukončí v těch 1095 dnech, nikdo by ji neměl zpoplatňovat za překročenou dobu studia. Toť teorie.
    Pozoruji, že k nárůstu souběhu dvou studií došlo tak v posledních 3 letech. Je to tím, že se razantně zvýšil počet studijních míst i na těch dříve nedostupných školách, čímž se přijímací řízení "změkčilo". Chybí dlouhodobější zkušenosti se souběhem studií. Tipuji, že dnes má souběh dvou i více studií minimálně 10 % studenů. Odhaduji, že v roce 2000 to byl tak 1 až 2 ze 100. reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (25.07.2018 00:44:04, Honza) Ahoj.
    Po ukončení bakaláře jsem přijat na navazujícího inzenýra na jednu VŠ(bude trvat dva roky). Zároveň jsem byl také přijat na magisterský pětiletý studijní program na jiné vysoké škole. Školy jsou od sebe vzdáleny 200 km a obě najednou bych asi nezvládl. Je možné se zapsat na obě školy a pak asi na té škole, kde jsem přijat na pětiletý magisterský program ihned po zápisu požádat z osobních důvodů o přerušení na dva roky, kdy v této době bych vystudoval inženýra a pak nastoupil do pětiletého magisterského programu? Je možné vůbec se nechat zapsat ke studiu a ihned přerušit na dva roky studium, a je možné to odůvodnit zdárným dokončením druhé vysoké školy?

    Díky za rady a zkušenosti.
    Honza reagovat zde

Podobné příspěvky:
  1. Studium dvou škol? - Ostatní
  2. Poplatky za studium při přerušení studia - Ostatní
  3. Placení 2 VŠ škol najednou - Ostatní
  4. Přerušení studia na vlastní žádost - Masarykova univerzita
  5. Studium dvou fakult soucasne - Vysoká škola ekonomická v Praze
  6. Budu muset zaplatit za studium pokud budu studovat 2 VŠ najednou? - Ostatní
  7. Studium dvou vysokých škol. - Informace o studiu
  8. Přerušení - Ostatní
  9. Souběžné studium v rámci jedné fakulty - Informace o studiu
  10. Dotaz ohledně poplatků za studium dvou oborů - Ostatní

Reakce na příspěvek

Tvé jméno:
Heslo:  pro možnost budoucí úpravy, obnovy nebo odstranění
Potvrzení hesla:
Tvůj email:   chci být emailem informován o reakcích na tento můj příspěvek

:) :D :( S04 S05 S06 ;) S08 S09 S10 S11 S12 S13 S14 S15
Tučnékurzívapodtržené  klikni a následně nahraď výraz TEXT. Např. [tucne] Toto bude tučným písmem [/tucne]

Telefon: Web: ICQ: Skype:

  Souhlasím s pravidly uvedenými níže.


Administrace reakce

Heslo:

 

Odstraněním dojde k nevratnému vymazání příspěvku včetně všech jeho reakcí z naší databáze.

Pravidla vložení

  1. Vložením příspěvku souhlasíš s jeho zveřejněním na webu vejska.cz.
  2. Pokud není zadáno heslo nebude v budoucnu možné příspěvek upravit, obnovit nebo odstranit.
  3. Při zapomenutí hesla správce doručí žadateli heslo nové pokud žádost byla zaslána z emailu uvedeného u daného příspěvku.
  4. Je na vkladateli, aby si před vložením zkontroloval správnost uvedených údajů (přes Zobrazit náhled).
  5. Obsah příspěvku nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zvyklostmi.
  6. Je zakázáno vkládat jakýkoli nezákonný obsah (vypracování bak., dipl. prací apod.) nebo obsah, který k nezákonnosti navádí.
  7. Je zakázáno vkládat duplicitní příspěvky (chceš-li příspěvěk posunout do horních pozic využij možnost Obnovit).
  8. Je zakázáno používat vulgární slova.
  9. Je zakázáno vkládat komerční sdělení.
  10. Je zakázáno vkládat odkazy, které vkladateli nebo spřízněné osobě přinášejí provizi.
  11. Je zakázáno vkládat nabídky půjček a úvěrů.

Pravidla zobrazení

  1. Příspěvek bude zveřejněn ihned po jeho vložení.
  2. Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor.
  3. Provozovatel si vyhrazuje právo příspěvek nebo jeho část vymazat.
Poslední aktualizace údajů na stránce: 19.03.2024 23:05:36.