(04.05.2012 19:37:06, Inkvizitor)
No, s tím výzkumem je to trochu složitější. Medicína je do jisté míry obor aplikovaný a na tvůrčí výzkumnou práci připravuje poněkud hůře než studium molekulární biologie, biochemie, biofyziky nebo třeba psychologie (podle plánovaného zaměření). Startovací podmínky jsou po absolvování všech ostatních lékařských fakult víceméně stejné, takže na vlastní fakultě tak moc nezáleží. I když jistá specifika zde jsou:
1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze (moje alma mater) - největší fakulta, výrazná tradice, co do objemu i šíře zájmu asi největší rozsah vědecké produkce. Student naprosto není nucen se do vědy zapojit, ale pokud chce, tak má poměrně široké možnosti.
2. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze - poměrně malá fakulta s připojeným velkým nemocničním komplexem (Motol). Je výrazně vysazená na děti (do začátku 90. let učila obor dětské lékařství, pak se bohužel tato specializace zrušila jako "komunistický přežitek"), takže značná část jejich výzkumu je věnována právě molekulární genetice. Co do počtu publikací na hlavu je zřejmě nejlepší fakultou, takže student má k vědě blízko.
Lékařská fakulta Masarykovy v Brně (moje současné působiště) - velká fakulta, hlavní předností je možnost zápisu řady předmětů z ostatních fakult. Pokud chceš dělat vědu a nemáš ještě jasno, v jakém konkrétním oboru by to mělo být, tak je Brno dobrou volbou. Během studia si můžeš pozvolna doplnit zápisem předmětů z přírodovědecké fakulty znalosti z vědecky klíčových předmětů, tedy především základní chemické předměty, mikroskopické předměty, popř. i fyzikální a informatické předměty (vč. bioinformatiky).
_______________
Jinak pokud bych byl maturantem, věděl bych to, co vím teď a především bych měl rodiče natolik bohaté, že by pro ně nebyl problém mě živit, tak bych postupoval tak, že bych nejprve vystudoval v Brně bakaláře z matematiky doplněného o řadu chemických (obecná a anorganická chemie, fyzikální chemie, elektrochemie), fyzikálních (optické přístoje, elektronové mikroskopy, elektřina a magnetismus) a informatických (programování v javě, bioinformatika) předmětů a potom bych se vrhl na studium medicíny (nejspíš na 1.LF), kde bych se snažil co nejdříve upíchnout na některém ze zajímavých pracovišť (např. laboratoř biologické psychiatrie).
reagovat zde