Kam na VŠ?


Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) 09.09.2012 13:25:00, Martina, zhlédnuto: 795x, reakcí celkem: 3Reagovat na příspěvek
Dobrý den,
je mi jasné, že s těmito dotazy se tu setkáváte dnes a denně. Každý tento dotaz se však podstatně liší, a to především svým autorem a jeho možnostmi/schopnostmi. Proto se teď pokusím přiblížit svou situaci, abyste ji mohli posoudit a poradot, pokud to bude ve vašich silách. Protože já jsem už tak trochu bezradná...
Nyní jsem vstoupila (doufám, že pravou nohou), do čtvrtého ročníku všeobecného gymnázia a tak není žádná náhoda, že se co nejdříve musím rozhodnout, kam dál. Jenže to je právě to, co já nevím. Respektive cítím, že jsem spíš přes předměty jako je čeština, dějepis, společenské vědy,... Baví mě psát a něco tvořit, ačkoli se tomu nevěnuji cílevědomě. Prostě když mám náladu nebo je zrovna nějaká soutěž a téma mi sedí, tak něco napíšu. Dále se věnuji scénickému tanci a pohybovému divadlu a v minulosti jsem chodila i zpívat a hrála jsem na kytaru. Takže spíš taková holka zainteresovaná do umění.
To je jedna stránka věci. Je sice fajn, že mě to baví, ale také se musím zamyslet nad tím, jestli mě to jednou uživí. Přemýšlela jsem o žurnalistice, ale to už teď nemá smysl, protože bych se tomu psaní musela věnovat opravdu naplno a vědět, že to chci. Z tohoto hlediska by pro mě bylo pochopitelně lepší, kdybych se rozhodla pro nějakou technicky zaměřenou školu. Hledat perspektivní školu, kde bych po vystudopvání nemusela hledat práci.
Věc se má tak, že ve škole/ve třídě patřím k průměrným studentům. Kolikrát jsem měla vyznamenání, ale třeba loni na konci roku jsem si odnesla pět trojek. Jednoduše jsem se na to vyflákla, nebavilo mě se učit. Takže asi tak. Jinak si myslím, že hkoupá nejsem, spíš jen prostě líná.
Teď jsem si zrovna volila předměty a vybrala jsem si 2 konverzace - německou a anglickou, zeměpis, společenské vědy, matematiku a ruštinu. Dějepisu, ačkoli mne vždy bavil, jsem se vzdala, a to především pod přesvědčivým proslovem mého otce o potřebnosti tohoto předmětu. Matematiku bych si normálně nevzala, ale opět jsem dala na tátu, který říkal, že matika se hodí vždycky. Ano, tak to je... Jsem další z těch beztvarých jedinců, kteří nemají vlastní názor a neumějí si stát za svým, natož pak si za tím jít.
Náš ročník "jede" již dle nového Školského vzdělávacího plánu, to znamená, že předmněty, které jsem si nezvolila, již dále mít nebudu. Což je u mě fyzika, chemie, biologie, dějepis,...
Mohli byste mi poradit, nějaké VŠ, které by pro mne byly vhodné? Jak říkám, nejsem technický typ, nemám špetku prostorové představivosti, v matematice mi jde jak co, ale často jsem se účastnila i olympiád, kde jsem nějaké ty body získala. Fyzika mě nikdy moc nebavila, ale když jsem chtěla, tak jsem měla jedničku. Zeměpis mě baví, proto jsem si ho také zvolila. A co se týče společenských věd, tak to mě vlastně ani tak neba, je to hodně o drcení...
Zatím to vypadá tedy na něco se zemákem. Ale to bych musela s něčím propojit. Na to by nebyla špatná ta fyzika, co myslíte? Tu bych si mohla zvolit jako nepovinný předmět, to by možná taky šlo.
Ach jo, je to pro mě vážně děsný, musím se vzdát něčeho, co mě baví, pro něco, co mě vlastně tolik nebaví, ale pak budu mít jistotu, že mě to uživí.
:(


Email: Martistaseznamcz
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (09.09.2012 14:35:54, Inkvizitor) Uvažovala jsi o tomto oboru: http://www.feec.vutbr.cz/ajei-h/index.php ?
    Lidí jen jazykových je poměrně dost, ale jazykových s technickým základem zase tolik není. Pravda, tvým výsledným uplatněním by bylo nejspíše překládání manuálů nebo možná nějaká pozice v managementu, ale třeba by tě to mohlo bavit. reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (09.09.2012 16:05:35, Radek) No, vlastně jsi docela všestranná. Umělkyně se zájmem o zeměpis a jazyky. :)
    Jojo.. ta žurnalistika by asi seděla.. dělat někde v zahraničí a dělat reportáže nebo psát články.. využiješ jazyky i zeměpis, i své spisovatelské střevo.. Nevím jak moc to člověk musí mít vystudované a jak moc tam jde o to mít kontakty a přihlásit se do deníku či televize kteří tě někam vyšlou. Na Literární akademii je obor Tvůrčí psaní.. to je pro takové ty opravdu spisovatele třeba knih.. tam si myslím také, hodí se mít určitě nějakou průpravu když chce člověk profi psát, ale trávit studiem dlouhé roky? nevím. a školné (soukromá škola) tam taky není nějak nízké. S jazyky (a né nějak zoufalou matikou) bys určitě mohla na ekonomku (VŠE v Praze, fakulta mezinárodních vztahů, obor třeba Diplomacie, nebo Mezinárodní obchod, Politologie a tak.). Jazyky jsou fajn, ale když máš jen to tak to není žádná procházka růžovým sadem.. dělat překladatelku (ať už živých vystoupení-tlumočení) nebo textů,filmů apod. Lidí co to dělá je docela dost a konkurence snižuje výdělky.. jeden náš lektor co nás v práci má na anglinu říkal že dělal brigádu překlady pro titulky k nějakému filmu (jak je spousta těch kanálů na UPC tak se taky hodně dělá dabing.. a tam všude se překládá).. a říkal že 80 na hodinu a makačka jako prase (pardon ten výraz. A spolužačka ze základky co udělala na Peďáku učitelství angličtiny (nevím s čím) tak kromě toho že dělá lektorku angliny jak se dá, tak dělala v Albatrosu překlady knih, a taky říká že spousta práce a peníze nic moc. Tj. myslím že jazyk je fajn když ho promítneš do nějakých dalších znalostí či dovedností které máš. Prostě těm zahraničním firmám nabídnout něco víc než že umíš mluvit. Fyzika, chemie, biologie.. no jestli do toho nejsi zažraná a ve čtvrťáku to nebudeš mít, tak bych to nedráždil.. to je na medicínu, resp. farmacii, na vědce, nebo na učitele. Zaujalo mě i to jak píšeš o tom "biflování" že to nemusíš.. jsem na tom podobně.. a právě proto jsem byl rád za ekonomku, že tam dost věcí bylo logických a nebylo to o šprtání.. Na druhou stranu tě baví zemák, děják, kde když se zamyslíš tak to taky je hodně o tom co si přečteš a zapamatuješ.. Já tedy nevím co se dá dneska rozumného dělat s oborem dějepis (historie).. no kromě vědců, učitelů, archivníků, průvodkyň po hradech (ale to zvládne po zaučení 16letá studentka). Pro psaní historických románů asi dobrá průprava.. ale zase, člověk co chce tak to si nastuduje i sám.. a nemusí s tím strávit 5 let ve škole. No, abych to shrnul, stejně to je na tobě, vyber si co by tě bavilo a zároveň abys měla pocit že se tím trochu uživíš. Titul je určitá vstupenka, svědčí i o tom že se umíš učit, tj. nemyslím že by tě obor nutně přesměroval někam na celý život, kdoví kde skončíš a kam se dostaneš.. Takže se toho neboj, nebude to žádná trága ať vybereš cokoliv. I když vybrat si obor ve kterém pak fakt pracuješ ti tvou cestu určitě usnadní. reagovat zde
    Email: radek.lexavejskacz
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (25.10.2012 19:33:19, Markéta) Ahoj,

    nepřemýšlela si o studiu v zahraničí? Píšeš, že máš mezi předměty angličtinu, němčinu, ruštinu.. takže počítám, že jazyky Ti nedělají problém.
    V Dánsku můžeš studovat vysokou školu bez školného v anglickém jazyce a vybrat si můžeš z mnoha mezinárodních studijních oborů. Píšeš, že Tě například baví zeměpis. To by Tě mohl zajímat například studijní obor Tourism managemet. Ale jinak studijních oborů, mezi kterými si můžeš vybrat, je spousta.

    Pokud Te zajímá víc, napiš mi na můj email. Sama jsem jednu z dánských vysokých škol vystudovala a ráda ti poskytnu víc informací, pokud máš zájem.

    Měj se hezky.

    Markéta
    reagovat zde
    Email: marketascandinavianstudycom

Reakce na příspěvek

Tvé jméno:
Heslo:  pro možnost budoucí úpravy, obnovy nebo odstranění
Potvrzení hesla:
Tvůj email:   chci být emailem informován o reakcích na tento můj příspěvek

:) :D :( S04 S05 S06 ;) S08 S09 S10 S11 S12 S13 S14 S15
Tučnékurzívapodtržené  klikni a následně nahraď výraz TEXT. Např. [tucne] Toto bude tučným písmem [/tucne]

Telefon: Web: ICQ: Skype:

  Souhlasím s pravidly uvedenými níže.


Administrace příspěvku

Heslo:  pokud chceš administrovat reakci klikni u ní nejprve na "reagovat zde"

  

Obnovením se příspěvek posune na první pozici v seznamu příspěvků. Platnost zobrazení se nastaví od nového data obnovení.
Odstraněním dojde k nevratnému vymazání příspěvku včetně všech jeho reakcí z naší databáze.

Pravidla vložení

  1. Vložením příspěvku souhlasíš s jeho zveřejněním na webu vejska.cz.
  2. Pokud není zadáno heslo nebude v budoucnu možné příspěvek upravit, obnovit nebo odstranit.
  3. Při zapomenutí hesla správce doručí žadateli heslo nové pokud žádost byla zaslána z emailu uvedeného u daného příspěvku.
  4. Je na vkladateli, aby si před vložením zkontroloval správnost uvedených údajů (přes Zobrazit náhled).
  5. Obsah příspěvku nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zvyklostmi.
  6. Je zakázáno vkládat jakýkoli nezákonný obsah (vypracování bak., dipl. prací apod.) nebo obsah, který k nezákonnosti navádí.
  7. Je zakázáno vkládat duplicitní příspěvky (chceš-li příspěvěk posunout do horních pozic využij možnost Obnovit).
  8. Je zakázáno používat vulgární slova.
  9. Je zakázáno vkládat komerční sdělení.
  10. Je zakázáno vkládat odkazy, které vkladateli nebo spřízněné osobě přinášejí provizi.
  11. Je zakázáno vkládat nabídky půjček a úvěrů.

Pravidla zobrazení

  1. Příspěvek bude zveřejněn ihned po jeho vložení.
  2. Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor.
  3. Provozovatel si vyhrazuje právo příspěvek nebo jeho část vymazat.
Poslední aktualizace údajů na stránce: 19.03.2024 23:05:36.