FMV x FSV x ESF (MU)


Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) 07.10.2013 22:45:34, Nikola Kuchaříková, zhlédnuto: 1225x, reakcí celkem: 9Reagovat na příspěvek
Ahoj,
nemohu se stále rozhodnout mezi těmito výškami. FMV se mi líbí kvůli jazykům, ale docela se bojím toho, že mám jen jeden pokus na zkoušku.
FSV se mi zdá stále více a více vychvalovaná a prý je zde i větší možnost vyjet na erazmus a podobně, ale zdá se mi, že je to škola zaměřená spíše na dějiny a trochu jazyky než na ekonomii a jazyky.
ESF mi připadá stejná jako FPH (VŠE) s tím, že ESF je podle všech článků prestižnější, avšak FPH se zabývá širším studiem jazyků, což se o ESF říci nedá (druhý jazyk je například zahrnut až v pátém ročníku)

Poraďte prosím, která škola je lepší...vážně si nevím rady... Děkuji :)).

Email: n.kucharikovaseznamcz
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (08.10.2013 15:46:52, Libor) FMV je podle statistik nejlehčí fakulta VŠE, takže bych se jí zas tak nebál, neúspěšnost ve studiu je cca 30 % (obory a fakulty na VŠE mají neúspěšnost od 30 do 65 %). Taky je plusem, že 4/5 absolventů FMV zvládnou studium bakaláře za 3 roky ( za 3 roky to zvládne v průměru asi polovina, přičemž za 3 roky nestíhali v minulosti vůbec vystudovat na NF a samozřejmě FIS)

    Máš sice jeden pokus na zkoušku, ale i pětinu rezervních kreditů k tomu, takže každou pátou zkouškou můžeš opakovat. Problém bývá, když zvolíš špatnou taktiku a dostaneš se pod minimální stanovený počet kreditů za semestr-pak se kredity ještě dodatečně odečítají.

    IES FSV je úplně něco jinýho než FMV VŠE.
    Na IES máš víc kurzů ekonometrie, statistiky, matiky... FMV VŠE je "nejhumanitnější" fakulta VŠE.
    Pokud jsi více humanitně zamařená, tak FMV, pokud máš radši matiku a ráda počítáš, tak IES.

    Alternativou k IES je snad jen ekonomie na NF VŠE, oproti IES je však i ta více humanitně zaměřená. Rozdíl IES a NF je například i v tom, že se na IES v matice dělají důkazy.
    Na navazujícím stupni na NF se však vše mění a na oboru ekonomická analýza máš hlavně ty matematicko-statistický předměty jako IO 2, ekonometrie 2, aplikovaný kvantitativní metody 2 a čtyři kurzy pokročilýho mikra a makra, důkazy tam děláš též.

    ESF prestižnější? To nevím, co jsi četla. Třeba zrovna ta FPH má ten hlavní obor ekonomika a management jako jeden z nejlepších v Evropě.
    ESF spíš těží ze jména MU jako celku, kde MU vytahuje zejména lékařská a přírodovědecká fakulta. (možná ještě další)

    Ale je pravdou, že MU ESF je na Moravě asi nejprestižnější ekonomkou.


    reagovat zde
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (08.10.2013 17:11:03, Nikol) Takže si myslíš/víš, že FPH je určitě lepší než ESF MU? :) Mne se FPH líbí už jen kvůli tomu že jsou tam hne od začátku dva jazyky, ale právě jsem se dočetla myslela si, že MU je i tak stále lepší volba...
      A co se FMV týče (přesněji oboru diplomacie, na který bych se popřípadě hlásila, pokud bych se pro tuto fakultu rozhodla), tak by to prý měla být jedna z nejtěžších fakult společně s NF... Avšak NF mě moc nezaujala, protože vůbec nevyučuje jazyky... pouze předměty v cizím jazyce a to asi jen v angličtině...
      IES by pro mě asi nebyla... zase se chci věnovat i jazykům než jen čistě ekonomii..:)).
      Ale na UK jsem právě narazila ještě na FSV, přesněji na obor Politologie a mezinárodní vztahy, ale upřímně si myslím, že je to zaměřené asi vážně jen na dějiny a politiku...:/, žádný management tu asi hledat moc nemohu...
      Asi nejlepší volba je FPH a nebo FMV s tím, že hodně lidí mi říká, že FMV je skoro stejná jako FPH, ale trochu těžší, protože klade větší důraz na jazyky, ale nevím...
      Sama stále nevím, jestli vůbec tento typ školy je pro mě, a proto bych chtěla něco s co možná nejširším uplatněním...:). reagovat zde
      Email: n.kucharikovaseznamcz
      • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (08.10.2013 22:53:10, Libor) Ano, studijní program Ekonomika a management, obor podniková ekonomika a management na FPH je určitě lepší volba než stejně znějící obor na ESF MU.
        Jednak byl tento obor nedávno opět vyhlášen mezi nejlepšími v Evropě/světě svého druhu, a pak je taky FPH obecně považována za nejlepší fakultu zaměřenou na podnikovou sféru/ekonomiku a management v ČR.
        Dalším faktem je to, že VŠE je v tomto roce opět vyhlášena jako 2. nejlepší ekonomická univerzita ve střední a východní Evropě. (předchozí roky byla např. 3 x po sobě vítězem)
        Ocenění je tedy např. ze strany Edunniversal (ona nejlepší byznys škola střední a východní Evropy)
        viz.:http://eduniversal-ranking.com/
        Ale pravidelně VŠE ocenuje i prestižní deník Financial Times, který vyznamenává jak samotnou Vše, tak i její obory (viz např. onen obor z FPH)
        A poslední příjemnou věcí může být i letošní umístění v (současné době asi) nejprestižnějším srovnávání vysokých škol QS World university rankings, kde se VŠE umístila na 651.-700. místě na světě, což je vzhledem k jejímu úzkému zaměření výborný výsledek.
        MU se sice umístila o 200 pozic výše, ale to je tím, že těží ze silného výzkumu určitých "typických"fakult. (silné ve výzkumu bývají obvykle lékařské, farmaceutické a přírodovědecké fakulty, na UK k tomu přibývá např. i velmi silný matfyz a filozofická fakulta)

        VŠE a její fakulty se umistují v první třetině i v českých žebříčcích ekonomických fakult, kdy je vybráno 17 veřejných ekonomických fakult (soukromý sračky nejsou zařazeny kvůli tomu, že by si ani neškrtly) a tyto jsou podle světových kritérií srovnávány.
        Nejlepší srovnání dělají Hospodářský noviny a apolitický týdeník Týden.
        V těchto srovnáních se v posledních 5 letech do max. 4 místa (snad) vždy umistovaly Fakulta financí a účetnictví, Národohospodářská fakulta, Fakulta mez. vztahů VŠE společně s IES FSV UK. Podnikohospodářská fakulta skončila těsně za nimi.
        MU ESF skončila až v hlubokém středu.
        Co se týče vědy a výzkumu, největší chvály se dostálo IES UK, pak VŠE a až v dáli trocha respektu i "utrápené" MU ESF, ostatní instituce nebyly experty ani zmíněny.
        Když jsem koukal na počet paperů a jejich citace, jinými slovy-jak je VŠE aktivní, tak pochopitelně předběhla UK o stovky míst (což je logické), nicméně UK IES úzce spolupracuje s CERGE EI.
        A CERGE EI je špičkový světový ústav, který je co do počtu working papers a jejich citací těsně za prestižní americkou University of Chicago.
        ....
        NF vyučuje nějaký předměty v cizím jazyce (nejvíc ze všech fakult na VŠE), ale zase nemá ty jazyky. Popravdě-lepší je se učit předmět v cizím jazyce, než se učit jazyk, respektive předmět typu byznys angličtiny/angličtiny pro ekonomy, ale to je jen můj názor. Jazyky si můžeš vzít i na NF v rámci svých volitelných předmětů.
        I když u těch jazyků strašně záleží na učiteli, můžeš mít rodilýho amíka a dá ti to fakt hodně, ale taky můžeš schytat "pančitelku" odněkud z gymplu...
        Na druhou stranu je výhodné, když má člověk jako jazyky co nejvíc povinných předmětů, to je pravda.

        K té náročnosti, ona ta náročnost strašně fluktuuje. Je pravdou, že deset-patnáct let nazpět byla FMV považována za jednu z nějtěžších fakult, ale momentálně je považována za nejlehčí, konkrétně program mez. ek. vztahy, přesněji obor cestovní ruch je (na poměry VŠE) opravdu velmi easy.
        K té náročnosti: absolventi FMV (rok 2011) sami v dotazování označili svou fakultu jako nejlehčí-slovně i dotazováním ohledně náročnosti. Tomu odpovídají i statistiky ohledně úmrtnosti.
        Ale kdo ví, jak to bude vypadat za dalších 5-10 let. Třeba bude FMV opět nejtěžší. Jak říkám, ta náročnost není nic pevně daného-vymění se děkan a sbor a novej kurz směřování může být opět na cestě.
        Takhle to vypadá i s tou NF, za Schwarze najela na dost dábelský tempo a za novýho děkana Ševčíka některý předměty výrazně polevily. Aneb matika z cca 70 % na 40-50 %, EVS z 55 na 25 %, ekonomie z 65 na 35 %, anglický makro z 60-70 na 25 %, anglický mikro z 25 % na 10-15 %, Organizace trhů a odvětví z 40 % na 25 %, Aplikovaný kvantitativní metody z 40 na 10 %, Teorie her z 40-60 % na 0%, EU z 50 % na 20 %..., dalo by se pokračovat, naopak se teda vyhrotily bakalářky a státnice, a pak asi 2 další předměty, ale výsledek je to, že náročnost šla prostě o něco dolů.
        Aneb dá se říct, že ročníky nástupu 2007-2009 byly rády, když to (bakaláře) stihly za 4 roky. :D Ročník nástupu 2010 na NF už byl schopen vystudovat ve větším počtu a kratší době (někteří ještě studují, ale počet absolventů už se zvýšil).

        IES je pro matematicky orientované jedince, hodně IESáků nakonec po bakaláři zavítá na magisterský stupen právě na VŠE, jednak je to kvůli (údajné) nižší úrovni magisterskýho stupně studia na IES a jednak díky nabízeným možnostem na VŠE, kdy má člověk při výběru vedlejší specializace na výběr ze všech fakult VŠE.

        Politologie na FSV UK není ekonomicky zaměřená škola, tam se s matikou, statiskou, ekonomií nebo účetnictvím nepotkáš.

        Jako FMV byla kdysi těžší než FPH, ale momentálně je spíš lehčí. Pakliže tedy nejsi úplný antitalent na jazyky. Tím však nechci znevažovat FMV, ale ty studijní průměry a úspěšnosti předmětů hovoří prostě jasnou řečí.
        Jinak se dá říct, že větší rozdíly v náročnosti jsou až na magisterském. Tam už je FPH (v současnosti) citelně těžší než FMV.

        (už si to po sobě nebudu číst, tak snad tam nemám moc nesmyslů)


        reagovat zde
        • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (08.10.2013 23:26:59, Nikol) Wow, celkem dlouhá odpověď a nesmysly tu žádné nevidím, takže neboj..).
          Každopádně jsem sama teď narazila na celkové srovnaní všech fakult VŠE v roce 2005-2006 a rok 2010-2011 a FMV zde byla opravdu brána jako jedna z nejtěžších, ne-li opravdu ta nejtěžší, ale v roce 2010-2011 opravdu spadla hodně dolů...:/. I tak už jsem pro tuto fakultu téměř pevně rozhodnutá... FSV jsem vyloučila a ESF díky Tvým radám už také.... Jen mě stále láká FPH a to hlavně kvůli předmětům jako je psychologie, management, personální řízení a podobně, ale zase si říkám, že na FMV to budu mít jazyky, které chci a tyto předměty si navolím, tak snad to půjde... Hlavně bych potřebovala, abych pak měla nějaké uplatnění a pokud možno, aby mě tam naučili i něco do praxe a ne pouhou teorii, kterou nikdy nevyužiji. Doufejme, že si zvolím správně, teď už se tam "jen" dostat, to bude asi trochu oříšek...:)).
          Každopádně děkuji moc za rady, opravdu jsi mi pomohl...:)). A určitě Tě to muselo stát velké úsilí tohle vše napsat! Moc děkuji :)) . reagovat zde
          Email: n.kucharikovaseznamcz
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (09.10.2013 15:47:28, Libor) Jo, to srovnání vychází snad z dotazování absolventů. Je tam vidět, že absolventi (např.) NF v roce 2006 svou fakultu hodnotily jako spíše snažší (v rámco fakult VŠE), naproti tomu absolventi roku 2011 jako spíše náročnější, nicméně pakliže by se to dělalo např. u absolventů roku 2012-2014 (aby to postihlo zejména ročníky nástupu 2007-2009) vyšlo by to nejspíš dalším "přitvrzením", naopak další ročníky (rok nástupu 2010-2013) absolventů už ba zase mohly říkat, že se jim studium zdálo (v rámci fakult VŠE) spíše snažší. (což je zapříčiněno tím, ja jsem psal výše, že předměty po určitých letech v náročnosti fluktuují, např. na NF byl v letech 2009-2012 velmi obávaný kurz Dějiny ekonomického myšlení, psala se esej, jedno téma ze stovek stran (mnohdy těžce zapamatovatelných a uchopitelných teorí), neúspěšnost byla nad 50 %, někteří to opakovali 3 x, což bylo v kombinaci s těžkou matikou samozřejmě smrtelné a zapříčinilo to nejspíš onu téměř 2/3 úmrtnost na bakaláři, od roku 2013 už se píše pouze multuple choice test, kde je více správných odpovědí a za nesprávnou se odečítají body-takže neúspěšnost klesla na 30 %-riziko se diverzifikovalo.
    Na magistru na NF ted trochu polevilo i pokročilý makro, i když má stále vysokou neúspěšnost, ale už to prý není tak strašně těžké, obtížnější to má asi obor ekonomická analýza, kde dělají důkazy a pohrávají si s diferenciálními rovnicemi, ale nic bližšího o tom nevím.

    Ale i ty celoškolsky povinné předměty fluktuují-např.: finanční účetnictví (povinné pro všechny) před rokem 2009 ho dávali všichni, od roku 2009 má cca 30 % neúspěšnost, statistika, před rokem 2011 neúspěšnost do 20 %, po roce 2011 30-35 % atd.

    Ano, FMV v roce 2011 jakože spadla v náročnosti dolů, což dokumentuje jednak nejnižší úmrtnost (výroční zprávy, MŠMT atd.) a jednak ony subjektivní ankety absolventů.
    Ale jak říkám, za 5-10 let to může vypadat celé zase jinak.

    Upřímně, FMV ještě (podle mě) stále těží z let minulých (před deseti lety se tam dostala jen třetina lidí-testy ze dvou jazyků, vyšší náročnost...) Dnes už se tam dostane cca polovina, i když to je souhrně, obory jako diplomacie a MO jsou samozřejmě žádanější, cesták a spol. již méně.
    Ale to je ten vývoj, jak v náročnosti, tak procentu přijatých, to asi nemá moc smysl nějak pořád sledovat a trápit se s tím...
    Třeba na NF se v roce 2009 dostalo jen 19 % lidí, dnes to je 30-35 %, naopak na FFU dřív okolo 40-45 %, dnes už jen 35 % (35 % proto, že nechtěj moc brát na odvolání, jinak by se bralo 30 %)
    Tím chci jen ukázat, že se to vše mění, ale netrápil bych se s tím více.
    Jinak bych upozornil na politiku snižování magistrů-pokud nebudeš mít dobrý studijní prospěch na bakaláři, budeš muset dělat přijímačky.
    Přes přijímačky se na navazující na FMV a NF dostane asi (o trochu méně než) polovina, na FFU a FPH asi třetina až čtvrtina.
    Největší zájem o na navazující je asi na FPH, tam bylo tenhle rok snad necelých 1500 přihlášek, brali snad jen 300-400 (ted nevím přesně) Na FFU bylo necelých 950 přihlášek a přes přijímačky brali asi 250.

    Pokud tě baví jazyky, asi bych volil FMV. Pokud chceš něco trochu víc praktičtějšího, tak asi FPH.
    Ale sám nevím, jaký přesně má uplatnění třeba diplomacie, to už chce sosat ty informace na trochu povolanějších místech. Jako jasně, mohl bych ti tu vyjménovávat ty obecné kecy, kde všude můžeš dělat, ale lepší je spíš vědět, kde ty lidi většinou pak dělaj, takže bych se poptal třeba ve skupinách FMV na FB atd. :-)

    Není za co, at se Ti daří :)
    :) reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (09.10.2013 15:52:00, Libor) *absolventi hodnotili, multiple choice reagovat zde
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (09.10.2013 18:59:15, Nikol) Asi jsem rozhodnutá definitivně pro FMV a budu doufat, že se úroveň zlepší...:)). (A nebo si vystuduji obě výšky a je to!!! ) Co se těch jazyků a praktičnosti týče, tak doufám, že i kromě jazyků tam naleznu i praktické využití, alespoň ve volitelných předmětech...
      Co Ty vůbec studuješ, že víš tolik to těchto fakultách? Tipovala bych nějakou Politologii nebo ekonomii?
      Děkuji moc za vše..:). Tobě také...:)). reagovat zde
      Email: n.kucharikovaseznamcz
      • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (10.10.2013 22:15:49, Libor) Studovat obě fakulty naráz by neměl být nějak extra nedostižný cíl, na bakaláři FMV jsou kromě jazyků stejně asi nejtěžší hlavně ty celoškolsky povinné-a ty bys mohla udělat na jedné fakultě, a pak si je nechat na té druhé uznat.
        Mám už vystudovanou jednu fakultu VŠE (bakaláře), na navazující stupen jsem dělal přijímačky na jinou fakultu VŠE (takže stále studuji)...a jinak mám pár přátel napříč VŠE, takže něco málo vím, no. :)
        Není vůbec za co, kdybys chtěla někdy ještě nějaký info, tak stačí napsat, nebo hod FB a já se ozvu.
        (P.S. Libor není mý pravý jméno, ale jedna úroková sazba)
        Není vůbec za co :-) Dík :-) reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (11.10.2013 00:02:19, Nikol) Jeje, to jsi mi neměl říkat... Teď to budu chtít zkusit... Každopádně si myslím, že to možná ani nepůjde, protože tam mají myslím jen prezenční studium, tudíž by se mi asi některá vyučování kryla..:). A nebo bych studovala od nevidím do nevidím..:D. OK, tady ho máš https://www.facebook.com/nikca.kucharikova a kdyžtak mi tam připiš, kdo jsi, ať vím . Aha, tak to já Ti můžu říct, že Niki je mé pravé jméno..:D. reagovat zde
    Email: n.kucharikovaseznamcz

Reakce na příspěvek

Tvé jméno:
Heslo:  pro možnost budoucí úpravy, obnovy nebo odstranění
Potvrzení hesla:
Tvůj email:   chci být emailem informován o reakcích na tento můj příspěvek

:) :D :( S04 S05 S06 ;) S08 S09 S10 S11 S12 S13 S14 S15
Tučnékurzívapodtržené  klikni a následně nahraď výraz TEXT. Např. [tucne] Toto bude tučným písmem [/tucne]

Telefon: Web: ICQ: Skype:

  Souhlasím s pravidly uvedenými níže.


Administrace reakce

Heslo:

 

Odstraněním dojde k nevratnému vymazání příspěvku včetně všech jeho reakcí z naší databáze.

Pravidla vložení

  1. Vložením příspěvku souhlasíš s jeho zveřejněním na webu vejska.cz.
  2. Pokud není zadáno heslo nebude v budoucnu možné příspěvek upravit, obnovit nebo odstranit.
  3. Při zapomenutí hesla správce doručí žadateli heslo nové pokud žádost byla zaslána z emailu uvedeného u daného příspěvku.
  4. Je na vkladateli, aby si před vložením zkontroloval správnost uvedených údajů (přes Zobrazit náhled).
  5. Obsah příspěvku nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zvyklostmi.
  6. Je zakázáno vkládat jakýkoli nezákonný obsah (vypracování bak., dipl. prací apod.) nebo obsah, který k nezákonnosti navádí.
  7. Je zakázáno vkládat duplicitní příspěvky (chceš-li příspěvěk posunout do horních pozic využij možnost Obnovit).
  8. Je zakázáno používat vulgární slova.
  9. Je zakázáno vkládat komerční sdělení.
  10. Je zakázáno vkládat odkazy, které vkladateli nebo spřízněné osobě přinášejí provizi.
  11. Je zakázáno vkládat nabídky půjček a úvěrů.

Pravidla zobrazení

  1. Příspěvek bude zveřejněn ihned po jeho vložení.
  2. Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor.
  3. Provozovatel si vyhrazuje právo příspěvek nebo jeho část vymazat.
Poslední aktualizace údajů na stránce: 19.03.2024 23:05:36.