FIS VŠE - prijímačky


Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) 20.03.2015 17:01:11, Ezechiel, zhlédnuto: 1205x, reakcí celkem: 11Reagovat na příspěvek
Ahojte, prosím, čítajte celé pred tým ako mi odpíšete. Mám 22 rokov a som už 3 roky po strednej (na ktorú som z väčšej časti kašlal - chlapec rebel). Strávil som 1 rok doma v práci a potom som 2 roky strávil v UK. Tu som si našiel prvú vážnu známosť a zrejme aj tá ma doviedla k tomu, aby som dozrel.
Nechcem tu vypisovať všetko nezaujímavé, že mám v rodine informatikov a čo ma všetko k tej sfére láka.
Konečne som sa rozhodol teda vyštudovať niečo, čo ma aj baví. Programujem v Jave, síce ako začiatočník, ale mám v pláne to zmeniť.
Tým, že som tak dlho po škole a že som na matematiku z vysoka kašlal je moja úrovne asi taká, že pri zlomku rozmýšľam čo to vlastne vidím. Skúšal som si riešiť vlastne po troch rokoch nejaké zlomky z dôvodu hlásenia sa na VŠ a je to žalostné. Ale zase na druhú stranu mi dosť svitalo, keď som sa na to sústredil. Ale čo si pamätám zo školských čias, tak keď som niečo chcel, tak som sa to za deň naučil. Na druhý hneď zabudol. Ale podstata je, že bunky na to mám.
Príjimacie skúšky sú 16.6.2015. Ja sa vraciam z UK 8.4,2015 a hneď sa vrhnúť na matiku. Začnem u otca (ktorý ma bez problémov vie naučiť tie základy na osvetlenie princípov a rozpamätanie si toho čo som niekedy aj vedel), a potom som chcel sa prihlásiť na intenzívne kurzy, ktoré sú robené priamo na matematiku na VŠE. Kurz trvá 1 mesiac.
Teraz k otázke. Je možné sa naučiť za 2 mesiace všetky potrebné veci z matematiky, aby som ju dal na prijímačkách VŠE s tým, aby ma aj prijali? Úspešnosť je vraj okolo 52%.
Veľmi mi na tom záleží. Ďakujem za strpenie :)
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (20.03.2015 19:01:34, Ekonom) Na FIS VŠE by měli akceptovat i OSP od SCIÍ, takže pokud nejsi úplný id*ot, tak asi nebudeš mít problém je dát = na IT se dostává celkem dobře a dnešní slabší pop. ročníky taky dělaj svý, takže i když je FIS relativně malá fakulta (oproti třeba FMV či FFU), tak ten převis není nijak strašnej, zvedají to (ten převis) spíše multimédia v eko praxi.

    Jinak IT alá FIS VŠE - budeš mít i kurzy jako management, ekonomie, účetnictví... , není to tedy to "klasický IT" alá ČVUT či MFF UK.

    Je to spíš takový propojení mezi IT a ekonomií, respektive byznysem - nejspíš pak z tebe bude nějakej projektovej manažer (asi současný nejčastější uplatnění, pokud opominu vlastní samostatný podnikání v IT oblasti)
    Ale můžeš být i IT analytik či programátor, ale tam by to chtělo se tomu mnohem více věnovat i nad rámec studia. Nicméně - pokud toužíš být právě oním prostředníkem mezi IT a byznysem, tak je to naprosto ideální.

    Absolventi FISU jsou v dnešní době velmi spokojení - velmi dobře hodnotí jak systém studia (mají nejvíce týmových prací na škole), tak i následné uplatnění.

    Programování v JAVE se na VŠE taky učí, třeba kamarád ho měl ted v rámci vedlejšky "Datový inženýrství", ale byla to prej celkem pěkná "haluz" a nedal to - asi jako dalších 55 %...
    Jinak FIS VŠE je asi dobrej v tom, že se tam na spoustě předmětů dělá hodně práce v týmech, je to tedy časově sice dost nadprůměrně náročný, ale mně se takovej systém osobně celkem zamlouvá, protože když dobře zpracuješ třeba "seminární práci" na 40 stran (nějaký analýzy, IT věci atd. - nic, co by se ale dalo někde lehce zkopírovat) a obhájíš ji, tak za to můžeš získat třeba i 40 bodů (to má ale málokdo), a pak se nemusíš tak třepat, že o všem rozhodne jen jeden ZT, jak to často bývá na některých jiných oborech (například finance na magistru)... + pak do té problematiky taky mnohem víc vidíš - různé věci si tam odzkoušíš...

    Nicméně na bakaláři je to hodně propojený s ekonomickými předměty, na magistru už jsou spíše ty IT a povinná eko 2, ale ekonomický obory máš pak zase většinou v rámci vedlejšky, kdy si ajtáci dost často berou právě třeba projektovej management z FPH.

    reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (20.03.2015 19:05:51, Ekonom) * ale mně osobně se takovej systém celkem zamlouvá...
    ...ale ekonomický předměty máš pak zase většinou v rámci vedlejšky... reagovat zde
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (20.03.2015 19:56:20, Ezechiel) Ďakujem za informácie. Akurát k mojej otázke si neodpovedal :D Ohľadne toho, či sa tá matematika dá dobrať pri intenzívnych 2 mesiacoch. Či budem schopný aspoň tých 50 bodov dať, angličtiny sa absolútne nebojím.
      Na prípravy na SCIO mám necelý mesiac (1. kolo), takže tam dosť pochybujem, že by som prešiel (ak by som nemal percentil 80, ale to bude mať skoro každý, čo idú zo strednej a hlavne to majú nacvičené určite 2 mesiace dopredu).
      SCIO by som si veril v 2. kole, ale to je až v máji, stále je to síce pred klasickými prijímačkami. Ale je to 2. kolo.
      Ako vlastne funguje to prijímacie konanie? Kto má prednosť? Tí čo spravia prijímačky a až potom SCIO alebo ako to je? reagovat zde
      • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (20.03.2015 21:13:11, Ekonom) De facto odpověděl - matiku nepotřebuješ, OSP jsou o tom, jak ti to pálí - žádná matika tam není (sčítání, odčítání, dělení zvládne i cvičená opice). Pokud však budeš dělat klasický přijímačky (2. možnost), tak jestli to za 2 měsíce zvládneš, nebo ne..., na to ti asi nikdo kvalifikovaně neodpoví, já bych to třeba zvládnul i za 2 tejdny (= beru situaci, kdy nic moc neumím, ale mám dobrej materiál)..., je to o tom, jak moc dobře se učíš, jaký máš materiály atd. ... 50 bodů ale není těžké získat...
        Ty OSP, dřív se na FIS brali ti, co měli alespoň per. 60..., jakože byly 3 možnosti: 1) bud jsi doložil, že máš víc jak 60 v OSP nebo 2) že splňuješ určitý průměr z AJ a MAT ze střední nebo 3) že si napíšeš a splníš test z AJ a MAT na urč. minimum

        Nevím, kdo má přednost..., dřív jim to vycházelo asi tak, že prostě a brali ty, co měli nad 60 + ty, co dali na minimum AJ a MAT...
        v OSP není obtížné dát 80. percentil..., ale záleží na tom, jaký máš předpoklady, no..., podle mě stačí si během i tejdne až dvou projet několikrát ty úlohy, je to totiž furt na jedno brdo, jde o pochycení určitého principu...
        Jinak to, že jsi dobrej ve škole ještě neznamená, že ti půjdou i OSP (platí i obráceně), moje dvě kamarádky z gymplu byly celkem solidní šprtky (ale trochu občas i řitní alpinistky, no), mívaly pravidelně vyznamenání, ale OSP na 80 nedaly ani jedna...

        Ale obecně, čím lepší studenti, tím vyšší percentily, lidi ze SOU mívali v průměru dost pod 40, lidi ze SOŠ okolo 50, gymnazisti přes 60...



        reagovat zde
        • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (20.03.2015 21:18:52, Ekonom) No, celkově snad už dodám jenom GL, jelikož tu zas nějakou dobu nebudu.


          *...že prostě brali ty...OSP na 80 nedala ani jedna... reagovat zde
        • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (20.03.2015 22:41:55, Ezechiel) Díky za odpovede :) 11.4. je posledný termín na to prvé kolo čo sa týka SCIO. Možno za ten mesiac by som to teoreticky dal na ten percentil 60+. Asi bude najlepšie skúsiť všetky možnosti, ktoré sa mi ponúkajú. reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (25.03.2015 00:20:04, ****) Dovolil bych se reagovat a uvést některé věci na pravou míru. Úspěšnost je alespoň dle výroční zprávy o něco nižší, nemusíš však mít obavy. Sám úplně nerozumím tomu, jak může být tolik lidí nepřijatých při daných podmínkách. Každopádně se toho neboj, není to tak složité, jak se zdá. FIS, ačkoliv se jedná o studia na ekonomické škole, tak má podobné problémy se zájmem jako velká část spíše technických škol u nás. Situace je taková, že se hlásí tak málo zájemců, že kromě multimedii na všech oborech stačí dosáhnout minima, tedy 50 bodů z každého testu, s tím že to často ještě pro malý zájem snižují na 40 bodů u matematiky. Pokud tedy zvládneš řešit testy z minulých let v průměru nad tuto hranici, tak máš přijetí jisté. Co se týká scio testů, tak tam je situaci ještě „jednodušší“. Veřejně se o tom moc nemluví, ale moc studentů se na FIS nehlásí přes scio testy, přitom si fakulta stanovuje přijmout 20% studentů z plánovaného počtu přijatých. Důsledkem toho je občas absurdně nízký percentil pro přijetí. Pokud tedy nejsi vyloženě slabý na řešení typu úloh, které se objevují v testech OSP, tak máš přijetí prakticky jisté.
    Co se týká programování a celkově zaměření informatiky, studium se orientací výrazně odlišuje od studia informatiky na ČVUT nebo MFF. Na MFF a ČVUT je velký důraz kladen na matematické základy (spíše na MFF) a programování je tam spíše technicky orientované. Jsi po absolvování mnohem lépe připravený k řešení dosud teoreticky neřešených problémů, k programování prakticky jakéhokoliv typu programu. Jako hlavní jazyk tam figuruje C. Naproti tomu FIS je orientován spíše na programování pro účely „administrativy“, zkrátka na tvorbu podnikových systémů, platebních systémů, atd. Učí se převážně jen Java (pro vysvětlení stačí zjistit rozšíření Javy EE a její účel) se silným důrazem na objektově orientované programování. (S „evangelistou a průkopníkem“ Pecinovským v čele… ). Svůj názor píši z pohledu pozorovatele, nestuduji informatiku, mám jen někoho z rodiny s diplomem z FITU a pár hodně dobrých přátel z informatiky na FISu.
    Přeji hodně štěstí.
    reagovat zde
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (25.03.2015 08:08:23, x) Znám z osobní zkušenosti jak VŠE FIS tak ČVUT FIT. Víceméně potvrzuji řečené, s tím, že uplatnění absolventa FIS bych viděl spíš v oblasti návrhu řešení nebo vedení projektu než v samotném programování, jedno v jakém jazyku. Ta Java je tam spíš proto, že je vhodné, aby analytik resp. PM o programování něco věděl, ne proto, aby sedl za klávesnici a začal bušit kód. K tomu připravuje FIT.

      Hmm, když si to po sobě čtu, tak to skoro vypadá, jako kdybych absolventy FITu považoval za cvičené opice, na které z nebetyčné výšky bude dohlížet absolvent FISu. Až tak extrémní to ve skutečnosti není, ale v průměru bude platit, že návrh a vedení projektu udělá lépe člověk z FIS a vlastní implementaci člověk z FIT. reagovat zde
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (26.03.2015 20:14:54, Ezechiel) Ahoj, akosi nechapem, ze ked je uspesnost nizsia ako uvadzam, tak preco by znizovali naroky na 40 bodov napriklad?
      Pozeral som statistiky roku 2014 a tam uvadzaju pocet PRIHLASENYCH do 1100 a pocet PRIJATYCH 530. Tych 1100 ludi su ludia, ktori sa dostavili ku prijimacim testom alebo su to vsetci co podali platne prihlasky? Tento rok tusim naberaju asi len 400 ludi mimochodom cize o dost menej ako loni. reagovat zde

Reakce na příspěvek

Tvé jméno:
Heslo:  pro možnost budoucí úpravy, obnovy nebo odstranění
Potvrzení hesla:
Tvůj email:   chci být emailem informován o reakcích na tento můj příspěvek

:) :D :( S04 S05 S06 ;) S08 S09 S10 S11 S12 S13 S14 S15
Tučnékurzívapodtržené  klikni a následně nahraď výraz TEXT. Např. [tucne] Toto bude tučným písmem [/tucne]

Telefon: Web: ICQ: Skype:

  Souhlasím s pravidly uvedenými níže.


Administrace reakce

Heslo:

 

Odstraněním dojde k nevratnému vymazání příspěvku včetně všech jeho reakcí z naší databáze.

Pravidla vložení

  1. Vložením příspěvku souhlasíš s jeho zveřejněním na webu vejska.cz.
  2. Pokud není zadáno heslo nebude v budoucnu možné příspěvek upravit, obnovit nebo odstranit.
  3. Při zapomenutí hesla správce doručí žadateli heslo nové pokud žádost byla zaslána z emailu uvedeného u daného příspěvku.
  4. Je na vkladateli, aby si před vložením zkontroloval správnost uvedených údajů (přes Zobrazit náhled).
  5. Obsah příspěvku nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zvyklostmi.
  6. Je zakázáno vkládat jakýkoli nezákonný obsah (vypracování bak., dipl. prací apod.) nebo obsah, který k nezákonnosti navádí.
  7. Je zakázáno vkládat duplicitní příspěvky (chceš-li příspěvěk posunout do horních pozic využij možnost Obnovit).
  8. Je zakázáno používat vulgární slova.
  9. Je zakázáno vkládat komerční sdělení.
  10. Je zakázáno vkládat odkazy, které vkladateli nebo spřízněné osobě přinášejí provizi.
  11. Je zakázáno vkládat nabídky půjček a úvěrů.

Pravidla zobrazení

  1. Příspěvek bude zveřejněn ihned po jeho vložení.
  2. Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor.
  3. Provozovatel si vyhrazuje právo příspěvek nebo jeho část vymazat.
Poslední aktualizace údajů na stránce: 19.03.2024 23:05:36.