(06.09.2016 15:13:48, x)
Podívej se do zákona o vysokých školách. Chápu, že je pohodlnější se zeptat, ale měla bys vyvíjet alespoň nějakou aktivitu, zejména pokud jsi na POLAC nebo na UNOB (to jsou jediné dvě státní VŠ v ČR).
Takže, poplatek za DELŠÍ studium se počítá po odstudovaných měsících a zaokrouhluje se na semestry. Takže tvé poslední nezpoplatněné období byl minulý akademický rok, začátek zpoplatněného období se nejspíš díky podzimnímu zápisu a případným dalším okolnostem (přerušení,...) posunul do 13.11. Povinnost ti tedy jednoznačně vzniká a pokud uděláš tu hloupost, že budeš dělat mrtvého brouka (to je obecně tak hloupá strategie, že by si každý, kdo o tom jen uvažuje, měl nafackovat), mohou tě podle pravidel příslušné vysoké školy čekat sankce zahrnující např. vyloučení ze studia nebo placení úroků z prodlení. Jediné, co můžeš zkusit, je požádat o snížení poplatku nebo o splátkový kalendář. Zejména pokud požádáš o snížení poplatku, měla bys mít dobré důvody, protože pouhý fakt, že se ti nechce platit, nezakládá na rozumný důvod, proč bys platit neměla.
Takovou učebnicovou situací, kdy bys měla nárok přinejmenším na prominutí poplatku, je situace, kdy tvé opakování zaviní škola tím, že se na klíčový předmět vypíše méně míst, než kolik ho má zapsaných studentů (pokud jsi tedy nemohla ani jednou na zkoušku, protože skutečně ani jeden termín nebyl, situace, kdy se ti termín nehodil, je neprůkazná a situace, kdy jsi nevyčerpala všechny možnosti, je jen tvůj problém). Podobnou situací by byl konflikt se zkoušejícím, který jsi neodkladně řešila oficiální cestou a kdy padlo rozhodnutí ve tvůj prospěch. To jen pro úplnost, takové věci se stávají výjimečně a jen výjimečně vedou k prodloužení o více než jeden rok.
Jinou situací, kdy byl mohla úspěšně žádat o snížení poplatků, je např. dlouhodobá prokazatelná nemoc přes zkouškové období, díky které jsi nemohla úspěšně skládat zkoušky. Podobně by mohlo fungovat i těhotenství a mateřství, zejména pokud studentka už na základě toho žádala o individuální studijní plán. Další možností je stáž v zahraničí, kde jsi ale narazila na problémy ve Studijním a zkušebním řádu, díky kterým jsi musela prodlužovat studium kvůli harmonizaci toho, co jsi už absolvovala v zahraničí, s tím, co bys teprve měla absolvovat. Posuzuje se individuálně, obvykle se vyřizuje kladně, někdy se i poplatky sníží na nulu nebo na symbolickou částku.
Dosti častým problémem je čekání na termín jednou ročně vypisovaných státních závěrečných zkoušek. Zde je to prakticky bez šance, správným řešením totiž je přerušení studia do termínu zkoušek.
Často se žádosti o snížení/prominutí poplatku dokladují sociální situací, osobními problémy, konflikty s pedagogy, které dříve nikdo neřešil atp. Ve všech těchto případech se žádosti o snížení poplatku vyhoví jen zcela výjimečně.
reagovat zde