Kam? ČVUT(FEL/FIT) X VŠE(FIS) X ???


Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) 07.01.2018 23:14:56, DannyH, zhlédnuto: 2265x, reakcí celkem: 5Reagovat na příspěvek
Zdravím, už dlouhou dobu velice tápu, kam bych po dokončení studia na osmiletém gymnáziu vyrazil na vysokou školu. Nejvíce tíhnu k informatice a částečně i matematice. Nejsem ani v jednom nějak extra talentovaný (IVT probíráme velmi stručně a když jde o matematiku, většinou jsem po nějaké době biflování schopný se ji naučit a dokonce mě i baví, když jsem schopen ji porozumět.)

Problémy mám ale s fyzikou (dost možná kvůli nevyhovujícímu stylu vyučování našeho učitele), se kterou opravdu bojuji a za těch X let jsem si k ní vypěstoval slušnou averzi, také mi mnoho základů uteklo, tudíž tudy cesta asi nepovede, ačkoliv mi je jasné, že s IT je fyzika poměrně úzce spojená. Tím pádem se zajímám spíše o SW stránku. Zaujalo mě vytváření databází pomocí SQL, které má, jak jsem se všude možně doslechl, velkou budoucnost a hlavně ti, kteří ho dobře umějí, jsou placeni zlatem, avšak přijde mi, že žádný z oborů na IT školách se právě databázemi moc nezaobírá. Ano, jak je z předchozí věty zřejmé, jde mi nejvíce o uplatnění samotného oboru a jeho finanční ocenění, to je především má motivace. Samozřejmě bych byl moc rád, kdybych to dokázal skloubit s něčím, co mě i baví.

Teď k samotným mým otázkám :
1) Je na nějaké veřejné vysoké škole v ČR možné se do podrobna učit o databázích, případně na jaké a na jaké fakultě a oboru?
2) Jaký je Váš názor na FEL(SIT) v porovnání s FIT? (Zkušenosti, obtížnost, uplatnění, úroveň, kde je méně té zapeklité fyziky a podobně)
3) Dále by mě zajímal Váš názor na FIS na VŠE. Je pravda, že se zaobírá spíše manažeřinou a k IT si studenti pouze "přičichnou", nebo je zde i nějaká možnost se dostat v IT na vyšší úroveň? Přemýšlím nad ní z toho důvodu, že tam bych se té fyzice vyhnul zcela, nějaké manažerské schopnosti by mohly být také výhodou do života, na druhou stranu ale vůbec netuším, co obnáší samotná ekonomika (joo, to gymnázium S04 )

Pokud se k tomuto příspěvku tedy dostanou někteří studenti ze zmíněných fakult, případně absolventi, budu hrozně moc rád, když se se mnou podělí o své znalosti, zkušenosti a pomohli by mi s tímto důležitým životním rozhodnutím :D

Předem MOOOC děkuji za odpovědi :)

Email: dannyhanekseznamcz
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (07.01.2018 23:17:43, DannyH) DODATEK : Případně pokud byste mi na základě toho, co jsem vám o svých studijních předpokladech napsal, doporučili nějakou jinou školu s nějakým jiným zaměřením, budu taky rád! :) reagovat zde
    Email: dannyhanekseznamcz
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (09.01.2018 20:45:39, Jana) Ahoj, myslím, že těžko najdeš vysokpu která se bude zabývat jen databázemi. To máš lepší učit se sám, školu ani nepotřebuješ. Ale na IT se fyzika většinou bere jen málo, pokud se chceš zaměřit na SW.
    Jen mě zarazilo to s tím biflovanim matiky - jestli ti jde matika jen kvůli tomu, ale nemáš na ni hlavu, asi bych si to rozmyslela.
    Asi najdi si studijní plány a uvidíš sám, jak je to s fyzikou i těmi předměty na VŠE reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (10.01.2018 17:39:10, ****) Ahoj,

    první věc, SQL neslouží k vytváření databází (pokud si tedy po slovem vytváření představujeme to samé), ale je to dotazovací jazyk k práci s daty. Účelem je pomocí něj data do databáze ukládat, upravovat, přepočítávat, vyfiltrovat, spojovat data z více zdrojů a podobně. Čistě na tvorbu databází a práci v SQL zcela určitě nikde žádný obor nebude, byl by to holý nesmysl.

    Zaměření, které pravděpodobně myslíš, je obecně datová věda. Jednoduše jakékoliv zpracování, uchování a analýza dat. Je to poměrně široký pojem, který má souvislost s informatikou, matematikou a statistikou. Existuje mnoho cest (oborů) jak se k takové specializaci dostat, liší se však svým důrazem na informatiku. Za informatiku je to nejčastěji obor s názvem znalostní inženýrství. A ano, v současnosti je to obor, který zažívá obrovský boom kdekoliv po světě. Uplatnit se můžeš stejné dobře i s neinformatickým oborem z oblasti matematiky a statistiky (takové obory se nedají dobře dělat bez znalosti programování v nějakém jazyce pro analýzu dat a SQL se jednoduše doučíš třeba v rámci volitelných předmětů). Předpokládám, že k informatice máš nejblíže, proto se omezím na ni.

    Na VŠE je bakalářská informatika zaměřená hodně do široka na cokoliv od programování přes management až na zpracování dat. Prakticky se nic moc nenaučíš a ode všeho víš trochu něco. Užší specializace se určuje až na magistrovi, kde tvým představám odpovídá nejlépe znalostní a webové inženýrství (slovo webové neobnáší tvorbu webu, ale zpracování a analýzu dat z webu). Na magistrovi se navíc volíš blok 30 kreditů (1 semestr) jiného zaměření, takže si můžeš rozšířit rozhled třeba o statistiku. Popis oboru a seznam předmětů nalezneš zde:
    http://fis.vse.cz/wp-content/uploads/2008/05/znalostni_webove_technologie_mgr_2017_www.pdf

    Na ČVUT FIT je znalostní inženýrství již jako bakalářský obor (jen hezký název, od jiných bc oborů na FITu se až tak zásadně neliší, ty skutečně důležité věci se naučíš až na magistrovi). Oproti VŠE budeš mít méně ekonomických předmětů a více předmětů z teoretické informatiky, více technického programování a obecné matematiky. Pod následujícími odkazy najdeš bc a navazující obory i s doporučeným plánem.
    https://www.fit.cvut.cz/student/bakalar/zi
    https://fit.cvut.cz/student/magistersky-program/znalostni-inzenyrstvi

    FEL hodnotit nebudu, protože z něj nikoho neznám a nemám žádný přehled o tamějším dění.
    Co se týká uplatnění, je to asi jedno, kterou školu zvolíš. Podle statistik absolventi obou škol z daných fakult dosahují velmi vysokých platů i na Prahu a nelze říct, kdo je na tom „lépe“. Doporučil bych proto volit dle plánu, který tě více zaujme. ;-) A fyziky nikde moc nenajdeš (pokud ji nebudeš hledat).

    Ještě doplním, že za zvážení může stát i obecná matematika se zaměřením stochastika (následně statistické navazující zaměření) na MFF UK, softwarové a datové inženýrství na MFF UK a statistika na VŠE FIS. A uplatnění? Všechny jmenované obory jsou super. :D
    reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (11.01.2018 22:03:26, DannyH) Mockrát děkuji za obě odpovědi!!! Vše si ještě důkladně promyslím, projedu studijní plány a snad ve finále vyberu správně! :) reagovat zde
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (30.01.2018 22:45:29, ...) Ahoj, jestli u Tebe není nutné jít do Prahy, tak zvaž Fakultu informatiky na Masarykově univerzitě v Brně. Máme tu obor Počítačové systémy a zpracování dat, kde si vybereš jedno ze tří zaměření, z nichž jedno je právě Databáze.
      https://www.fi.muni.cz/catalogue2017/study-fields-html/bc-pszd.html.cs

      jedná se o jednu z nejlepších informatických fakult v ČR. Pravda, teoreticky zaměřenou, ale studenti tu mají dost času (nemáme žádné velké projekty) a tak často pracují, tudíž o praxi nemusíš být nutně ochuzen, pokud sám nechceš. A co se výběru předmětů týče, tak si troufám tvrdit, že ze všech informatických VŠ jich máme nejvíc. Loni jsem se sám rozhodoval mezi FIT VUT, FIT ČVUT a FI MUNI a právě ten obrovský výběr rozhodl, v tomhle nám ostatní školy nesahají ani po kotníky. reagovat zde

Podobné příspěvky:
  1. Rozhodování se mezi ČVUT FEL / FJFI - Výběr vysoké školy
  2. Výbět IT vysoké - MU, VŠE, VUT, ČVUT? - Výběr vysoké školy
  3. IT + ekonomie - ČVUT FIT/FEL nebo VŠE FIS - Výběr vysoké školy
  4. ČVUT FBMI: Radiologická asistence - České vysoké učení technické v Praze
  5. VŠE FIS X ČVUT MUVS - Vysoká škola ekonomická v Praze
  6. VUT FSI vs ČVUT FD-LED - Výběr vysoké školy
  7. ČVUT FBMI - České vysoké učení technické v Praze
  8. ČVUT - FBMI - Radiologický Asistent - České vysoké učení technické v Praze
  9. CVUT FIT nebo TUL informatika - Výběr vysoké školy
  10. Matika na FEL CVUT - České vysoké učení technické v Praze

Reakce na příspěvek

Tvé jméno:
Heslo:  pro možnost budoucí úpravy, obnovy nebo odstranění
Potvrzení hesla:
Tvůj email:   chci být emailem informován o reakcích na tento můj příspěvek

:) :D :( S04 S05 S06 ;) S08 S09 S10 S11 S12 S13 S14 S15
Tučnékurzívapodtržené  klikni a následně nahraď výraz TEXT. Např. [tucne] Toto bude tučným písmem [/tucne]

Telefon: Web: ICQ: Skype:

  Souhlasím s pravidly uvedenými níže.


Administrace příspěvku

Heslo:  pokud chceš administrovat reakci klikni u ní nejprve na "reagovat zde"

  

Obnovením se příspěvek posune na první pozici v seznamu příspěvků. Platnost zobrazení se nastaví od nového data obnovení.
Odstraněním dojde k nevratnému vymazání příspěvku včetně všech jeho reakcí z naší databáze.

Pravidla vložení

  1. Vložením příspěvku souhlasíš s jeho zveřejněním na webu vejska.cz.
  2. Pokud není zadáno heslo nebude v budoucnu možné příspěvek upravit, obnovit nebo odstranit.
  3. Při zapomenutí hesla správce doručí žadateli heslo nové pokud žádost byla zaslána z emailu uvedeného u daného příspěvku.
  4. Je na vkladateli, aby si před vložením zkontroloval správnost uvedených údajů (přes Zobrazit náhled).
  5. Obsah příspěvku nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zvyklostmi.
  6. Je zakázáno vkládat jakýkoli nezákonný obsah (vypracování bak., dipl. prací apod.) nebo obsah, který k nezákonnosti navádí.
  7. Je zakázáno vkládat duplicitní příspěvky (chceš-li příspěvěk posunout do horních pozic využij možnost Obnovit).
  8. Je zakázáno používat vulgární slova.
  9. Je zakázáno vkládat komerční sdělení.
  10. Je zakázáno vkládat odkazy, které vkladateli nebo spřízněné osobě přinášejí provizi.
  11. Je zakázáno vkládat nabídky půjček a úvěrů.

Pravidla zobrazení

  1. Příspěvek bude zveřejněn ihned po jeho vložení.
  2. Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor.
  3. Provozovatel si vyhrazuje právo příspěvek nebo jeho část vymazat.
Poslední aktualizace údajů na stránce: 19.03.2024 23:05:36.