Proč nejít studovat VŠCHT, názor, hodnocení, studium


Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) 28.03.2020 04:05:18, Svatopluk, zhlédnuto: 5463x, reakcí celkem: 27Reagovat na příspěvek
Hlavní obrázekAhoj, jsem magisterský student FJFI (Jaderka), proč tedy budu psát o VŠCHT? Řada mých kamarádů/kamarádek, včetně mé drahé polovičky, šla na tuto školu. Ti co přežili prvák toho pak celé studium litovali. A protože jsem grafoman, přítelkyni se to psát nechce a nemám teď co dělat, pokusím se Vám vysvětlit, proč byste je neměli následovat.
1) Proč obecně nejít studovat chemii?
Ok, jsi holka na střední (týká se to pochopitelně i kluků) a přemýšlíš kam půjdeš na vysokou, baví tě přírodní vědy, celkem ti jde matematika, celkem se učíš, máš dobré známky. Škol jako ČVUT, nebo MFF se bojíš, protože to na tebe bude moc technické a bojíš se že to tam nezvládneš. Volíš tedy chemii, protože to vidíš jako něco mezi. Pokusím se ti vysvětlit, proč by sis to měla rozmyslet.
A) Platy
Ne, platy v chemii skutečně nejsou vysoké, pochopitelně i zde se najdou vzácné výjimky. Čeká tě stejný nástupní plat jako ty, co se 5 let flákali na hnojárně, polovinu co dostanou absolventi FS, nebo VŠE a zhruba čtvrtinu toho co jsou běžné nástupní platy po některých oborech MFF, FELu, nebo FJFI.
B) Ne, fakt nepomůže, že jsi dobrý student
Tohle je hrozně oblíbené klišé: "Nízké platy se týkají jen těch hroších studentů." Nikoho v praxi nezajímá jestli jsi vystudovala na červený diplom, spíš naopak, průměrní, či mírně podprůměrní studenti jsou zpravidla ti co vydělávají nejvíce.
C) Školy
Ačkoliv zde budu hejtit primárně VŠCHT, tak nechci aby sis z toho odnesla, že špatná je jen VŠCHT, co jsem slyšel, tak všechny ostatní chemické školy na tom nejsou o mnoho lépe a trápí je více méně to samé.
D) Alternativy nejsou tak náročné
Studenti daných škol ti pochopitelně budou memovat, jak je to tam strašné, jak nebudeš mít žádný život, jak je to těžké. Studuji na poměrně dobré známky jeden z nejtěžších oborů na asi nejtěžší vysoké škole (MatFyzáci snad prominou), přesto celé studium mám koníčky, přítelkyni, volný čas, poslední rok i práci a upřímně, myslím si že mé studium bylo psychicky mnohem méně náročné než to na VŠCHT. Jaké jsou pro tebe možnosti místo VŠCHT? To ti dám jako bonus na konec.
2) Proč nejít studovat VŠCHT?
Jedna věc se musí VŠCHT nechat, je to škola s podle mě nejlepším marketingem. Jako nemysli si, že ty ostatní školy ti budou říkat pravdu, ale VŠCHT je v tom hraní divadélka na dni otevřených dveří skutečně dobrá
A) Přístup učitelů
Ano, ve vyšších ročnících se najde pár fajn lidí a ano, také to může být tím, že já jsem z ČVUTu, kde je přístup učitelů velmi přátelský a zrovna FJFI je tím vyhlášená, ale to srovnání je fakt tragédie. Já jsem se sice za celé své studium s žádným nepřátelským arogantním ***cem nesetkal (nějakou dobu jsem za takovou osobu považoval našeho pana děkana :) ), ale vím že na ostatních fakultách se občas někdo takový najde. Ovšem na VŠCHT je to skutečně extrém, budou tě tam považovat za ***ce a ponižovat lidi jejichž hlavním vědeckým úspěchem bylo to, že odcitovali dost svých kolegů a ti na oplátku je (tuto narážku pochopíš až na magistru). Jakoukoliv pomoc, či pochopení nečekej, maximálně se tak po tobě svezou.
B) Psychické útrapy
Je to neuvěřitelné psychické trápení, srovnatelné s medicínou (ačkoliv tam to má alespoň nějaký účel), jestli jsi trémař, je pro tebe ta škola téměř rozsudek smrti. Třeba každý týden na laborkách budeš psát test a když ho dvakrát nenapíšeš, tak děkujeme, další rok. Spousta lidí to neudělá, jen kvůli trémě, kterou z toho mají. Celkově tam trápí studenty naprosto zbytečně vyhrocenými zápočťáky, přitom ty jsou úplně k ničemu. Jestli tě nepřesvědčím a skutečně na VŠCHT půjdeš, tak zhruba s 50% šancí v prvním semestru vylítneš na zápočťácích z, zcela zbytečně vyhrocené, matematiky, přitom studenti VŠCHT jsou na tom ve výsledku s matematikou stejně jako studenti VŠE.
C) "Náročnost" studia
Počkej, tak to si teď trochu odporuji, ne? Takže tvrdím, že je to jednoduchá škola s matematikou na úrovni VŠE a přitom tvrdím jak si zničíš život? WTF? Právě kombinací těch předchozích dvou bodů. Nemáš čas se průběžně učit, protože se furt učíš na nějaký nesmyslný zápočťák, ve čtyři ráno zavřeš sešit, v šest vstaneš, napíšeš test a odpoledne už nic nevíš. Stejně tak jdeš na zkoušku, třeba to i umíš, ale zkoušející tě bude tak dlouho trápit až mu nakonec neřekneš nic, protože ho to prostě baví. Taky jde o stres, když máš na ostatních školách celý semestr víceméně pohodu (občas nějaký nevyhrocený zápočťák, tu a tam nějaký DÚ), tak máš na konci sílu na ten měsíc a půl stresu ve zkouškovém, na VŠCHT jsi ve stresu fakticky pořád. Znám spoustu velmi chytrých a pracovitých lidí, kteří se z té školy psychicky zhroutili. To se sice děje i na medicíně, ale na rozdíl od mediny, na VŠCHT není té látky hodně a není zas tak těžká, je to tam utvořeno zcela uměle.
D) Ostatní studenti
Vzhledem k tomu, že to bude číst určitě i spousta studentů VŠCHT, tak za tohle dostanu hrozný hejt. Možná jsme my ta výjimka, ale u nás na ČVUTu si všichni pomáhají, fotí si zápisky, sdílí si materiály, občas se i doučují, často nám i vydatně pomáhají cvičící, což jsou zpravidla doktorandi. Na VŠCHT jsou někteří studenti až přehnaně soutěživý, přitom člověk neví na co si to hrají. Když dostaneš Céčko na FJFI, tak se ti nikdo kdo dostal Áčko nevysměje, na VŠCHT jsem slyšel už i o takových případech, což vydatně zvyšuje ten psychický tlak, hlavně u lidí co to nemají na háku. Na rozdíl od učitelů, je ovšem drtivá většina studentů v pohodě a celkem fajn, hlavně na takových těch "horších" oborech, už jsem byl pozván na pár jogurťáckejch párty :D.
3) Tak co teda jiného?
Upřímně je mi líto, že se tolik maturantů bojí jít na takový ty techničtější obory, protože se bojí matematiky a fyziky. Hlavně u holek je to zcela nepochopitelné, my na Jaderce (kde je ta matika a fyzika nejtěžší) máme 40% holek a nezdá se mi, že by to nějak nezvládali. Také je nutné brát trošičku s rezervou předsudky a chvástání se studentů jak je ta jejich škola těžká (naprosto typický znak studentů Jaderky a MatFyzu, ale i ostatních takových škol). Jen zkráceně o čem byste měli uvažovat s velmi krátkým popisem:
A) FS
Ne, skutečně nebudete od oleje a nemusíte se od mládí hrabat v motorkách, abyste tam mohli jít studovat. Základní výhoda školy je téměř jistota titulu, bakalář je totiž udělán formou dvou typů oborů, Alfový-tam tě přihodí hned při nástupu a mnohem jednodušší Betový-tam tě automaticky přenesou, když neuděláš nějakou zkoušku s tím, že se ti uznají všechny dosavadní předměty, takže neztrácíš ani rok.
B) FEL
Podle mě nejlepší škola v Dejvicích, fajn učitelé, spousta zajímavých oborů, třeba Biomedicínské inženýrství. V případě že půjdeš na nějaký elitnější programovací obor (pochopitelně jde o to jestli tě baví programování, mě třeba ne, proto jsem tam nešel), jako KyR, nebo OI, tak tam jsou nástupní platy zpravidla šesticiferné.
C) FJFI
Škola má 3 zásadní výhody
-neuvěřitelně přátelští učitelé, paní prof. Pelantová se v prváku každý rok podle fotek z informačního systému naučí jména všech studentů ještě před první přednáškou, aby mohla všechny oslovovat jmény.
-studentský život
-první dva roky jsou pro všechny obory společné, takže až po dvou letech se budeš muset rozhodnout co jít dělat
D) MFF
Podobné jako FJFI, možná trochu víc masovější a méně individuální. Na MatFyzu se musíš už na začátku rozhodnout co budeš dělat, což je ovšem taky výhoda, protože když budeš chtít jít studovat Biofyziku, tak tě nikdo nebude otravovat s těžkou matematikou.
E) Medicína
Trápit se budeš úplně stejně, ale alespoň to bude mít smysl.
F) ČZU
I z té dostaneš inženýra a budeš mít pět let klidu a pohody, ve kterých třeba můžeš začít pracovat. Není to úplně špatná volba a spousta lidí co z VŠCHT vypadla se tam má dobře a ve výsledku budou brát podobně, co jejich kolegové, co tam zůstali.

Může se zdát, že některé tyto školy budou podstatně těžší než původní plán jít na VŠCHT, ale věřte mi v tom, že si tím ušetříte hodně trápení, které Vám ta škola přinese.
Jestli nejsi opravdový fanatik do chemie a není to pro tebe smysl tvého života, tak na VŠCHT prostě nechoď.
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (28.03.2020 11:13:57, tydlitek) Ano, jste grafoman, ale to je Váš problém. A vypadá to, že vše víte a vše znáte. Chci reagovat pouze na jednu část, jak jste přišel na to, že když budete studovat Biofyziku, nebudete mít těžkou matiku? Nevím, zda se něco nezměnilo od mého studia MFF UK, ale tenkrát tam bylo 5 povinných semestrů matiky a procházka sadem to zrovna nebyla. A mám pocit, že je tomu tak stále, pokud ne, omlouvám se. Co na té jaderce studujete, že jste takový znalec?
    reagovat zde
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (28.03.2020 13:01:44, x) Chtěl jsem napsat totéž s aktuálními daty. Biofyzika a chemická fyzika (nově jeden program a dvě zaměření) je po standardním bakaláři fyziky se standardními kurzy matematiky (Matematická analýza I a II, Lineární algebra I a II, Matematika pro fyziky I až III a Numerické metody zpracování experimentálních dat = rychlokurz numeriky jako povinně volitelný k zaměření). V navazujícím magistrovi skutečně není explicitně matematika, ale třeba nutné části kvantové teorie v sobě mají poměrně dost funkcionální analýzy. A to ani nemluvě o náplni fyzikálních předmětů, zejména v teoretickém zaměření. reagovat zde
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (28.03.2020 13:21:53, Svatopluk) Pojmem těžká matematika se pochopitelně myslí klasická důkazově vystavěná matematika, která je třeba na FJFI, nebo MFF obor Obecná matematika, kde je analýza 4 semestry. Asi jsem měl použít přesnější termín, ne tak těžká matematika. :D reagovat zde
      • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (28.03.2020 22:17:57, tydlitek) Tenkrát se to jmenovalo jinak všechny ty matematiky, ale to je jedno. V prváku nebylo pomalu nic jiného než matematika (ač mám fyziku). Pokud si pamatuji, tak jsme důkazy drtili horem dolem, neříkalo se tomu epsilonová gymnastika, nebo tak nějak? Zejména výživný byl 5. semestr, ve kterém se řešila matika zamotaná do fyziky a opačně a to bylo fakt děsné. Ti, kdo pokračovali na teoretické obory, ti si samozřejmě užívali dál.
        Nechci Vám dávat, Svatopluku, nějaké rady do života, ale možná méně kritiky by bylo více. Konec konců ty jiné školy kromě jaderky asi znáte jen z doslechu, nic víc, nic míň.

        Pro x: kdo učí tu Matematiku pro fyziky? A co se na to používá? Býval od Kvasnici Matematický aparát fyziky, ale to bylo beznadějně rozebrané. Díky za info. reagovat zde
        • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (29.03.2020 16:02:40, x) Nějak se ty základní kurzy pojmenovat musí :) A Kvasnica je stále špatně dostupný.

          Matematika pro fyziky I, doc. Pokorný
          - 3. semestr, 7 kreditů, garant doc. Pokorný
          - posloupnosti a řady, integrální počet fcí více proměnných, integrování diferenciálních forem
          - Učí se podle (nevydaných) skript Matematická analýza pro fyziky III nebo vydané Kopáčkovy Matematiky pro fyziky III

          Matematika pro fyziky II, doc. Pokorný
          - 4. semestr, 6 kreditů
          - Fourierovy řady, analýza v C, Fourierova transformace
          - Učí se podle (nevydaných) skript Matematická analýza pro fyziky IV nebo vydané Kopáčkovy Matematiky pro fyziky IV

          Matematika pro fyziky III, doc. Jurčo
          - 5. semestr, 9 kreditů
          - Laplaceova transformace, speciální funkce, teorie distribucí
          - Učí se podle skript Matematika pro fyziky V

          U nových akreditací budou nějaké změny. Myslím, že MpF III vypadla a místo se objeví jako povinně volitelný úvodní kurz diferenciálních rovnic. reagovat zde
          • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (29.03.2020 22:40:22, a teď třeba Tydliták) Díky za info, koukám, že svět se tak moc nezměnil :-)) , sáhnu a táhnu (z mé knihovny). A co netáhnu, tak si pro radost koupím. Ale stejně škoda toho Kvasnici, nevím, proč to někdo nevydá....
            Ty nevydaný skripta jsou tedy od Pokorného? Je to někde elektronicky? reagovat zde
            • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (30.03.2020 00:16:57, x) Ano, naštěstí když už něco není jinak než elektronicky, málokdo si to syslí někde u sebe.
              Matematická analýza pro fyziky III: http://www.karlin.mff.cuni.cz/~pokorny/skripta_MAF3.pdf
              Matematická analýza pro fyziky IV: http://www.karlin.mff.cuni.cz/~pokorny/skripta_MAF4.pdf reagovat zde
            • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (30.03.2020 00:18:20, x) (Jinak já jel podle Matematiky pro fyziky, ten formát je takový skladnější...) reagovat zde
              • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (30.03.2020 08:46:08, Kloboučník) Díky moc :-))) reagovat zde
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (28.03.2020 13:53:53, Svatopluk) PS: Tato diskuse je anonymní a zas tolik holek z VŠCHT kluka na Jaderce nemá, nehledě na to se znám se spoustou lidí na VŠCHT a udáním oboru by diskuse pravděpodobně přestala být anonymní. reagovat zde
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (28.03.2020 13:53:56, Svatopluk) PS: Tato diskuse je anonymní a zas tolik holek z VŠCHT kluka na Jaderce nemá, nehledě na to se znám se spoustou lidí na VŠCHT a udáním oboru by diskuse pravděpodobně přestala být anonymní. reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (31.03.2020 23:01:07, KP22) Docela vyčerpávající shrnutí, ale pravdivé, hlavně, co se týče platů. A příležitostí se uplatnit taky není mnoho. Jmenované jiné školy jsou určitě lepší volba. Poměr: obor - náročnost - uplatnění -plat, pro VŠCHT vychází z mého pohledu ze všech škol nejhůř. Když chemii, tak raději medicínu nebo farmacii a když techniku, tak raději Matfyz, stavárnu, strojárnu, Fel. reagovat zde
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (02.04.2020 19:32:57, x) Ne, medicína není dobrá cesta k chemii. Vlastně je to hodně špatná cesta, chemie - a to dokonce i biochemie - je na ní velmi málo. Typický absolvent lékařské fakulty má velmi chabé znalosti chemie. reagovat zde
      • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (03.04.2020 22:11:23, KP22) Naopak jsem tím myslel cestu od chemie pryč, ale s tím, že něco málo se z chemie student dozví. Víceméně okrajově a v rámci svého, jiného studovaného oboru než je chemie. Myslím, že z toho mého příspěvku je to ale docela jasné, že studium chemie není šťastná volba. Ostatně tohle vyplývá i z jiných příspěvků. VŠCHT je technicky zaměřená škola na chemické výroby a procesy a těch uplatnění u nás není mnoho. Škola má příliš specializované obory, chemie se tam studuje dost detailně. Nemyslím, že dnešní doba je nastavena tak, že právě tahle přílišná detailní specializace je cesta k úspěchu, zvlášť ne v Čechách. A také je VŠCHT na tom dost bídně s jazyky, kdo chce mít dobrý jazyk, musí ještě navštěvovat jazykovku. A bez jazyku to dnes nejde. reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (11.05.2020 18:09:34, Honz) Podle mě, co se platů týká, tak to obecně záleží spíš na každém, jak se umí prodat a jaké má kontakty, znalosti trhu práce atd . Je pravda, že holky mají po škole často malé peníze, ale je to spíš jejich problém, když jsou ochotný za to pracovat a nevědí, že maj spoustu jiných možností uplatnění. Já mám vystudovanou chemii na PřF UK i VŠCHT a po škole jsem ted nastupoval za 40 000. Ale znám holky, co se stejnými skolami jdou za 25 000 makat. Jejich volba. reagovat zde
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (16.05.2020 13:20:23, KP22) Opravdu spousta jiných možností uplatnění není, ta spousta, o které píšete, je za těch 25 tisíc a těch nových míst je tak 20 ročně ? Kde by se ta nová místa brala, když v Čechách žádný rozvoj chemie není. Pokud nepočítám navazující PhD studium nebo tzv. zůstat na škole apod., pouze uplatnění skutečně v oboru (laborky, výroba apod.). Jestli jste někde nastoupil za 40 tisíc, tak máte buď velké štěstí, moc dobré známe nebo nějakou další extravýjimečnou přidanou hodnotu. Zatímco jako průměrný ekonom, právník, stavař, projektant, matematik, ajťák apod. nastoupíte i za 60 a více a bez kdovíjaké přidané hodnoty a míst je hodně a to i celorepublikově. Student Svatopluk, který tady tuhle diskusi začal, má skutečně pravdu. VŠCHT má dobrý marketing, ale realita je jiná a po vystudování zbudou 99% studentům jen tak oči pro pláč. Proto jsem také psal, že pokud vůbec studijní příklon k přírodním vědám, tak jedině medicínu. Ta totiž po absolvování školy a praxe s atestací dává smysl, nejen finanční, ale hlavně z hlediska možností uplatnění a navíc, máte to až do důchodu. To v komerční chemii opravdu nemáte, v chemii jedině, když se na VŠCHT (nebo jiné chemicky zaměřené VŠ) budete léty hrabat až k profesůře a stoupat po pětistovce na platovém řebříčku rozpočtového financování škol. Pak se v 60 letech dohrabete možná blízko tomu, co má dneska ten mladý absolvent jiných škol jako platový základ. Je to sice smutné, ale je to tak. reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (09.02.2021 09:08:43, Spytihněv) Příspěvek obsahuje tolik nepravd a smyšlenek, že opravdu nemám sílu je zde vyvracet. Chci jen případným zájemcům o studium na VŠCHT říci, že tato vysoká škola opravdu není žádné ultimátní peklo na zemi a prosím je, aby při rozhodování o tom, na jakou školu jít, zohlednili jiné zdroje. Tento příspěvek "pána z jaderky, co má mnoho dobrých známých z VŠCHT" je relevantní asi jako "jedna paní povídala.."

    A autorovi doporučuji vyhledat odbornou pomoc. Mít takové komplexy ze školy, kterou ani nikdy nestudoval a takové předsudky vůči studentům a učitelům, které nikdy nepotkal je chorobné. reagovat zde
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (29.08.2021 18:16:27, Božan) Člověče, nemocný budete Vy, ten pisatel nic špatného neřekl, jen vylíčil svůj pohled a svou zkušenost. Jestli jste nějak spřažen s touto školou a nyní tady za ní kopete, tak potěš koště. Jste přesně ten typ pedagoga, kterému je lépe se obloukem vyhnout a vlastně byste ani toho pedagoga dělat neměl. Arogance ve vzdělávání opravdu místo nemá, to věděl už Komenský. A hlavně: vyvraťte na konkrétních číslech nebo odkazech, kde je možné se dozvědět: kolik chemiků najde po škole práci v oboru a jaké jsou nástupní platy, a dále jaké jsou platy po 5 a 15 letech praxe. To studenty totiž opravdu zajímá a nějaké urážky těch nespokojených mohou zájemce od studia na VŠCHT jen odradit. reagovat zde
      • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (07.04.2022 17:19:18, Asdf) Božane, vždyť jediný, kdo tady teď uráží jste vy p. Spytihněva. Spytihněv má pravdu. Člověk, co školu neodchodil, nebude mít moc validní názor. Psát text o něčem, na základě tvrzení od někoho, prostě nemá velkou výpovědní hodnotu. Jasně, že kopu za VŠCHT, ale upřímně např. u nás na katedře (fyzikální chemie) je naopak přístup kantorů úplně supr. Takže s tímhle třeba s autorem nesouhlasím. Studenty na zkouškách rozhodně netopí, a dá se s nimi vždycky dohodnout. Nechci se tu rozepisovat o platech v jednotlivých firmách, protože tam nesměřuji, ale co se týče vědy, tak je VŠCHT jasná volba. V celé české republice lepší chemické vzdělání nedostanete (ještě teda společně s PřF UK).

        Matika bude na jaderce náročnější, ale oproti VŠE poskytuje VŠCHT pro fyzikálněji nebo inženýrsky založené chemiky daleko širší aparát. Takže záleží na oboru. Potravinářsky založené obory do matiky nuceni prostě nejsou, protože ji prostě nepotřebují. Kromě 1. ročníku, protože nějaký základ vysokoškolské matiky by student technického oboru měl mít. Jinak upřímně mezi námi, bez matiky ta chemie skutečně pochopit nejde. Pro praxi stačí spoustě chemikům mít natrénované chemické rovnice a metody, ale pro pochopení chemie jako takové to bez kvantové mechaniky nejde, a tam ta matika zkrátka potřeba je. Takže že by VŠCHT poskytovala stejné matematické základy jako VŠE taky pravda není. Jinak za mě srovnávat kvalitu jaderky s VŠCHT na základě matiky je trochu motání jablek a hrušek dohromady. Záleží na oboru, který vás baví, a některé tu matiku zkrátka nepotřebují, zatímco získáte spoustu jiných užitečných vědomostí. Na jaderce se kolem matiky točí většina oborů, ale na VŠCHT tomu tak není.

        K přístupu kantorům ke studentům. Stalo se mi dokonce několikrát, že mi kamarád/kamarádka totálně zdisovala nějakého kantora, a na její doporučení, ať k němu na zkoušku radši nechodím. Stejnak jsem tam přišel, a nakonec bylo to úplně na chill. Často, když se totiž studentům něco nepovede, tak první co uslyšíte nebývá: "Sakra, tak se to musí do příště pořádně naučit." Ne. První, co slyšíte, jak za to můžou ti druzí, jak je ten a ten kantor to nejhorší, co ho/ji mohlo potkat, a přitom jsem se Xkrát nakonec přesvědčil, že to nebyla pravda, a že to měl jen ten student umět prostě víc. Jmenovat nebudu. Jak napsal autor výše, zachováváme anonymitu. Ale jen jsem tím chtěl říct, že tohle je samozřejmě největší past, se kterou jsem se potkal v životě už opravdu mnohokrát. Nikdy nedávejte na názory ostatních o ostatních, a dělejte si je sami. Protože realita bývá často jiná.

        Autor má pravdu v tom, že VŠCHT dá nejvíc prostě těm, co jsou zapáleni do chemie. A není to jednoduchá škola, ale tu chemii skutečně naučí. Takže jestli byste chtěli školu jen tak zkusit, tak klidně, za mě je vždycky lepší zkusit něco náročnějšího, co vám dá hodně znalostí, a pak příp. přejít na jednodušší varianty (které jsou taky v pohodě btw, nic nehejtím), než to nezkusit vůbec, protože z lehčích variant se na ty těžší, ale často hodnotnější, člověk už zpátky jen málokdy vrátí. Ale je pravda, že musíte být připraveni do toho dát daleko víc, než jste se kdy učili na střední, a to už v prvním semestru. Což je trochu nešikovně udělané, protože pro středoškoláky je to vždycky velký skok přejít najednou na výukový systém na VŠ. A bombardování z OACHu a matiky v prváku tomu těm, co nejsou odhodláni do toho jít naplno, moc nepomůže. Ale prvák je prostě přijímací řízení. Myslím si, že v tomhle slova smyslu, je to daleko spravedlivější přijímací řízení než přijímačky, protože každý prostě dostane stejnou šanci se během toho prvního roka ukázat a nerozhodne o tom jeden přijímací test.

        Obecně z vlastní zkušenosti, chemikům z průmyslovek dá ta škola mnoho, protože ty základy jednotlivých chemických specializací už jednou viděli, a od druháku se můžou více věnovat tomu, co je skutečně zajímá. V prváku mají naopak větší výhodu gympláci, protože tam tý chemie ještě moc není. Naopak se vyučuje obecná chemie, matika... Obecná chemie se na průmce učí jen jeden rok, zatímco třeba analytická chemie s týdenními laborkami, která se na VŠCHT učí až od druháku, 3 roky. Proto doporučuji chemikům z průmky, buďte připraveni, že ten solidní chemický základ, co máte, začnete uplatňovat až od druháku. V laborkách budete vynikat (laborky až 3x týdně na průmce dávají studentům výbornou praxi). Ale v tom prváku musíte makat jak šroub, protože tam vám ty základy z průmky moc nepomůžou, a gympláci budou v prvním ročníku typicky napřed. Připravujte se průběžně, a ta škola vám pak dá hrozně moc.

        Jinak Božane nemáte pravdu, že autor o škole nic špatného nenapsal, vždyť ji úplně zhejtil. To je jedna nepěkná věc za druhou a ještě k tomu spousta z toho ani není pravda. Chemie jako taková je všude kolem nás, chemiků je málo, moc lidí to studovat nechodí, a jsou potřeba. Je to fascinující komplexní obor, kterému musí člověk na jeho pochopení věnovat spousta času, a jeho shazováním si někteří autoři v comment sekci nedělají moc pěkný obrázek. Obecně ale jakýkoliv obor týkající se přírodních věd, je typicky potřeba. Jednou jsem byl na jaderce na DoD, protože mě vždy zajímala fúze, která se na VŠCHT nezkoumá, a na FJFI ano. Ptal jsem se tedy zdejších kantorů, jestli je potřeba studovat přímo fyziku plazmatu, aby to u nich člověk mohl zkoumat, a bylo mi řečeno, že naopak je dobře mít jinej obor, jako třeba fyzikální chemie, protože právě shání někoho na separaci vodíku. Výzkumný týmy bývají interdisciplinární, protože je na velkých projektech často potřeba dělat spousta práce různých specializací. Ikdyž je trochu škoda, že v Česku se také někdy potkávám s tím, že si laborky zkoumají jen pro sebe, a tolik se spolupráci neotvírají. S interdisciplinaritou přichází disciplína, a některé laborky zkrátka mají třeba špatné zkušenosti se spoluprací s jinými skupinami, takže to také chápu.

        Je pravda, že můj komentář zní v trochu podobným smyslu, jako příspěvek původního autora, zaujatě. Jen mi přišel nespravedlivě toxic komentář Božana, a zareagoval na něj, protože z takových komentářů se mi vždycky vaří krev. Jinak nejlépe vystihující komentář naší školy má bezesporu Michal o pár řádků níže. Spravedlivě, objektivně napsaný. Nezůstávejte jen u jednoho příspěvku, ať máte pohled na věc z více úhlů. reagovat zde
        • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (05.07.2022 23:05:26, Bozan) Asi mate jine predstavy o slusnosti komunikace, pokud nevidite, ze jako prvni urazel Spytihnev a autora prispevku zbytecne a nepravdive zhanobil. Ale to neni tak podstatne. Podstatne je, ze ani od Vas neplynou konkretni informace o uplatnitelnosti studentu a jejich platech. Prominte, co pisete, to jsou tresky plesky, ktere si muze vycucat z prstu kazdy. Je uplne fuk, kdo proc jak studoval ci nestudoval na Vscht, zda ma informace zprostredkovane, co kde rekl ci udelal nektery pedagog, nejake konkretni veci na te ktere katedre.....atd.... Jedine podstatne je: kolik lidi se uplatni v oboru a za jaky plat. Jake jsou dalsi perspektivy a moznosti. Takze mate-li prehled o studentech napr. ze dvou, tri kruhu, napiste, kolik studentu tam bylo, kde se uplatnili a za jaky plat. Tohle nas tady vsechny zajima, nejake zpochybnovani a urazeni diskutujicich je ubohe, zvlaste od nekoho, kdo se prsi titulem VS pedagog. A jakekoliv placani o kvalitach skoly je take uplne zbytecne kdyz chybi konkretni udaje. Ty totiz vypovidaji o skutecne kvalite skoly. A tou kvalitou mam na mysli i potrebnost, protoze neco sice muze byt velmi dobre, ale presto nepotrebne, tedy pak celkove tam ta kvalita jaksi chybi. Muzete tedy nejake konkretni udaje uvest?
          reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (17.05.2021 13:45:26, Viktorie) No čtení to bylo zajímavé, ale já se tam hlásím na restaurování a mojí specializaci mají jen dvě školy v celé republice. S tím, že spolu spolupracují, a nějaké předměty z plánu VŠCHT jsou právě fyzicky na té škole druhé. Takže asi ne zrovna nejlepší informace, pro někoho kdo se hlásí na třeba to restaurování. reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (26.06.2021 19:02:55, Martin) S Jaderkou mám vlastní zkušenost. Dva roky ze mě vysávala život, spolužáci byli hrozní, všichni nos nahoru, holt se asi považovali za elitu. Doktorandi, kteří učili, si nesmírně vychutnávali studenty u tabule. Z návštěvy školy se stal boj o přežití. Žádný osobní přístup, nic pro citlivé povahy. Všechno se změnilo na VŠCHT, fajn kolektiv, vstřícní učitelé, pochopitelně se najdou výjimky. Co se týče uplatnění, nemohu soudit, když budete mit štěstí, dostanete se všude. Takže asi tak. M reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (29.08.2021 18:09:52, Božan) Pravdivé shrnutí v úvodu od pisatele Svatopluka a zbytečné urážky od těch, co s ním nesouhlasí, ale ničím konkrétním jeho tvrzení nevyvrátili. VŠCHT je specializovaná škola a poptávka po tom obrovském množství končících studentů je skutečně velmi malá. To se týká chemiků i na jiných VŠ. Nástupní platy jsou také ubohé. Znám lidi, co se doslova plazili po různých potupných pohovorech, aby získali zaměstnání. Kritika, že jsou hloupí nebo nemají znalosti, ovšem není na místě. Skutečnost je taková, že poptávka po chemicích opravdu není. Jako kdysi zanikla některá řemesla, protože prostě nebyla poptávka. Kdo dneska třeba potřebuje dráteníka? Nikdo, co? A je také nezpochybnitelnou pravdou, že otevřete-li kterýkoliv personální web, tak je poptávka po všech možných profesích, ale po chemikovi ani jedna. Občas v nějaké diskusi někdo mluví o tom, že si firmy rozebírají studenty již na studiích. Kolik jich rozeberou? Tak možná 5. Nebo lze pokračovat za málo peněz na škole v doktorátu a odložit tak otázku, co vlastně s kvalifikací VŠCHT vlastně budu dělat? Ne, studovat chemii opravdu není žádná dobrá volba. Trend dnešní doby je jasný, medicínské obory, právo, IT, stavebnictví, personalistika a poradenství, jazyky, ekonomika, mezinárodní studia. Anebo stačí být i dobrý středoškolák, technik a řemeslník současně a máte vystaráno. Ztráta 5 let zbytečného studia na VŠCHT a neurotického promarněného života a další stress při hledání místa, nakonec hospoda, kde si pobrečíte, jak malý plat Vám nabídli. reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (13.01.2022 16:13:25, Michal) Zdravím,
    jsem studentem magisterského programu na VŠCHT.

    V úvodu bych rád řekl, že osobně jsem za Tvůj příspěvek rád. Čím více lidí, kteří nejsou plně rozhodnutí studovat na VŠCHT, odradí, tím lépe. Je smutné vidět většinu lidí vyhozenou po prvním roce studia, skoro vždy to jsou ti, kteří nevědí, do čeho pořádně jdou.

    S některými Tvými názory souhlasím, některé jsou dost mimo. Na druhou stranu chápu, proč to tak můžeš vnímat (viz bod 1).

    1) VŠCHT je škola se spoustou různých oborů, které se liší velikostí, přístupem akademických pracovníků, náročností a uplatněním. Z tohoto důvodu můžou být zkušenosti lidí velmi odlišné. Spousta předmětů na bakalářském studiu je sice společná, ale už tam jsou velké rozdíly kvůli předmětům z vybrané specializace.

    2) Pokusím-li se generalizovat náročnost, ano, není to jednoduchá škola. Dojít až ke státnicím, je dlouhá a náročná cesta, na brigádu můžete zapomenout. Co se týče kamarádů, koníčků a občasné párty, není se potřeba ničeho vzdát. Samozřejmě jsou náročnější období, kdy si budete muset nějaký to pivo s kámošema odpustit. Je to ale také velmi individuální, znám u nás lidi, kteří lejou prakticky každý večer, ale i ty, kteří jsou od rána do noci zaměstnaní školou. Svět ale není fér, někdo je geniální a projde levou zadní, někdo to má opravdu vydřené (sám rozhodně nepatřím do první skupiny). Na magisterském studiu se to výrazně změní. Pokud se budu držet tématu náročnosti, je to o něco lehčí, brigádu už budete stíhat (můžete třeba dostat dpp na ústavu, na kterém děláte magistra). A pokud se cokoliv stane a nebudete z jakýchkoliv důvodů studium stíhat, vždy je možné zažádat o individuální studijní plán (prvákům na bakaláři ho skoro nikdy nedávají z celkem jasných důvodů).

    3) Přístup akademických pracovníků je to, kde ses opravdu seknul. Jestli jsem za těch několik let potkal 5 lidí (ať už u zkoušky, v labech nebo prostě při výuce), kteří byli zlí/arogantní/nepřátelští, tak bych přeháněl. To naopak kamarádi z FELu, strojárny, stavárny si neustále stěžují na učitele a já se vždy divím.

    4) Platy… ano, po VŠCHT můžete jít na pozici laboranta za 25k měsíčně, kterého můžou dělat středoškoláci. Všichni mí známí s titulem z VŠCHT ale mají opravdu dobře finančně ohodnocené zaměstnání. Pokud to vztáhnu na sebe, už teď při studiu mám brigádu s hodinovým platem více než 2x vyšším než je průměrý plat v ČR, neznám nikoho z jiných škol, kdo by měl při studiu takhle dobře placenou práci v oboru. Jasně, málo kdo má i u nás takové štěstí, chtěl jsem tím ale ukázat, že to jde a Tvé tvrzení je dost mimo.

    5) Co se týče ostatních studentů, za mě je to stejné, jako to popisuješ Ty na FJFI. Všichni okolo mě jsou neuvěřitelně fajn, všichni si pomáhají a záleží jim navzájem na sobě. Je ale možné, že existují kruhy, ve kterém jsou třeba tací, jaké zmiňuješ Ty, bude to ale minorita.

    Z Tvého příspěvku je cítit, že jsi velmi ovlivněný přítelkyní. Je mi líto, že zažívá takové studium, ale buď na to prostě nemá (to není žádná urážka, každý máme limity někde jinde) a měla jít na lehčí obor/školu, nebo má fakt neuvěřitelnou smůlu. Za to ale nemůže VŠCHT. To samé, co jsi napsal ty o VŠCHT, bych mohl napsat ze zkušenosti blízké osoby a jeho kamarádů o FELu. Nechápu tedy, proč jsi tohle publikoval, nemá to žádnou vypovídající hodnotu (ačkoliv osobně jsem rád z důvodů napsaných v úvodu).

    Abych to shrnul, nechoďte na VŠCHT pokud:
    - vás nevzali třeba na medinu a říkáte si, že to zkusíte
    - baví vás tak nějak na gymplu chemie, ale matika, fyzika vás moc netankuje
    - nejste ochotní se škole věnovat
    - chcete mít při studiu pohodu a klid a chodit do školy třeba 3x týdně
    - jste líní

    VŠCHT je prestižní institut, kde můžete studovat obory od léčiv přes materiály, bioinformatiku, environmentálu, restaurátorství, až po klasický chemie. Z hlediska výzkumu a vědy je to jasná volba, je zde obrovská spolupráce s průmyslem a o uplatnění se nemusíte ani náhodou bát. Je to záhul, který se ale rozhodně vyplatí, jen si musíte vybrat správný obor (forenzní analýza a potraviny to nejsou) ,)) reagovat zde
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (14.04.2022 21:02:25, Jana) V cem prosim spociva ta prestiznost teto skoly? Kdyz jsem precetla vsechny informace nejen v tomto vlakne, ale i jinde, tak je to bitva mezi temi, co skolu prosazuji a casto poplivou ty, kteri zase skolu tvrde odmitaji, protoze treba neuspeli nebo se ve sve volbe oboru spletli. Ale kdyz si ty informace shrnu, v podstate nevim, v cem spociva prestiznost teto skoly, v diskusich u jinych skol neni tolik bojuvek a rozdilnych nazoru. A ta uplatnitelnost jinych oboru se mi zda take mnohem lepsi, vcetne platu. reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (11.11.2022 13:59:11, Jirka) VŠCHT jsem vystudoval, konkrétně obor Výroby léčiv a ve vláknu se objevuje takové množství polopravd až nepravd, že to bije do očí a bolí. Začnu tím co mi VŠCHT umožnila v profesním životě. Díky ní jsem nastoupil do jedné farmaceutické firmy, ostatně jako drtivá většina mých spolužáků z oboru. Plat mám vysoce nadprůměrný (žádných 40 nebo dokonce 20 měsíčně) a mám velmi zajímavou pracovní náplň - jinými slovy, ne, nepachtím se 8 hodin v plášti u reaktoru s extraktorem v laborce. Všechny mé spolužáky si postupně rozebrali různé farmaceutické firmy již během studia - Zentiva, Apigenex, Promed, Cayman, VUAB, J&J, Kapaji, Novavax a další...Omlouvám se, ale poptávka absolventech studentů chemie prostě je, ať už ve společnosti, ve které pracuji nebo i v dalších, co mám z doslechu. Jde o to nebýt líný lempl, umět sebeprezentaci a vědět jak vzít za práci.
    Co se studia týče? Těch 5 let byla neuvěřitelná jízda, v dobrém slova smyslu. Studium jsem si až na dílčí nepříjemnosti (např. stresy ze státnic) neuvěřitelným způsobem užil. Kromě asi jednoho případu jsem nenarazil na "zlého" pedagoga, naopak, všichni, se kterými jsem přišel do kontaktu byli vždy vstřícní, milí a nápomocní. Ať už co se profesorů či akademických pracovníků týče. Velkou výhodou školy je fakt, že je poměrně malá. V prváku je sice velké množství lidí, kteří přijdou a po semestru jsou zas odejiti, ale díky tomu zůstane množství inteligentních a příjemných lidí, se kterými je (až na výjimky, samozřejmě :D) radost trávit čas. Ti lidé, co nezvládnou studium ho nezvládají především proto, že nedokážou přejít na vysokoškolský způsob studia, nebo tomu prostě nechtějí dávat tolik úsilí. VŠCHT není vedlejšák, je potřeba tomu věnovat tolik, kolik je potřeba. Nedá se bastlit po nocích. Na druhou stranu, nejsem žádný ultra génius a i tak jsem zvládl kloubit dohromady školu, brigádu i vrcholový sport. Všechno jde, když se chce.
    VŠCHT mě naučila nejen potřebným softskills (jako třeba vedení projektů k různým předmětům, odolnost vůči stresu aj.) ale i hardskills, které teď v práci opravdu využívám - statistické metody, DoE, PHA a další hardskills, které se prostě používají. Velkou výhodou, tedy alespoň na ústavu, kde já dělal obě závěrečné práce, je fakt, že většina profesorů a vedoucích kromě akademické práce dělá množství práce na projektech ve firmách, které přímo v našem oboru působí. To je obrovská deviza. PS. Pokud je člověk šikovný student, tak mu nabídky na lukrativní pozice nabízí i přímo tito profesoři.
    Suma sumárum - pokud se rozhodnete pro VŠCHT, chybu neuděláte, minimálně s mým oborem. Uplatnění bezpochyby najdete, ze školy se nezhroutíte, pokud nejste labil a i na život mimo fakultu čas zbyde. Nic není tak, jak tady mistr světa amuleta z jaderky straší ;) reagovat zde
    Email: jiripokorny801seznamcz
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (29.12.2022 21:54:53, MarkoV) Urcite povedena praxe, ale ten plat jste neprozradil. Pokud vim, tak farmafirmy berou na tyto pozice i pedagogy, farmaceuty, jakekoliv vysokoskolaky apod., takze odborne vzdelani neni tak uplne nutnou podminkou. Ti, co nechteji jezdit denne autem a chteji byt v te laborce, tak ty platy kdovico nejsou a mist je malo. Tlak na obchodaky je velky, v autech je gpska, casto neni ani cas na obed, nevim, jestli je to vyhra. Zajimave jsou jen pozice jako napr. patentovy zastupce, tech mist je malo a kvalifikovanych lidi s naprosto perfektni anglictinou take. Zajimave je take zamestnani v zahranici, v Evrope, ale naroky jsou skutecne vysoke, perfektni anglictina a perfektni nemcina. Takze plati, co popisuji jini v diskusi: prumerny pravnik, ekonom, ma mnohem vyssi plat nez prumerny chemik a take mnohem sirsi moznosti uplatneni. reagovat zde

Podobné příspěvky:
  1. o VŠCHT - Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
  2. Budu muset zaplatit za studium pokud budu studovat 2 VŠ najednou? - Ostatní
  3. všcht vs. přf uk - Univerzita Karlova
  4. VŠCHT Praha x VFU Brno - Výběr vysoké školy
  5. Šance na přijetí na VŠCHT + další tipy - Výběr vysoké školy
  6. VŠCHT Praha - Ostatní
  7. Zkušenosti na VŠEM- ANEB PROČ JSEM SI VYBRALA TUHLE ŠKOLU - Ostatní
  8. POMOC! NF(VŠE) x MÚVS (ČVUT) x VŠCHT - Výběr vysoké školy
  9. VŠP diskuze - rozšířené názory - noví podnikatelé - hodnocení - nej - soukromá VŠ - Vysoká škola podnikání a práva, a.s.
  10. Studovat či nestudovat? - Vysoká škola chemicko-technologická v Praze

Reakce na příspěvek

Tvé jméno:
Heslo:  pro možnost budoucí úpravy, obnovy nebo odstranění
Potvrzení hesla:
Tvůj email:   chci být emailem informován o reakcích na tento můj příspěvek

:) :D :( S04 S05 S06 ;) S08 S09 S10 S11 S12 S13 S14 S15
Tučnékurzívapodtržené  klikni a následně nahraď výraz TEXT. Např. [tucne] Toto bude tučným písmem [/tucne]

Telefon: Web: ICQ: Skype:

  Souhlasím s pravidly uvedenými níže.


Administrace příspěvku

Heslo:  pokud chceš administrovat reakci klikni u ní nejprve na "reagovat zde"

  

Obnovením se příspěvek posune na první pozici v seznamu příspěvků. Platnost zobrazení se nastaví od nového data obnovení.
Odstraněním dojde k nevratnému vymazání příspěvku včetně všech jeho reakcí z naší databáze.

Pravidla vložení

  1. Vložením příspěvku souhlasíš s jeho zveřejněním na webu vejska.cz.
  2. Pokud není zadáno heslo nebude v budoucnu možné příspěvek upravit, obnovit nebo odstranit.
  3. Při zapomenutí hesla správce doručí žadateli heslo nové pokud žádost byla zaslána z emailu uvedeného u daného příspěvku.
  4. Je na vkladateli, aby si před vložením zkontroloval správnost uvedených údajů (přes Zobrazit náhled).
  5. Obsah příspěvku nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zvyklostmi.
  6. Je zakázáno vkládat jakýkoli nezákonný obsah (vypracování bak., dipl. prací apod.) nebo obsah, který k nezákonnosti navádí.
  7. Je zakázáno vkládat duplicitní příspěvky (chceš-li příspěvěk posunout do horních pozic využij možnost Obnovit).
  8. Je zakázáno používat vulgární slova.
  9. Je zakázáno vkládat komerční sdělení.
  10. Je zakázáno vkládat odkazy, které vkladateli nebo spřízněné osobě přinášejí provizi.
  11. Je zakázáno vkládat nabídky půjček a úvěrů.

Pravidla zobrazení

  1. Příspěvek bude zveřejněn ihned po jeho vložení.
  2. Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor.
  3. Provozovatel si vyhrazuje právo příspěvek nebo jeho část vymazat.
Poslední aktualizace údajů na stránce: 19.03.2024 23:05:36.