Informace o termínech a přihláškách. Přijímací řízení pro vybrané vysoké školy.
Zde může být Váš odkaz - více reklama zde.
Termíny a přihlášky
Připravili jsme pro vás přehled nejzašších termínů pro odeslání přihlášek ke studiu (obsahuje i dny otevřených dvěří na jednotlivých fakultách). Na většině vysokých škol je termín přihlášek 28. února, některé školy ale přijímají přihlášky až do poloviny či konce března nebo dokonce i v dubnu (hlavně techniky, zemědělky a soukromé školy). Zkuste se mrknout na školy, programy a obory, které ve vás vzbuzují zájem a zapřemýšlejte o přihláškách. Je možné - a snad i rozumné - dát si přihlášku na více škol v naději, že se alespoň na jednu z nich dostanete. Limitem při sestavování plánů na červen je samozřejmě jednak čas konání zkoušky - různé školy mohou mít zkoušky ve stejný den či dokonce hodinu, a jednak také vaše peněženka - administrativní poplatek za podání přihlášky je většinou cca 500 Kč. Ten se platí většinou složenkou na bankovní účet vysoké školy. Je možné platit i převodem z účtu. Kopie ústřižku složenky /potvrzení o převodu se pak přiloží (přišpendlí) k vyplněné přihlášce (nebo k vytištěnému vlastnoručně podepsanému shrnutí elektronické přihlášky), kterou posíláte na adresu vámi vybrané fakulty. Školy také často umožňují podat přihlášku elektronickou formou na stránkách školy - pak se zasílá jen zbylé doklady poštou (konkrétně viz jednotlivé www stránky škol). Některé školy již přijímají jen tyto elektronické přihlášky.
- Dny otevřených dveří na VŠ a termíny pro přihlášky ke studiu v r. 2015
Na ukázku přikládáme standardizovaný formulář Přihláška ke studiu na vysoké škole, jinak též zvaný SEVT 49 145 0. Můžete si ho třeba vytisknout a zkoušet si vyplňování údajů. Zároveň také uvidíte, jaké všechny údaje o své střední a vysoké škole musíte znát. Při vyplňování je třeba se řídit požadavky vysoké školy - zda vyžaduje potvrzení dosahovaného prospěchu na střední škole, potvrzení lékaře o způsobilosti ke studiu apod. Některé údaje si budete muset zjistit na své střední škole - JKOV, KKOV, IZO, obor - název. Jinak je vyplnění vcelku bezproblémové.
- Formulář přihlášky - str 1, str 2, str 3, str 4.
- Kódy KKOV a názvy oborů (SŠ).
- IZO a adresy škol.
- Složenka A vyplněná (vzor), prázdná poukázka typu A.
Vysoká škola ekonomická v Praze
V dostatečném předstihu před konáním přijímací zkoušky vám přijde pozvánka s místem a časem konání přijímací zkoušky (7. června - 18.června). Zkouška je jednokolová a má pouze písemnou formu. Ta se skládá z testu z matematiky (75 min) a ze zvoleného (prvního) jazyka (60 min), příp. ze dvou jazyků (fakulta mezinárodních vztahů). Nyní již všechno zaškrtávacím způsobem . (na speciální arch se vyplňují odpovědi a, b, c, d) - matematika 10 příkladů po 5 bodech a 5 příkladů po 10 bodech, jazyk 50 vět na doplňování správné možnosti. V případě FMV jsou testy o něco kratší (40 vět z každého jazyka + 12 příkladů z matematiky). Max. do dvou dnů se dozvíte výsledek buď na internetu nebo v přízemí školy na nástěnce. Je možné podávat více přihlášek (na každou fakultu zvlášť) a konat víckrát přijímačky. Při přijetí na více fakult se pak může student rozhodnout. Jedinou nevýhodou je nutnost víckrát zaplatit administrativní poplatek a také fakt, že pokud např. v testu na FFÚ (Finance) dosáhnete 155 bodů (hranice 159), nijak vám to nepomůže v přijetí na FIS, pokud jste v testu na FIS dosáhli 125 bodů (hranice 130) atd (čísla jsou smyšlená a slouží jen k vysvětlení). To znamená, že přijímací řízení fakult jsou zcela samostatná. FNH má (místo testů z jazyka a matematiky) stejně jako loni test obecných studijních předpokladů od Scia (Nár. srovn. zk.). FIS umožní při dobrém výsledku NSZ OSP (Scio) přijetí bez přijím. zkoušek - jinak jsou zkoušky z matematiky a jazyka. Část testu nebo celý může probíhat na počítači kde ve speciálním programu jen zadáváte možnosti abcd.
U testu z matematiky nejsou povoleny kalkulačky ani tabulky. Je rozdáván papír se vzorečky, které by mohly být zapotřebí. Fakulta Managementu v Jindřichově Hradci má vlastní přijímací řízení.
- Ukázka testu z matematiky. Základní značení a vzorce.
- Ukázka testu z angličtiny - ukázka 1, ukázka 2 (částečně řeš.), novinka: ukázka 3 s řešením.
- ukázka testu z NJ s řešením.
- Informace o přijímačkách, oborech, počtech přijímaných uchazečů a dnech otevřených dveří na jednotlivé fakulty - stránky VŠE.
- Jaké byly bodové hranice pro přijetí na obory VŠE v roce 2014.
- Vzory přijímacích testů na stránkách VŠE
- Tištěné publikace: MATEMATIKA - Příprava k přijímacím zkouškám na VŠE, Klůfa, Eliášová, Ekopress 10/2013.
- Starší varianty z matematiky a jazyků již nejsou na stránkách VŠE, ale někteří starší studenti či bývalí uchazeči je mají stažené v PC (viz diskuse), na internetu jsou nabízeny vyřešené testy resp. různé přípravné kurzy k přijímačkám. Přípravné kurzy pořádá i VŠE.
Právnická fakulta univerzity Karlovy v Praze
Přijímací zkoušky tvoří výsledek Národních srovnávacích zkoušek SCIO z Obecných studijních předpokladů (váha 1,25) a Základů společenských věd (váha 0,75). Bonifikace za dobré výsledky z maturity a za uznávané jazykové zkoušky (úroveň B2 evropského rámce).
NSZ je nutné vykonat mezi 1.12.2014 a 31.5.2015 (jsou organizovány přímo společností Scio). NSZ je možné dělat víckrát - když si to člověk zaplatí - započte se nejlepší výsledek (percentil). Materiály pro přiznání bonusů doručit do 10. června na PRF. Přihlášky se podávají pouze elektronicky v informačním systému PrF. Počet přijímaných studentů v r. 2015 je 600.
K přijímačkám je vhodné mít na trénink starší testy Scia - v prodeji v e-shopu Scio nebo v některých knihkupectvích se SŠ učebnicemi jsou např. loňské varianty použité u NSZ nebo cvičné testy, případně nějaké publikace věnující se úlohám typickým pro testování studijních předpokladů či přehledu základů společenských věd. Je možné absolvovat i různé přípravné kurzy.
Ke konzultaci otázek s dalšími uchazeči a studenty jsou dobrá diskusní fóra: www.prijimacky-tsp.cz - zaměření spíše na TSP (Masarykova univerzita v Brně) - velmi navštěvované - MU má testy volně ke stažení, www.prijimacky-nsz.cz - fórum věnované řešení Scio testů.
Statistiky 2014: přijímačky konalo 2940 uchazečů, 620. uchazeč v pořadí dosáhl 170 bodů (ze 200 možných + bonusů).
PEF na České zemědělské univerzitě v Praze
Přijímací zkoušky na všechny obory skládá uchazeč ze dvou předmětů - matematiky a cizího jazyka - formou písemných testů (z jazyků lze volit angličtina, němčina, francouzština). Maximálně může student získat 50 b z matematiky a 50 b z cizího jazyka. Přihlášky do 31.3.2015. Přesný termín přijímaček bude uchazečům sdělen v pozvánce k přijímacímu řízení (orientačně: polovina června). Výsledky uchazečů budou vyvěšeny anonymně (na zákl. IČ) na úřední desce fakulty a také přes internet do dvou dnů po vykonání zkoušky.
- Obecné info o přijím. řízení.
- Informační brožura, publikace k přijímačkám, které škola vydává.
- Ukázky vzorových testů.
ESF - Masarykova univerzita v Brně
Přijímací řízení tvoří zejména test studijních předpokladů. Ten zkoumá schopnosti uchazeče úspěšně studovat na Masarykově univerzitě. Používá se na všech fakultách MU kromě Lékařské (vlastní oborové testy) a FSS (OSP+ZSV Scio). Probíhá v termínech 9. a 10.května 2015. Skládá se ze 60 otázek členěných do 6 subtestů po 9 otázkách, jen subtest Kritické myšlení má 9 otázek v ČJ a 6 otázek v AJ. Nesprávná odpověď = -0,25 bodu. Jedná se o testování verbálního, numerického, analytického a kritického myšlení, prostorové představivosti a kulturního přehledu. Délka trvání TSP je 100 minut. Uchazeč absolvuje tento test pouze jedenkrát, výsledek je relevantní pro přijímací řízení na kterýkoliv studijní program (obor) na dané fakultě a na kteroukoliv fakultu Masarykovy univerzity.
- Testy minulých let na stránkách MU
- Statistiky uchazeči/přijatí na ESF, o předmětech na jednotlivých oborech ESF.
- Užitečné pro přípravu na testy je fórum Přijímačky-TSP.cz.
Policejní akademie - Praha
Přijímací zkoušky na bakalářské obory (Bezpečnostně právní studia, Bezpečnostní management ve veřejné správě) tvoří znalostní a jazykový text. Přihlášky ke studiu jsou do 21. 3. 2015. Termín 15.-19. června.
Znalostní test zkoumá průřezové znalosti a vědomosti z oblasti středoškolského učiva a je doplněn o otázky vztahující se ke specifice studia na PA ČR v Praze (právní disciplíny, kriminalistika, kriminologie, policejně bezpečnostní problematika, psychologie).
Jazykový test ze zvoleného cizího jazyka (angličtina, němčina, francouzština, ruština) čtení s porozuměním, gramatika, slovní zásoba. Části zkoušky jsou v poměru znalostní 70 %, jazykový 30 % .
Na fakultu je poměrně velký nával uchazečů, vzhledem k možnosti kombinovaného studia, rozděleného do Bc. a navazujícího Mgr. studia právního zaměření. Statistiky viz níže.
- Termín podání přihlášek, počtu přijímaných ke studiu na Policejní akademii ČR v Praze a podmínky přijímacího řízení.
- Příklady a zaměření znalostního a jazykových testů - bakalářské programy. Na internetu jsou k nalezení nabídky vypracovaných otázek od jednotlivců či nakladatelství.
- Přehled z r. 2014/2015 o počtu podaných přihlášek ke studiu vs. počet k přijetí.