(16.06.2015 14:47:03, ****)
Ahoj,
nejsem studentem ani jedné fakulty, ale pokusím se ti alespoň trochu pomoci pro případ, že by se nikdo neozval. Na FPH v roce 2009 na Arts Management přijali 134 lidí o 3 roky později bylo 92 absolventů (69%). V roce 2010 pak přijali 114 a o 3 roky později bylo 60 absolventů (53%). Na FMV diplomacii bylo v roce 2010 přijato 112 lidí a o 3 roky později bylo 74 absolventů (66%). V roce 2009 bylo přijato 104 lidí a o 3 roky později absolvovalo 80 lidí (77%). Čísla je nutné brát velice obrazně, protože jsou náchylná na ovlivnění prudkou změnou počtu přijatých…. Pro trochu přesnější srovnání je třeba vzít agregovaná data za více let, nebudu je ale uvádět, protože se mi nechce prolézat 16 výročních zpráv. Skutečnost je taková, že FMV je mezi fakultami VŠE nejjednodušší navíc s velice výrazným náskokem, rozdíl oproti Arts managementu však není nijak výrazný. Obtížnost studia bych proto nebral jako relevantní kritérium. ;-)
Co se týká složení, tak vyloženě umělecké tvorby tam moc není. Doporučuji projít si studijní plán a případně vyhledat sylaby jednotlivých předmětů (obvykle stačí do googlu zadat ident).
http://fph.vse.cz/studenti/bakalarske-studium/bakalarsky-obor-arts-management/studijni-plan-akademickeho-roku-20142015/
Možnost uměleckého vyžití ti ale může nabídnout vedlejší specializace. Na magistrovi se v rozsahu 30 kreditů volí blok nějakých předmětů mimo tvůj hlavní obor jako vhodné doplnění (například účetnictví, statistika, operační výzkum, audit, data mining, finance, ekonomická teorie…). VŠE FIS nabízí vedlejší specializaci přímo pro Arts managment s názvem Multimediální komunikace. Obsahem je třeba focení, úprava fotek, tvorba studentských filmů, tvorba nějakých grafických propagačních materiálů (loga, plakáty…).
http://gml.vse.cz/studium/vedlejsi-specializace/
Co se matematiky týče… Už si nepamatuji kdo to byl, ale jeden z děkanů VŠE FIS (myslím Seger?) při rozhovoru ke konci jeho období řekl něco ve stylu, že největší výzvou mu po všech těch letech byla výuka statistiky bez matematiky. V plánu matematiku nemají a vypadá to, že mají nějakou upraveno statistiku. Podle sylabu neobsahuje statistika pro arts managment kapitoly z teorie pravděpodobnosti a matematické statistiky… omezuje se pouze na statistiku popisnou.
Doporučuji projít studijní plán i u diplomacie.
http://fmv.vse.cz/studenti/bakalarske-studium/
Co se týká matematiky na diplomacii… V povinném rozsahu je celoškolská matematika a statistika. Matematika má ryze početní charakter (bez požadavku na nějaké matematické myšlení) a do jisté míry se překrývá s výukou matematiky na gymnáziích. Doporučuji mrknout na sylabus.
Mimochodem, s výroky „rozšířená středoškolská matematika jako derivace, integrály, matice atd.“ bych byl hodně opatrný… Integrálnímu a diferenciálnímu počtu se třeba jen v základu na MFF UK věnují 4 semestry (celkem 36 kreditů)… dohnat to do extrému, tak označit třeba Lebsegeův integrál jako středoškolské učivo by byl nemalý „trolling“. (Nemluvě u způsobu výkladu i „středoškolských“ partiích.)
Co se jazyků týče, na jiných oborech by úroveň A2-B1 byla naprosto dostačující, na diplomacii se ale trochu zapotíš. Na konci studia bys měla mít oba hlavní jazyky na úrovni C1, takže to bude chtít nějaké úsilí.
Jestli mohu něco doporučit, vykašli se na nějaké posuzování obtížnosti, podívej se na obsah studia a vyber si to, co ti přijde zajímavější.
reagovat zde